Bu kente yalnızlık çöktüğü zaman… - Mersin Times

Bu kente yalnızlık çöktüğü zaman…

Bu kente yalnızlık çöktüğü zaman…

ABONE OL
30 Eylül 2022 16:59
Bu kente yalnızlık çöktüğü zaman…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av. BİLGİN YEŞİLBOĞAZ

Mersin hep diyoruz ya SAHİPSİZ BİR KENTTİR diye. Bir yandan da Türkiye’nin küçük bir mozaiği diyoruz Neden mi ? Kültürü farklı, yaşayan insanları farklı, farklı dillerin, farklı dinlerin, farklı renklerin olduğu ve bu renkleri-çeşitliliği zenginliğe dönüştürmeye aday bir kent. Ancak  bu farklılıkları halen Mersinli olabilmek, Mersinli kent paydaşlığı bilincinde ortaklaştıramadık. Hiçbir kültür hiçbir kültür üzerine baskı kurmaya çalışmıyor, kültürler kendi arasında kendi özgürlüklerini korumaya ve yaşatmaya devam ediyor. Ancak sorun Mersin adına ortak paydada buluşmaya geldiği zaman tek amaç tek hedef belirlenemiyor. Bunda farklı kültürlerin ortak paydada bir araya gelmekten çekinmesi de bir etken. Tabii ki bu da doğal olarak siyasete yansıyor. Siyasetçiler de, siyasi partiler de Mersin’in bu çok zenginliğini farklı saiklerle ayrıştırarak bir araya gelmelerini engelliyorlar. Ortak paydada buluşup Mersin adına ortak amaç için hareket etmesini engelliyorlar. Neden derseniz her zaman için böl parçala yönet mantığı siyasetin ekmeği olmuştur. Mersin’de tüm kültürler sadece Mersinli kent bilincinde ortak hedef oluşturabilirlerse, birlikte mücadele etse Mersin’in önünde siyasi-ekonomik hiçbir engel kalmaz. Birlikte hareket edememenin acısını hep birlikte çekiyoruz.

 Bunun en basit örneğini; çevre talanında, Mersin ana konteyner limanının Mersin’den Adana Yumurtalık’a gözümüzün içine baka baka kaçırılmasında, Çukurova havalimanının bir türlü biitirilip açılmamasında (sanırım 4-5 kez açılış tarihi için söz verildi) yine Mersin-Antalya karayolunun yıllardır ihaleye çıkarılması ve sürekli ihalenin iptal edilmesi nedeniyle bir türlü bitirilememesi,Kazanlı turizm  bölgesinin sümen altı edilmesi, balık çiftlikleri ve nükleer santral yapımında kent bilincini ortaklaştıramadığımız için maalesef hep Mersin ve kent halkı,burada yaşayan tüm bileşenler zarar gördü. En azından yılların köklü takımı MİY nerede? Bir futbol takımımız bile şu anda 3. ligde yaşam mücadelesi veriyor.(Umarım bu sene makus talihimizi yeneriz.) Bir araya gelerek futbol takımımızı dahi 1. Lige çıkarmak için el ele veremedik.

 Türkiye’nin 9’uncu ve 10’uncu Kalkınma Planı’nda Mersin’e yapılacağı duyurulan, daha sonra 11’inci kalkınma Planı’nın da ismi Doğu Akdeniz olarak değiştirilen Ana Konteyner Limanı için Adana’nın Yumurtalık ilçesinde ÇED toplantıları yapılması karşısında sadece basın açıklamaları yapılması yeterli değil.Tüm kent bileşenleri,tüm siyasi partiler,tüm milletvekilleri,tüm STK lar,tüm odalar,dernekler ve tüm kent ortak ses olabilirse bu yanlış uygulama,ben yaptım oldu zihniyeti değiştirilebilir. İşte halep işte arşın.Samimiyetini görelim bakalım kent adına birşeyler yaptığını iddia edenlerin.Artık söz değil eylem zamanı.

 Hiçbir şey için geç değil, hiçbir şey imkansız değil. Gelin bu kentin makus talihini hep birlikte kıralım, siyasilerin riyakarlığını, engellemelerini, ekonomi lobilerinin Mersin’in geri kalması için el birliği yapmasını ortak kent bilinci ile ortadan kaldıralım. GÖLGE ETMESİNLER MERSİN KENDİ İMKANLARI İLE KENDİ LİMANINI YAPABİLİR. MERSİN DÜNYAYA AÇILAN PENCERE OLABİLİR. O zaman,bırakın Akdeniz’in, Türkiye’nin, İncisi olmayı dünyanın örnek kenti olabilecek bir Mersin yaratabiliriz.Bu kenti yok etmelerine İzin vermeyelim, hep birlikte Mersin’li ortak paydasında buluşarak yalan ve talan düzenine bir son verelim. M.K.Atatürk’ün “Mersinliler Mersin’e sahip çıkınız” lafının gerçek manası da budur.Gelin Mersin’e hep birlikte sahip çıkalım.Mersin ve Mersinliler kazansın. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.