• Mersin Times
  • Türkiye’nin Irak’a ihracatı yüzde 55,7 arttı

Türkiye’nin Irak’a ihracatı yüzde 55,7 arttı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkelerin başında gelen Irak’a ihracatın yüzde 55,7 oranında arttığına dikkat çekerek, Irak’ın hem Türkiye hem de bölge açısından önemli bir ticari partner olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre; en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya’ya ihracat yüzde 28,2; İngiltere’ye yüzde 37; İtalya’ya yüzde 27,9; Irak’a yüzde 55,7 ve ABD’ye yüzde 48,3 arttı.

TISİAD’ın kurulduğu 17 Mayıs 2012 tarihinde bu yana Türkiye ile Irak arasında ticari, sosyo ekonomik, kültürel ilişkilerin artırılması, mevcut ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştığını anımsatan Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç, iki ülke arasında ticari ilişkilerdeki artışın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

IRAK ÖNEMLİ BİR PARTNER

2016’nın ilk 6 ayında 3,56 milyar ABD doları olarak ihracat rakamlarının 2017’nin aynı döneminde yüzde 29,6 oranında artarak 4,61 ABD dolarına ulaştığı bilgisini veren Kılıç, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı son 7 aylık rakamlara göre de Irak’a ihracat yüzde 55,7 arttı. Irak, Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarının yanı sıra, en önemli ticari partnerlerinden biri” dedi. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.