Yine Büyükşehir yine sözleşme feshi!

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllardır kentteki bütün açık hava reklam mecralarını yöneten Yıldız Ada Pet. Ür. İnş. Reklam Ajans. LTD. ŞTİ’nin sözleşmesini Mersin Büyükşehir Belediyesi tek taraflı fesih etti. Bu duruma tepki gösteren Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bozkurt, “Ortada da bir yargı kararı yok, maddi bir çıkar yok, yolsuzluk yok, rüşvet yok, bir zarara uğratma yok, yetkiyi kötüye kullanmak yok. Nedir bu telaş? Nedir bu sorumsuzluk? Nedir bu art niyet?” diye sordu.

Daha önce otogar ihalesi başta olmak üzere, birçok ihalesi tartışma konusu olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, yine çok tartışılacak bir ihale kararına daha imza attı. Neyin ‘mühendisliğini’ yaptığı belli olmayan ve Büyükşehir Belediye başkanı olduktan sonra, bir türlü Kentle uyum sağlayamayan Başkan Burhanettin Kocamaz, Belediyeye ciddi anlamda ekonomik gelir sağlayan bir firmanın ihalesini tek taraflı fes etti. Kent mobilyaları için 20 milyon lira masraf yapan şirket, aynı zamanda yüzlerce kişiye de istihdam sağlıyor. Kente katma değer sağlayarak istihdam yaratma konusu yerel yöneticilerin asli görevleri asarsında yer alması gerekir iken, söz konusu firmanın ihalesinin tek taraflı fesih edilmesi tepkilere neden oldu.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan ve yüzlerce çalışanı olan Yıldız Ada Pet. Ür. İnş. Reklam Ajans. LTD. ŞTİ Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bozkurt, Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın ‘keyfi’ tutumuna ilişkin tepki gösteren bir açıklama yaptı.

“YARATICI ÇALIŞMALARLA SEKTÖRE ÖNEMLİ YÖN VERMİŞTİR”
Kemal Bozkurt, “Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yıllık 6.500.000 TL (Altı milyon beş yüz bin) bedelle Kent mobilyalarının yapım bakım, onarım ve kiralama işleri 7 yıllığına firmamız Yıldız Ada Pet. Ür. İnş. Reklam Ajans. LTD. ŞTİ. Firmasına 2012 yılında ihale edilmiştir. 2012 yılından 2017 yılına gelene kadar bu 5 yıllık süre zarfında 20 milyon TL mücavir alan içerisine durak, raket, billboard vb. ürünlere yatırım yapmış, bu süre zarfında 30 milyon TL Mersin Büyükşehir Belediyesine kira ödemiştir. Mersin Büyükşehir Belediyesi emsal iller olan; Kayseri, G.Antep, Ş.Urfa, Adana, Antalya gibi Büyükşehirlerin en az 4 ilin toplamından daha fazla gelir elde edip bu işte tüm illere öncü bir şehir belediyesi olmuş, ciddi bir kira geliri elde etmiştir. 2014 yılından bu yana ülkemizde yaşanan Gezi Parkı, Soma Faciası, Kobani olaylarında tüm mecralarımızın durak, billboard ve raketleri zarar görmüş, yok edilmiş ama firmamız sorumluluk sahibi olarak kamu mağduriyeti oluşmadan, kentimizin estetik kirliliğine sebebiyet vermeden derhal tüm masrafları kendi bütçesinden ödeyerek yenilemiştir. Aynı zamanda ulusal ve yerel markalarla yapmış olduğu iş ortaklığı örnek çalışma ve yaratıcı çalışmalarla sektöre önemli yön vermiştir. İşin sosyal boyutunda da yüzlerce kişiyi beraberinde istihdam etmiştir. Yaklaşık 2 bin adet Mersin Mücavir alanında ürünü bulunmakta, kesintisiz bakım, onarım, temizlik ve reklam faaliyetini sürdürmektedir” dedi.

“BU İŞLEMDE KAMU YARARI YOK!”
“08.01.2018 tarihinde Mersin Büyükşehir Belediyesinde temelde teknik şartnameye aykırı olmamakla beraber üzerindeki yeni teknoloji 3D uygulama reklamlarının olmasını gerekçe göstererek ihalemizi tek taraflı fesih ettiğini duyurmuştur” diyen Bozkurt, “Oysaki ürünlerimiz reklam amacıyla kurulmuş ürünler olup, hem teknik şartnameye hem de amacına uygun olarak işletilmiştir. 2 bin adet ürün içerisinden toplam 70 adetin aykırı olması düşünülemez bile, sadece reklam görselleri farklılık arz etmektedir. Sözleşme karşılıklı olarak taraflara sorumluluk yüklemekte aynı zamanda ‘uyuşmazlık durumuzda Mersin Mahkemeleri yetkilidir.’ demektedir. Ortada da bir yargı kararı yok, maddi bir çıkar yok, yolsuzluk yok, rüşvet yok, bir zarara uğratma yok, yetkiyi kötüye kullanmak yok. Nedir bu telaş? Nedir bu sorumsuzluk? Nedir bu art niyet? Bizler anlam veremedik. Unutulmamalıdır ki kamu gücünü elinde bulunduran yerel yöneticilerin asli görevi kurumunu kentine, kent insanlarının yararına çalışmalar yapmak, hizmet üretmek, kent ekonomisine, kent istihdamına yapıcı katkı sunmaktır. Bu işlemde kamu yararı yok! Büyükşehir Belediyesi’nin yararı yok! Yani kazananı yok, zararı herkese çok” ifadelerini kullandı.

“BAĞIMSIZ YARGIYA GÜVENİYORUZ”
Bağımsız yargının her iki taraf için de en hayırlı kararı vereceğini söyleyen Bozkurt, “Ayrıca şirketimizin 3. şahıslara karşı alt kiracı ve iş ortaklarına karşı taahhütlerini yerine getirmesinde kimsenin şüphesi olmasın. Tüm ticari faaliyetlerimiz aksamadan devam edecektir. Bu fiili durum ve hukuki temelden yoksun uygulama için gerekli mahkemelere ve mercilere davamızı açmış bulunmaktayız. Mahkemelerinin vereceği karara hiç şüphemiz yoktur. Yüce Türk adaletin hakkın ve haklının yanında olacağına inancımız tamdır. Takdirini tüm Mersin Kamuoyuna ve vicdanına bırakıyorum. Kamuoyuna saygılarımla” diyerek konuşmasını sonlandırdı.(Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.