CANLI DİNAMİT - Mersin Times

CANLI DİNAMİT

CANLI DİNAMİT

ABONE OL
8 Haziran 2021 14:35
CANLI DİNAMİT
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUSTAFA MIZRAK

Birçok insanın öfkeleri yüzünden başları derde girmekte ve bir dizi problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar Duyusal yaklaşımda, bireyin öfkeli iken bedenin verdiği tepkilerin farkına vararak düşünce ve davranışlarını değiştirmek için sakin kalabilmeyi düşünmelidir. İnsanın öfkesi şeytandan kaynaklanmaktadır. İnsanın öfkesi kendi bencil çıkarcı duygularından beslenmektedir. Tanrısal kızgınlığın tek ereği, günahlının sarstığı evrensel düzen ve erdem ilkelerini savunmak, sarsılan dengeyi saptamaktır. Kişi bir hiçken kendini bir şey sanıyorsa, kendini aldatmış olur.

Olumsuz bir duygu olarak bilinir ancak olumsuz değildir ve evrenseldir. Bazı insanlar öfke kontrol problemi yaşarlar. Her zaman sıkıntılı görünürler. Bu rol, toplum ruh sağlığı açısından önemlidir. Öfke, insanın mutluluk, üzüntü, korku ve nefretten oluşan beş temel duygusundan biridir. Ayrıca, günlük yaşamda birçok kişinin çoğu zaman yaşadığı bir duygudur. Öfke saldırganlık ve düşmanlık gibi olumsuz bir duygudur. Öfke hem içsel hem de dışsal nedenlerden kaynaklanarak gelişir. Belirli bir insana veya bir olaya yönelik olduğu gibi, genel kişisel sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Öfkeyi alt edebilmenin tek yolu sevgiyle yaşamaktır. Ve öfkenin üstüne güneşi doğurmamaktır.

Öfke bize saçma sapan şeyler yaptırır. Öfkelendiğimiz zaman insanların kalbini gerçekten kırarız. Öfke öyle bir şey ki neye öfkelendiğimizi unutsak dahi, hırsımız, nefretimiz ve yüreğimizdeki acılığın kalmasına neden olur. Öfkeyle yaptığınız ve öfkeniz geçtikten sonra keşke o ana tekrar dönebilseydim dediğimiz çok olmuştur. Boş verin öldürmeyi ya da insanlara öfkemizle konuşmayı, birini küçük düşürmek, onu hor görmek, ya da kendimizi üstün görerek gurura düşmek bile kabul edilebilir değildir. Nefret doğru değildir. Öfke ve nefret Tanrının nazarında bir tür cinayettir. Çünkü yok etme arzusu taşır. Kardeşinden nefret eden katildir. Hiçbir katilin sonsuz yaşama sahip olmadığı Tanrının kelamıdır.

Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.