ADALET - Mersin Times

ADALET

ADALET

ABONE OL
27 Mayıs 2021 16:55
ADALET
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MUSTAFA MIZRAK

Kendisinin ve karşısındakinin zamanını ve enerjisini boşa harcayan bazı insanlar, bir taraftan da suçlama, şikâyet ve eleştirileriyle olumsuz duygularını beslemekte, bulundukları ortamda stresi artırmaktadırlar. Çok konuşmayı seven insanlar, bir süre sonra, konuşmuş olmak için konuşurken hayal güçlerini de zorlayarak kendilerini söze başladıkları konunun çok dışında kontrol edemeyecekleri kadar farklı ve gerçek dışı konularda konuşurken bulurlar. Başkalarıyla konuşarak anlaşırız.

Konuşma becerisinin; sözcük dağarcığı, ses tonu, konuşma hızı, beden dili, diksiyon, parazit sesler, asalak sözcükler, argo ve jargon kullanımı gibi çok ve çeşitli boyutları vardır. Bunların hemen hepsi okuma, dinleme, eğitim, gözlem ve pratikle geliştirilebilir. Ancak; konuşmanın amacını, yararını, yerini ve zamanını bilmek hepsinden farklı bir beceridir. Konuşmasını bilmek, insanın kendisine, başka insanlara, yaşama, işine ve ilişkilerine nasıl baktığına göre değişen ve mutlaka geliştirilmesi gereken bir yetenektir. Bir insanın çok malı mülkü olsa bile, hayatı bunlara bağlı değildir.” İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın.

Kendimizi ifade edemezsek, işte ve özel yaşamda amaçlarımızı elde edecek desteği bulamayız. Başarılı, huzurlu ve güvenli olamayız. Burada, dikkat edilmesi gereken konuşmanın bir tercih sonucu yapılmış olmasıdır. Alışkanlık olduğu için ya da konuşmuş olmak için konuşmak değil, amacı ve yararı belli bir konuda bilinçli bir karar ile konuşmaktır, doğru olandır. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.