ZAMANA DİRENDİ BELEDİYEYE DİRENEMEDİ

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Belediyesi ‘metruk’ tarihi Mersin evini onarıp, Mersin tarihi envanterine kazandırmak yerine, kolayı seçti. Tarihi bina iş makineleri ile yerle bir edilirken, Basın Yayın Müdürlüğü de bu tarihi kıyımı marifet sayarak, servis etti. 

Akdeniz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Bahçe Mahallesi 4623 sokak üzerinde bulunan tarihi metruk yapının yıkımını gerçekleştirdi. Ancak yıkılan binanın tarihi Mersin evi olması tepki çekti. Çevre sakinleri sokak huzurunu bozan bu yapının yıkılması yerine gerekli restorasyonun yapılması ve  hizmete açılması gerektiğini belirtti.

Tarihi binanın, Akdeniz’in estetiğini bozduğu iddia edilen haberde, Belediye Encümeni kararı alındığı belirtilirken, bu binanın yıkımı için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden izin alınıp-alınmadığının belirtilmemesi de dikkat çekti.

TARİHİ KIYIM MARİFET OLARAK SERVİS EDİLDİ

Konuyu basına servis eden Akdeniz Belediyesi basın bürosu ise tarihi kıyım olan bu bina yıkımını görmezden gelip, terk edilmiş binaların yıkımına devam edeceğini vurguladı. Fotoğraflarda yıkımı gerçekleştirilen binanın tarihi Mersin evi olduğu net şekilde görülürken, yıkımdan sonra binanın molozları belediye tarafından kaldırıldı.

‘TARİHE GÜLÜMSEYEN MERSİN’ RAFTA KALDIRILDI

Kepçelerle yıkılan eski Mersin evlerinin sayısı son zamanlarda artmaya başladı. Son yıllarda bakımsız ve ilgisizlik nedeniyle bir bir yıkılan tarihi Mersin evlerinin kentin yüzü olması için 2013 yılında ‘Tarihe gülümseyen Mersin’ projesi başlatılmış, ancak dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun tayinin çıkması sonucu proje rafa kaldırıldı. Proje kapsamında eski Mersin evlerinin turizme kazandırılması hedefleniyordu. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.