“Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında 129. sırada” - Mersin Times

“Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında 129. sırada”

“Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında 129. sırada”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay açıklamasında, kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin devlet eliyle yaygınlaştırıldığını söyleyerek, “Devletlerin ve iktidarların siyasi hırsları kadınlar ve çocukların yaşam hakkının önüne geçiyor. Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında geriye giderek,146 ülke arasında 129. sırada yer almaktadır” dedi.

ABONE OL
24 Kasım 2023 14:50
“Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında 129. sırada”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“25 Kasım, Eşitliğin olmadığının hatırlandığı gündür”

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir, yönetim kurulu üyeleri ve avukatların katılımıyla, Mersin Adliyesi bahçesinde düzenlenen basın açıklamasında konuşma yapan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay, kadına yönelik şiddetin artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Kadın Hakları mücadelesinde büyük emeği olan, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi kurucu üyesi ve eski Başkanı Av. Seher Yalçınkaya Çetin’i rahmetle anarak konuşmama başlamak istiyorum. Bugün, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karsı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. 25 Kasım sadece şiddete karşı mücadelenin değil, kadın olarak tüm alanlarda verilen mücadelenin ve direnişin günüdür.25 Kasım, kadınların yaşam haklarının ve özgürlüklerinin güvence altında olmadığı, ayrımcılığın ve şiddetin devlet eliyle yaygınlaştırıldığı, hukuki, siyasi, ekonomik ve sosyal alanda eşitliğin olmadığının hatırlandığı gündür. 25 Kasım, aslında tıpkı diğer günler gibi kadınların, yalnızca kadın olmaları sebebiyle uğradıkları haksızlıklar gerçeğiyle yüzleşme günüdür.

“Kadınların bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskılar yoğunlaşmaktadır”

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de kadına yönelik şiddeti azaltmak şöyle dursun her geçen gün artmaktadır. Kadınların bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskılar yoğunlaşmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 tarihli Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre, Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında, bir önceki yıla oranla gerileme kaydederek, 146 ülkenin bulunduğu listede 129. sırada yer almaktadır. Bu uçurum içerisinde kadınlar afetlerle, savaşlarla, salgın hastalıklarla birer birer haklarının geri alınmaya çalışılmasıyla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır” diye konuştu.

“Devletlerin ve iktidarların siyasi hırsları kadınlar ve çocukların yaşam hakkının önüne geçiyor”

2023 yılında sanatın, teknolojinin, tıbbın gelişmelerini konuşuyor olmamız gerekirken halen devam eden savaşlar, işgaller ve ambargolar nedeniyle yaşanan vahşete tanıklık ettiklerini söyleyen Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Arzu Günay, “Savaştan kaçmaya çalışan binlerce kadın ve çocuk insan onuru ile bağdaşmayacak yaşam koşullarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Devletlerin ve iktidarların siyasi hırsları ve mülkiyet iddiaları yine kadınlar ve çocukların yasam hakkının önüne geçiyor. Ülkemizde de henüz 6 Şubat depreminin yaraları sarılmamışken, verilen kayıpların acısı dindirilememişken, kadınların nafaka haklarının ellerinden alınmaya yönelik çalışmalar gündemine almıştır. Nafaka miktarlarının yoksulluk sınırı altında belirleniyor olması, nafaka yükümlüsünün nafaka ödememek için gelir azaltmak amacıyla mal varlığını gizlemesi, nafaka tahsilatlarının yapılamaması, yükümlülük ihlalinde etkin cezai müeyyidelerin olmamasının konuşulması gerekirken, nafakanın süresinin gündemde olması kabul edilemez.

Mücadeleler sonucunda kazanılmış olan haklarımızın kaybına müsaade etmeyeceğiz

Eril zihniyetin tek niyetinin nafaka yükümlülüğünü süreli hale getirmek değil, Anayasa değişikliği ile kadınları sosyal alanlardan uzaklaştırıp eve hapsetmek, baba, koca ya da ağabey gibi bir erkeğin bakımına muhtaç hale getirmek olduğunun farkındayız. Bu değişikliklerin aile kavramı altına gizlenerek meşrulaştırılmaya çalışıldığını ve kadınların bedenleri, kıyafetleri, çalışma alanları ve imkânları bakımından toplumsal cinsiyet eşitsizliğine mahkûm edilmek istendiğini biliyoruz.

Cumhuriyetimizin 100.yılında vurgulamak isteriz ki, nice mücadeleler sonucunda kazanılmış olan haklarımızın kaybına müsaade etmeyeceğiz. Haklarımızın kaybına yol açacak her türlü girişimin karşısındayız. Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin, kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak, kadının insan haklarının temel insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılık sonlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadesini kullandı.

 Kadın Hakları mücadelesinde büyük emeği olan, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi kurucu üyesi ve eski Başkanı Av. Seher Yalçınkaya Çetin’i rahmetle anarak konuşmama başlamak istiyorum.

Bugün, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karsı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. 25 Kasım sadece şiddete karşı mücadelenin değil, KADIN olarak tüm alanlarda verilen mücadelenin ve direnişin günüdür.

25 Kasım, kadınların yaşam haklarının ve özgürlüklerinin güvence altında olmadığı, ayrımcılığın ve şiddetin devlet eliyle yaygınlaştırıldığı, hukuki, siyasi, ekonomik ve sosyal alanda eşitliğin olmadığının hatırlandığı gündür.

25 Kasım, aslında tıpkı diğer günler gibi kadınların, yalnızca kadın olmaları sebebiyle uğradıkları haksızlıklar gerçeğiyle yüzleşme günüdür.

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’de kadına yönelik şiddeti azaltmak şöyle dursun her geçen gün artmaktadır. Kadınların bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskılar yoğunlaşmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 tarihli Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre, Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında, bir önceki yıla oranla gerileme kaydederek, 146 ülkenin bulunduğu listede 129. sırada yer almaktadır. Bu uçurum içerisinde kadınlar afetlerle, savaşlarla, salgın hastalıklarla birer birer haklarının geri alınmaya çalışılmasıyla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

2023 yılında sanatın, teknolojinin, tıbbın gelişmelerini konuşuyor olmamız gerekirken halen devam eden savaşlar, işgaller ve ambargolar nedeniyle yaşanan vahşete tanıklık ediyoruz. Savaştan kaçmaya çalışan binlerce kadın ve çocuk insan onuru ile bağdaşmayacak yaşam koşullarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Devletlerin ve iktidarların siyasi hırsları ve mülkiyet iddiaları yine kadınlar ve çocukların yasam hakkının önüne geçiyor.

Ülkemizde de henüz 6 Şubat depreminin yaraları sarılmamışken, verilen kayıpların acısı dindirilememişken, kadınların nafaka haklarının ellerinden alınmaya yönelik çalışmalar gündemine almıştır.

Nafaka miktarlarının yoksulluk sınırı altında belirleniyor olması, nafaka yükümlüsünün nafaka ödememek için gelir azaltmak amacıyla mal varlığını gizlemesi, nafaka tahsilatlarının yapılamaması, yükümlülük ihlalinde etkin cezai müeyyidelerin olmamasının konuşulması gerekirken, nafakanın süresinin gündemde olması kabul edilemez.

Eril zihniyetin tek niyetinin nafaka yükümlülüğünü süreli hale getirmek değil, Anayasa değişikliği ile kadınları sosyal alanlardan uzaklaştırıp eve hapsetmek, baba, koca ya da ağabey gibi bir erkeğin bakımına muhtaç hale getirmek olduğunun farkındayız. Bu değişikliklerin aile kavramı altına gizlenerek meşrulaştırılmaya çalışıldığını ve kadınların bedenleri, kıyafetleri, çalışma alanları ve imkânları bakımından toplumsal cinsiyet eşitsizliğine mahkûm edilmek istendiğini biliyoruz.

Cumhuriyetimizin 100.yılında vurgulamak isteriz ki, nice mücadeleler sonucunda kazanılmış olan haklarımızın kaybına müsaade etmeyeceğiz. Haklarımızın kaybına yol açacak her türlü girişimin karşısındayız. Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin, kadınların yasam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır.

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak, kadının insan haklarının temel insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılık sonlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.