Türkiye’de bir ilk! Mersin’de ‘Roman Çocuk Festivali’ - Mersin Times

  • Mersin Times
  • Türkiye’de bir ilk! Mersin’de ‘Roman Çocuk Festivali’

Türkiye’de bir ilk! Mersin’de ‘Roman Çocuk Festivali’

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu (AKROMFED), ‘Roman Çocuklarının Kaliteli Okul Öncesi ve İlkokul Eğitimine Erişimlerinin ve Katılımlarının Artırılması Projesi’ kapsamında, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan 1. Roman Çocuk Festivali düzenledi. Federasyonun, merkez Akdeniz ilçesi Turgut Reis Mahallesi’ndeki binası önünde gerçekleştirilen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin de katkı verdiği festivalde, Roman çocuklar eğlencenin tadını çıkardı. İki ayrı noktada oyun parkurlarının kurulduğu alanda, çocuklara festival süresince Osmanlı macun şekeri, pamuk şeker ve dondurma ikram edildi. Gönüllerince eğlenme fırsatı bulan çocuklar, masal kahramanlarını simgeleyen göstericilerle oynayarak ve verilen konserde çalan hareketli müziklerle dans ederek festivalin keyfini çıkardılar. Roman çocuklara aileleri de eşlik etti.

 

 

Festivale AKROMFED Başkanı Ali Daylam, AKROMFED Onursal Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Strateji Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Güler’in yanı sıra çık sayıda roman vatandaş katıldı.    

 

 

“İlk kez 1. Roman Çocuk Festivalini düzenledik”

Festivale ev sahipliği yapan Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir ilke daha imza attıklarını ve 1. Roman Çocuk Festivali düzenlediklerini söyledi. Roman çocuklarının bugüne kadar hiç böyle bir festivali ve beraber olabilecekleri bir ortamları olmadığını vurgulayan Daylam, “Ayrıca, Mersin’de sahilde çocukların eğlenebilecekleri bir ortam da yok. Bu bir ilk oldu. Bu proje kapsamında hem bunları desteklemek hem de Mersin Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla süreci biraz daha geliştirerek bir ilki gerçekleştirdik. İlk kez 1. Roman Çocuk Festivalini düzenledik” dedi.

 

 

“Festivali daha sonraki yıllarda da devam ettirmek istiyoruz”

Büyükşehir Belediyesi’nin, festivalin bir kısmına destek verdiğini kaydeden Daylam, “Diğer kısmı da 7 Balkan ülkesinde yürütülmekte olan bir Avrupa Komisyonu projesi var; Batı Balkanlar Roman Gençleri ve Öğrencileri İçin Fırsatlar Projesi. Bu projemizin de ana merkezi Macaristan’da bulunan Roman Eğitim Fonu. Bu eğitim fonunun Roman çocuklarıyla ilgili Türkiye’de üç ilde yaptığı çalışmalar var. Oradaki kaynağımızı revize ederek bu festivale aktardık. Gördüğünüz bütün çalışmalar bu proje kapsamında destekleniyor. Bu 3 yıllık bir proje. Birinci yılını tamamladık. Proje iki yıl daha sürecek. Bu festivali kurumsal hale getirip daha sonraki yıllarda da devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

 

“Roman öğrencilerimize burs veriyoruz”

Federasyon olarak Roman çocuklar için şu anda yürüttükleri iki ayrı proje olduğunu, bunlardan birinin Hollanda Büyükelçiliği tarafından desteklendiğini dile getiren Daylam, “Festivali de düzenlediğimiz bu proje ise okul öncesi eğitimi, ortaokul, lise ve üniversite gençlerini kapsıyor. Proje kapsamında, lise ve üniversiteye giden Roman öğrencilerimize burs veriyoruz. Özellikle meslek liselerine giden gençlerimiz için de ayrıca bir bütçe ayırdık. Üniversite öğrencilerimize hem burs veriyoruz hem de mentör bursu veriyoruz. İstedikleri bir hocadan artı olarak matematik, Türkçe, sosyal, fen konusunda da dersler alabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 

“Roman çocuklarının eğitiminde çok ciddi problemler var”

Daylam, festivalin kapsamını ve amacını ise şöyle anlattı: “Festival kapsamında, oyun parkları kurduk. Çocuklarımıza dondurma, pamuk şeker ve macun şekeri ikram ediyoruz. Onları sürece dahil ederek yüz boyama yapıyoruz. Ama biz zaten sürekli bir araya geliyoruz ve onlara eğitimin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Ebeveynlere de bunu anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü Romanlarda ilkokuldan terk oranı yüzde 37’lerde. İlkokulu bitirenlerin sayısı oldukça az. Lise mezunu yüzde 2, üniversite mezunu binde 2. Çok ciddi problemler var. Bu sorunları bütün bileşenlerle beraber çözmemiz gerektiğine inanıyorum. Bizler burada bu farkındalığı oluşturmaya çalışıyoruz. Ama bütün bunların bir politika olarak hayata geçmesi gerekiyor. Biz anlatıyoruz; sürekli anlatmaya da devam edeceğiz.”  

 

 

Büyükşehir Belediyesinin sanatçıları tarafından roman şarkılarının dile getirildiği festivalde, dünyanın çeşitli ülkelerinde Roman oldukları için topluca katledilen romanlar için okunan şarkının eşliğinde katılımcıların saygı duruşunda bulundukları dikkat çekti. Ardından roman havası eşliğinde dans eden roman vatandaşlar, Anadolu Türküleri eşliğinde halay çekmeleri büyük sempati topladı.

 

 

Konserin sonunda AKROMFED Başkanı Ali Daylam ve AKROMFED Onursal Başkanı Bedrettin Gündeş ve CHP Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Güler, sahnede şarkı ve türküleri ile kitleyi konser veren sanatçılara birer buket çiçek taktim ederken, çekilen hatıra fotoğraflarının ardından festival sona erdi.  (Mersin Times)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.