Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ekonomisi istişare toplantısına katıldı - Mersin Times

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ekonomisi istişare toplantısına katıldı
  • Mersin Times
  • Ekonomi
  • Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ekonomisi istişare toplantısına katıldı

Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ekonomisi istişare toplantısına katıldı

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar ile birlikte; Mersin Ekonomi Platformu öncülüğünde Oda, Borsa, Birlik ve Dernek temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen İstişare Toplantısı’na katıldı.

ABONE OL
3 Mayıs 2024 16:53
Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ekonomisi istişare toplantısına katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 bine yakın ihracatçısı ile 178 ülkeye/gümrük bölgesine yaklaşık 9,7 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştiren ve bu rakamla en çok ihracat hacmine sahip yedinci şehir konumunda olan, 2015 yılından beri kesintisiz olarak her yıl ihracatını artıran Mersin İlimizin ticareti ile ihracatının geliştirilmesi için amacıyla belirlenen gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından önümüzdeki dönemde yapılacaklar hakkında istişarelerde bulundu.

Vali Pehlivan ile Ticaret Bakan Yardımcısı Ağar toplantının sonunda; belirlenen konu başlıklarında çalışmaların yürütülmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla Akdeniz bölgesinde üretimin, sanayinin, tarımın ve lojistiğin önemli merkezi, ihracat üssü konumundaki Mersin İlimizin, ekonomik gücünün daha da ileri taşınması adına önemli katkılar yapacak olan ‘Mersin Ekonomi Çalıştayı’nın hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, İhracat Genel Müdür Yardımcısı Önder Duman, İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli, İhracat Genel Müdür Yardımcısı V. Tayfun Kılıç, Ticaret İl Müdür V. Ferhat Sümer, Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Osman Göllüce, Mersin Serbest Bölge Müdürü Kutluhan Büyükyılmaz, Bölge Liman Başkan V. Aytekin Sarıca, Mersin Ekonomi Platformu Başkanı Servet Özkaya ile borsa, oda ve birlik temsilcileri katıldı.

AB’nin sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeye odaklandığını ve bu alanlar için dünyada büyük destek fonları oluşturulduğunu aktaran Çakır, “Microsoft, Google, Apple, Amazon, Festo gibi tüm teknoloji şirketleri bu fonların peşinde. Deloitte, Capgemini gibi danışmanlık şirketleri dahi üniversitelerle işbirlikleri yaparak AB’nin bu fonlarını alarak ticarete döküyorlar” dedi. Tüm fiziki varlıkların dijitale aktarıldığını tespit ettiklerini belirten Çakır, önümüzdeki süreçte fiziki hiçbir deneme yapılmayacağını belirtip simülasyonun öneminin artacağını söyledi. Avrupa’nın sürdürülebilirliğe verdiği öneme de dikkat çeken Çakır, “Doğayı, hayvanları, bitkileri takip ediyorlar.

Doğanın kendisini dönüştürmesini makinelere nasıl uyarlayabileceklerine çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. Festo’yu örnek gösteren Çakır, “Bu firma ile yaptığımız görüşmede doğayı takip ettiklerini, doğadaki en hafif canlıların en verimli konstrüksiyonları kullanmasını örnek alarak yenilikler geliştirdiklerini gördük” dedi.

Dijitalleşmenin hızla arttığını gözlemlediklerini de belirten Çakır, “Yapay zekayla birlikte birçok iş kolu yok olurken yaklaşık 750 yeni iş kolunun oluşacağı konuşuluyor. Bu bağlamda kalifiye işçiye çok ihtiyaç olacak. Eğitim sistemimizde dijital yetkinlikleri artıracak metotlar bugünden uygulanmalı. Eğitimimiz yenidünya düzeni gereklerine göre bugünden düzenlenmeli” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.