Yaya Geçidi Sanat Galerisine Dönüştü

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Tulumba Bat-Çık Yaya Alt Geçidi’nin batı yönü ‘Geçit Sanat Sergi Salonu’na dönüştürüldü.
Sanatın ve sanatçının yanında yer alan ve onlara yönelik hizmetlerini her daim sürdüren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kilikya Sanat Atölyesi’nde ressam olan Mustafa Özdemir’in isteğini kırmadı. Özdemir’in isteği üzerine ekipleri harekete geçiren Başkan Kocamaz, Tulumba Bat-Çık Yaya Alt Geçidi’ni ‘Geçit Sanat Sergi Salonu’ olarak tahsis etti.
“Sanat yer altında da olsa sanattır”
Ressam Mustafa Özdemir, fikri ilk önce Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a sunduklarını belirtti ve “Bu fikir aklımıza geldiğinde; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’ın sanatın ve sanatçının yanında olduğunu bildiğimiz için projemizi kendisine sunduk. Hiç zaman kaybetmeden bu projenin gerçekleştirilmesini söyledi. Biz de zamanımızı fazla harcamadan burayı insanların hem rahat geçebilmeleri hem de burada bir görsel şölen yaratmak amacıyla böyle bir çalışma içerisine girdik. Buradan geçen vatandaşlardan sanata, sanatçıya ve Mersin Büyükşehir Belediyemize karşı çok büyük iltifatlar var, teşekkür ve dua ediyorlar” dedi.

Mersin’deki pasajlar ve alt geçitlerin insanların kullanması açısından sıkıntılı olduğunu dile getiren Özdemir, “Burada o algıyı yıkmaya çalışacağız. Sanatın yer altında da olsa sanat olduğunu herkese kabul ettireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın bize verdiği bu imkândan dolayı da kendisine çok teşekkür ediyoruz. Başkanımız uluslararası bir sanatseverdir ve bizlerin de her zaman yanında. Bize bütün imkânlarını seferber ediyor ve Mersin bu güzelliklerin hepsine layık bir kent” şeklinde konuştu.

Doğu yönündeki bat-çık yaya geçidini de aynı şekilde bir sanat galerisine dönüştüreceklerini ifade eden Özdemir, “Orada da çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle kadınlar bu sergiden ve durumdan çok memnun. Bizler burada onlara yoldaş oluyoruz, yeri geliyor sohbet ediyoruz. Her geçen gün yaya alt geçidini kullanmak ve ‘Geçit Sanat’tan geçmek biraz daha fazlalaşıyor. Her geçen gün burayı kullanan insanların sayısında artış gözlemliyoruz” diye belirtti.
‘Vatandaşlara görsel bir şölen sunuyoruz’
Konuşmasında alt geçitte açılan ‘Geçit Sanat Sergi Salonu’nda ilk etapta 70’e yakın resminin sergilendiğini belirten ressam Özdemir, “İnşallah bunları biraz daha fazlalaştıracağız. Kısa süre sonra da bir açılışımız var. İnsanların taleplerine göre, kendi zevklerimize göre resimler yapacağız.  Vatandaşa bir görsel şölen sunduğumuza inanıyorum. Şu ana kadar çok olumlu tepkiler aldık vatandaşlarımızdan. Sanıyorum Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımıza da bu teşekkür ve dualar yetecektir. Ben de Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, bizlere böyle bir imkân sunduğu için. İnşallah çok daha iyi şeyler yapacağız ve Mersin’e damga vuracağız” ifadelerine yer verdi.

Mersin’de yaşayan ve servis işletmecisi olan Taner Çolak da çalışmayı çok beğendiğini belitti ve  “Alt geçitlerin bu tarz ortamlara dönüştürülmesi insanlık ve halk adına çok güzel olur. Çok hoş bir yapı olmuş burası ve emeği geçenlerin ellerine sağlık. Böyle bir olaya da destek verdiği için Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyoruz. Temennimiz her zaman halkla ve insanlarla iç içe olunabilecek hizmetlerin hayata geçirilmesi. Başkanımız da elinden geldiğince hizmet için yoğun bir şekilde koşturuyor. Resimler çok güzel ve gayet anlamlı. Bütün hemşerilerimizin de buraya gelerek bu çalışmaları görmesini isteriz. Bu tür organizasyonların yapıldığını ve bu tarz güzelliklerden haberi olmayan kişilerin gelip yerinde incelemelerini tavsiye ederiz” dedi.

Mersinli Selma Akkuş ise düşüncenin gayet güzel olduğunu dile getirerek, “Hem ferah olmuş hem de geçiş açısından çok rahat. Ben daha önceleri akşam buradan geçemezken şimdi daha rahat geçiyorum. Mersinlilerin de gelip görmelerini tavsiye ederim. Çünkü ben de resmi çok severim. Keşke becerim olsa da ben de yapsam. Çok güzel bir şey. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da yaptığı çalışmaları beğeniyoruz ve duyarlılığı için kendisine çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. 
“Çok güzel bir mekân olmuş”
Sanat galerisine dönüştürülen yaya geçidine sık sık geldiğini ifade eden Ahmet Keskin, “Bu sokağı çok seviyorum. Bunun için öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Şu sokağın, şu geçidin bu hale gelmesi gerçekten çok güzel. İnsanların güvenliği açısından da çok iyi. Çok güzel bir mekân ve çok hoş bir yer olmuş. Yarın bizler de buralarda sergi yapacağız inşallah. Mersinlileri de buraya davet ediyorum. Buyursunlar gelsinler, böyle güzel bir yeri her yerde bulamazlar. Sanatı, sanatçıyı ve Mersin’i seven herkesi buraya bekleriz” dedi.

‘Geçit Sanat Sergi Salonu’ ismi verilen ve şimdilik içerisinde 70’e yakın resmin sergilendiği alt geçit Mersinliler tarafından da çok sevildi ve her geçen gün ziyaretçi akınına uğruyor. Sabah saat 09.00’da açılan sergiyi akşam saat 20.00’ye kadar dileyen herkes ziyaret edebiliyor.

Ressam Mustafa Özdemir, resim, fotoğraf, şiir ve diğer eserlerini sergilemek isteyen vatandaşların ‘Geçit Sanat Sergi Salonu’ kiralayabileceklerini belirtti. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından doğu yönündeki alt geçit de en kısa sürede aynı şekilde hizmete açılacak. Özdemir, 3 yıl boyunca tüm sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Geçit Sanat Sergi Salonu’na yeni çizdiği resimleri de eklemeye devam edeceğini belirtti. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.