• Mersin Times
  • Yeşilboğaz: Köy enstitüleri’nin kapatılması, ülkemizin geleceğine yapılmış en büyük ihanettir

Yeşilboğaz: Köy enstitüleri’nin kapatılması, ülkemizin geleceğine yapılmış en büyük ihanettir

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, “Köy Enstitüleri'nin en önemli ilkeleriarasında; uygulamalı, aydınlanmacı, özgürlükçü, araştırmacı ve demokrasiyi temel alan eğitim sistemi vardı. Eğitim düzeyinin çok düşük olduğu o dönemlerde Köy Enstitüleri’nde, çağdaş eğitim sistemi Anadolu’ya yayılarak, kısa sürede çok sayıda bilim insanları, öğretmenler, yazarlar, sanatçılar, edebiyatçılar gibi aydın insanlar yetiştirilmiş, ülkenin ekonomik ve toplumsal kalkınmasına öncülük edilmiştir.

 

“Toplumumuzdaki birçok sorunun temeli, köy enstitüleri’nin kapatılmasıdır”

Türkiye’nin en önemli eğitim ve kültür politikası olan ve ülkenin çağdaş uygarlık seviyesine çıkmasındaki en sağlam basamak olan, Cumhuriyet tarihinin en başarılı kurumu Köy Enstitüleri, ne yazık ki asılsız suçlamalarla yıpratıldı ve 27 Ocak 1954 tarihinde çıkarılan 6234 sayılı kanunla,  ülkenin geleceğine sağlam temeller atılmasına engel olmak isteyen karanlık zihniyetler tarafından kapatılmıştır. Günümüzde eğitim başta olmak üzere, toplumumuzda yaşanan birçok sorunun temelinde Köy Enstitüleri’nin kapatılmış olması vardır. Ülkemizde maalesef, uygar ülke olmanın temelini oluşturan akılcı, araştırmacı, bilimsel, çağdaş ve laik eğitim sisteminden uzaklaşılmış, öğretim birliği parçalanmış, hala birçok eğitim kurumu cemaatlerin ve tarikatların elinde, karanlık zihniyetler yetiştirmektedir.Eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldıran, üretkenliği esas alan Köy Enstitüleri’nin kapatılması, ülkemizin geleceğine yapılmış en büyük ihanettir.

 

Bu vesileyle, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 79. yılını kutluyor; başta Köy Enstitüleri’nin kurucu mimarları Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç olmak üzere, aramızdan ayrılan Köy Enstitüleri mezunu öğretmenlerinisaygıyla ve minnetle anıyorum” ifadesini kullandı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.