Toroslar’da kadınlar şiddetle mücadelede tek yürek oldular! - Mersin Times

Toroslar’da kadınlar şiddetle mücadelede tek yürek oldular!
  • Mersin Times
  • Genel
  • Toroslar’da kadınlar şiddetle mücadelede tek yürek oldular!

Toroslar’da kadınlar şiddetle mücadelede tek yürek oldular!

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne özel farkındalık yürüyüşü, bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenledi. Kadın haklarının korunması, mesleki eğitim kursları ve kadınların istihdamıyla ilgili önemli çalışmalar yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz; “Güçlü kadın ve güçlü aile, güçlü toplum demektir. Kadınlarımız güçlü olursa Türkiye daha da güçlü olacaktır. Kadına şiddete karşıyız ve bu konuda mücadelemizi hep birlikte veriyoruz” dedi.

ABONE OL
24 Kasım 2023 16:56
Toroslar’da kadınlar şiddetle mücadelede tek yürek oldular!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü çerçevesinde Mersin Valiliği öncülüğünde, Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen farkındalık yürüyüşüne Toroslar Belediyesi de destek verdi. Ulu Cami önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan yürüyüşe eşi Meltem Yılmaz, TORTEK eğitmenleri ve kursiyerleri ile katılan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kadınların dayanışma ve mücadelesinde onları yalnız bırakmadı.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve kent protokolünün de hazır bulunduğu yürüyüşe katılanlar ellerinde dövizlerle hep birlikte; “Kadına şiddet insanlığa ihanet”, “Kadına şiddete karşı sıfır tolerans” sloganları atarak, şiddetin artık son bulmasını istedi.

“Kadına şiddete karşı ilkemiz “sıfır tolerans”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, amaçlarının kadına yönelik şiddeti tamamen sıfırlamak olduğunu belirterek; “Kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet “sıfır tolerans” ile yaklaştığımız bir konu. Şiddet tamamen sıfırlandığı gün asıl memnuniyeti o zaman hep birlikte yaşayacağız. İlgili kurum, kuruluş ve bakanlıklarımızın desteği, toplumumuzun tüm kesimlerinin iştirakiyle, bu konudaki çalışmalar şiddeti sıfırlama hedefiyle kesintisiz devam ediyor” diye konuştu.

“Sergiler, konferans, video ve dans gösterimi yapıldı”

Toroslar Belediyesi, farkındalık yürüyüşünü; kadına yönelik şiddete son vermek, bu konuda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla bir dizi etkinlik ile taçlandırdı. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde; El sanatları, Resim Sergisi, Konferans, Şiir Dinletisi, Video Gösterimi ve Lirik Dans Gösterisi’nin yapıldığı etkinlik, kentin dört bir yanından gelen kadınları ağırladı. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Toroslar Belediyesince hazırlanan Dilek Ağacı’na dileğini asarak, şiddetin son bulmasını diledi.

“Kadına şiddete karşı turuncu kurdele”

Program öncesinde tüm katılımcılara turuncu kurdele takılarak “Şiddete Hayır” mesajı verildi. Kent protokolünün eşleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kadın mahalle muhtarlarının da katıldığı etkinlikte; Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi’nde görevli Avukat Berna Bozdağ ile Avukat Aslı Apçin, KOSGEB Uzmanı Veda Özkan, İŞKUR Uzmanı Asiye Yurdadoğ ile Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Uzmanı Havva Kurt konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmacılar, kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik hukuki, sosyal ve toplumsal destekleri anlattı ve bu konudaki mevzuatlar hakkında bilgiler verdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Recep Bozkuş, programı düzenleyen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür etti. Bozkuş; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle düzenlenen bu programdan inşallah hepimiz daha bilinç ve daha duyarlılık kazanmış olarak ayrılırız. Emeğe geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Hepimizin hayali güçlü bir toplum, güçlü bir gelecek”

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, kadına yönelik şiddete karşı hep birlikte mücadele vermeye devam edeceklerini söyledi ve başta Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan olmak üzere Mersin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ve programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Hepimizin hayali güçlü bir toplumda, güçlü bir devlette güzel bir gelecek olması. Çocuklarımızın, hepimizin refah, huzur ve güvenlik içinde yaşamasıdır” diyen Başkan Yılmaz; “Güçlü toplum için güçlü aile yapısı gerekir. Bunun için güçlü kadın diyoruz. Çünkü güçlü kadın, ülkemize, milletimize faydalı güçlü evlatlar yetiştiriyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de güçlü kadın yetiştirmişti. Atamızı rahmetle anıyorum” dedi.

“Daha çok kenetleneceğiz”

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Türk kadını, erkeği ile birlikte Kurtuluş Savaşımızda, Nene Hatunlarla, Kara Fatmalarla ülkemizi, milletimizi kurtardı. Cumhuriyetimiz kuruldu ve bugünlere geldik. Bugün burada, bu çatı altında bu etkinlikte bizimle birlikte olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. Sizler buradaysanız geleceğe, çözüme ve güçlü topluma doğru bir adım atıyorsunuz demektir. Bizler, bir ve beraber olursak, kadın güçlü olursa toplumumuz da güçlü olacaktır. Sevgili hanımefendiler, sizleri çok seviyoruz. Bu milletin ve bu şehrin bir evladı, bir belediye başkanı olarak söylüyorum. Birbirimizi daha çok seveceğiz, sayacağız ve kenetleneceğiz. Problemleri hep beraber aşacağız. Sizleri, 16 yerde kurduğumuz ve 56 farklı branşta mesleki eğitim verdiğimiz TORTEK Kurslarımıza davet ediyoruz. Sizleri, herhangi bir sıkıntınız olduğunda Kadın Danışma Merkezimize davet ediyoruz. Psikolog ve avukat desteğimiz var. Bundan siyasi bir karşılık beklemiyoruz. Bunu oy için yapmıyoruz. Asli bir görevimiz olarak görüyoruz ve elimizden geldiğince destek oluyoruz. Toplumda, kadına karşı şiddette şöyle bir çelişki var. Kadına karşı şiddeti gerçekleştiren erkekleri bir kadın yetiştiriyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda hassasiyetle yetiştireceğiz, saygı ve sevgi göstereceğiz. El ele, gönül gönüle hep beraber geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha sonra etkinliğe katkı sunanlara ve konuşmacılara Başkan Yılmaz’ın eşi Meltem Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından çiçek takdim edildi. Program, toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.