ZİHİNSEL SAĞLIK

ZİHİNSEL SAĞLIK

ABONE OL
12 Eylül 2021 01:54
ZİHİNSEL SAĞLIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUSTAFA MIZRAK

Sosyal medya görsel olarak çok hızlı bir şekilde değiştiği için bizler de bir dakika içerisinde bir sürü insanın paylaştığı fotoğrafları görebilir ve bu durum da beynimize çok fazla bilgiyi kısa zamanda almamıza sebep olarak yorgunluk hissedebiliriz. Sosyal medya beynimize sürekli yaşadığımız şeyleri reddederek rol yapma görevi veriyor ve uzun vadede kişiliğimizde zararlara yol açıyor.

Sosyal medya bağımlılığı tıp literatürüne henüz alınmamış ancak terapistler bu bağımlılığı da diğer bağımlılık tedavilerinde kullandıkları yöntemlerle çözmeye çalışıyorlar. Öncelikle gerçekten bir sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı belirlemek kurtulma yolunda atılacak en önemli adımdır.

Günümüzde yeni medya veya medya ortamları hayatımızın olmazsa olmazları arasına girmişlerdir. Bu yeni medya teknolojileri geleneksel medya araçlarının yerini almaya başlamıştır. Sonuç bağlamında sosyal medya yayılımcı, sanal avantajları yanı sıra etkileşim nedeni ile insanları bağımlı hale getirmiştir.

Sosyal medya bağımlılarının sayısı çok fazla olduğu için ve çoğu kullanıcı bağımlı olduklarının farkında bile olmadıklarından bunu düzeltme ihtiyacı dahi duymazlar.

Sosyal medya bağımlılığı yüzünden kişiler birçok zihinsel sağlık problemleri yaşamaktadırlar.

Her ne kadar sosyal medyadaki fotoğrafların aslında gerçek hayattan uzak yapay bir sunum olduğu bilinse de bunlara maruz kalmak kişiyi kıskanç hale getirerek ruh sağlığını etkileyerek saldırgan ve güvensiz hale getiriyor.Sosyal medya ağlarını yediden yetmişe her yaş grubu kullanıyor ve de bu ağlarda anonim bir karakter oluşturmak çok rahat. Bunu bilen kötü niyetli insanlar ekranlarının arkasına saklanarak birçok insanın endişeli birey haline dönüşmesine sebep oluyorlar.

Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser.  (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.