Tarsus modern sanayi sitesine kavuşuyor

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’in kent içerisinde görüntü ve gürültü kirliliği yaratan, merdiven/ apartman altlarında hizmet veren işyerlerini modern sanayi sitelerine taşıma yolunda yıllarca verdiği mücadele Tarsus’ta hedefine ulaştı. İstihdama ve ekonomiye katkısının yanı sıra modern ticaret merkezi olması hedeflenen Kemalpaşa Sanayi Sitesi’nin temeli görkemli bir törenle atıldı.

Esnaf-belediye işbirliğiyle Türkiye’ye model olarak gösterilen 157 işyeri kapasiteli Tarsus Kemalpaşa Sanayi Sitesi’nin temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Milletvekili Baki Şişmek, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus İlçe Emniyet Müdürü Salim Çakan, ilçede kurulu esnaf ve meslek odası Başkanları, STK temsilcileri ve esnaf sanatkarlar katılım gösterdi.

Temel atma töreninin açılış konuşmasını yapan Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş, kent içerisinde dağınık şekilde faaliyet gösteren ve merdiven apartman altlarında hizmet veren üyelerini modern sanayi sitelerine taşınması yolunda verdikleri mücadelenin karşılığını görmenin gurunu yaşadıklarını söyledi.

“Esnaf ve Sanatkarların ülkeye katkıları görmezden geliniyor”

Sözü alana Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, “belediye esnaf işbirliği ile bütünleşmenin gururunu yaşıyoruz”  diyerek, esnaf ve sanatkarların ülke ve kent ekonomisine sundukları katkıların görmezden gelindiğinin altını çizdi. Dinçer, “Ülke ekonomisine ve istihdamına en büyük katkıyı sunan, büyümenin fidanlığı konumundaki esnafımızın sorunları bilinmez, bilinse dahi çözümü konusunda gayret gösterilmez. Mersin merkezde yıllardır kent merkezinde dağınık bir şekilde faaliyet gösteren, mahalle aralarında apartman/merdiven altlarında hizmet veren işletmelerin modern sanayi sitelerine taşınmaları konusunda verdiğimiz mücadele de maalesef bir sonuç alamadık. Bizler sanayileşmek istiyoruz ama arsa konusunda maalesef gereken desteği göremiyoruz. Bir kentin ilerlemesinin en büyük göstergesi modern sanayi siteleridir. Mersin’de biri 1970’lerde kurulmuş ve artık şehir içerisinde kalmış, büyük tonajlı araçların, TIR’ların giremediği sanayi sitesi, diğeri Tırmıl olmak üzere iki sanayi sitesi var. Bunların yetersiz geldiğini yıllardır dile getiriyoruz ve biz sanayileşmek, modern işyerlerinde hizmet vermek istediğimizi her platformda haykırıyoruz. Ama maalesef bu haykırışlarımıza kulak verilmedi” dedi.

“Esnaf-Belediye işbirliği ülkeye örnek bir model yarattık”

Tarsus’ta dönemin Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’la yaptıkları ikili görüşmeler sonucu modern sanayi sitesi kurulması yönünde fikir birliğine varıldığını, büyük uğraş ve mücadeleler sonucu Kemalpaşa Sanayi Sitesi projesinin hazırlandığını kaydeden Başkan Dinçer, “ Tarsus’ta esnaf/belediye işbirliğiyle Türkiye’ye örnek bir model hazırladık. Bizim ülkemizde 20 yıldır kurulamayan sanayi siteleri var. Sanayi siteleri için önce kooperatif kurulur, sonra para toplanır, aidatlarda sorun yaşanır, arsalar alınır/satılır ve o sanayi sitesi bir türlü kurulamaz. Bunun için yerel yönetimlerin ve genel idarelerin yaklaşımı çok önemlidir” dedi.

Tarsus’ta olduğu gibi Mersin’de de destek bekliyoruz

“Biz bunu Tarsus’ta başardık” diyerek sözlerine devam eden Dinçer, “Hizmet bayrağını Sayın Kocamaz’dan devralan Şevket Can Başkanımız da bu projenin hayata geçirilmesi konusunda desteklerini bizlerden esirgemedi. Bugün temeli atıyoruz, inşallah yılbaşı öncesi de açılışını yapıp, hizmete sunacağız. Tarsus’ta verilen bu hizmetin, Mersin’de verilmesi konusunda bizlerin yalnız bırakılmamasını istiyoruz” dedi.

“Sanayi Sitesi Tarsus’a yeni bir ivme kazandıracak”

Daha sonra söz alan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Kemalpaşa Mahallesine yapılan sanayi sitesinin Tarsus’a yeni bir ivme kazandıracağını dile getirdi. Başkan Can, “Yerel seçim öncesinde vermiş olduğumuz sözleri birer birer yerine getirmenin gayreti içerisindeyiz.  Biz, şehrimizde yaşayan halkın sevinçleri ve dertleriyle yoğrulmuş, onlarla sevinmiş, dertlerini kendi derdi olarak benimsemiş, şeffaf bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Hiç kimseye öteki gibi davranmıyor, tüm sorunları adil ve eşit bir yöntemle çözmeye çalışıyoruz” dedi.

“Partili Partisiz farkı gözetmeksizin her yere hizmet götüreceğiz”

Yaşanılabilir bir şehir bırakmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Can, “Tüm mesai arkadaşlarımla birlikte, dil, din, ırk ayrımı yapmadan, partili partisiz demeden her bölgeye hizmet etmeye çalışıyoruz. Şehrimizi her gün biraz daha güzelleştirmek için çabalıyoruz. Her şeyden önemlisi şehrimizdeki huzur ve emniyetin sigortası olma yolunda hiçbir ilkemizden taviz vermeden çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda kent içerisinde dağınık şekilde hizmet veren, görüntü ve gürültü kirliğine neden olan işyerlerimizi modern sanayi sitelerine taşımanın haklı gururu ve onurunu yaşıyoruz Esnafımıza hizmetlerimiz bununla kalmayacak. Mevcut SSK hastanesi civarında Vakıflara ait 15 dönüm araziye de talip olduk ve buraya da işyerleri yaparak esnafımıza tahsis edeceğiz. Allah birliğimizi dirliğimizi bozmasın. Sanayi sitemiz ilçemize hayırlı olsun ” ifadesini kullandı.

“Kent içerisinde ki gürültü ve görüntü kirliliğini kaldıracağız”

Kemalpaşa Sanayi sitesi için büyük mücadele verdiklerinin altını çizen Başkan Can, kent içerisindeki gürültü ve görüntü kirliliğini ortadan kaldıracaklarını ifade ederek, “Kemalpaşa Mahallesine yapılan sanayi sitesinin herkese hayırlı olmasını diliyor, 55 dönüm arazide kurulu 157 işyeri kapasiteli sanayi sitemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

“Çağdaş bir kent için sanayi siteleri belli bir yerde kümelenmeli”

Mersin Milletvekili Baki Şimşek  sanayi sitesinin tüm Tarsus’a hayırlı uğurlu olması dileğinde bulunması sonrası söz alan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise yaptığı konuşmada, bir kentin çağdaş bir kent olabilmesi için sanayi sitelerinin belli bir yerde kümelenmesi gerektiğini belirtti. Şehrin içerisinde; mahalle aralarında apartman altlarında konuşlanmış sanayi işyerlerinin belediye başkanlarının başını çok ağrıttığına vurgu yapan Kocamaz, “. Talat Dinçer başkanın da dediği gibi kent merkezinde görüntü gürültü kirliliği yapan, sağlıksız ortamlarda hizmet veren işyerleri modern sanayi sitelerine taşınmalı. Biz Tarsus’ta modern sanayi sitesinin kurulması yönünde yıllardır mücadele ettik. 20 yıldır, özelikle şehrin içindeki sanayi esnafını modern ve sağlıklı tesislere kavuşturmak adına verdiğimiz mücadelede sona geldik” dedi.

“Bakanlık, üç meslek dalında sanayi sitesi kurmamıza olur vermedi”

Kocamaz, “Ülkemizde sanayi sitelerinin yerlerini ilgili bakanlık belirliyor. Biz burada ilk etapta mermer/karo, marangoz/mobilya ve madeni sanatkarlar olmak üzere üç meslek dalında sanayi sitesi kurmak istedik ama bakanlık olur vermedi. Daha sonra verdiğimiz mücadelelerle buraların sanayi sitesi olarak işaretlenmesi konusunda başarılı olduk”dedi. Konuşmasının devamında bazı bölgelerde hala dağınık vaziyette üretim ve sanayi tipi hizmet veren işyerleri bulunduğuna dikkat çeken Başkan Kocamaz, “Benim oda başkanlarından ricam, bu işyerlerinin de buralara taşınması konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi. Yoksa yıllardır verilen bu mücadelenin anlamı kalmaz” dedi.

Tarsus Türkiye’ye örnek model olma yolunda

Tarsus’u Türkiye’ye örnek model yapmak üzere verdikleri mücadelede önemli mesafeler kat ettiklerini belirten Başkan Kocamaz, “Belediye Başkanlığı bisiklet sürmeye benzer. Daima pedalı çevireceksiniz ve dengeyi sağlayacaksınız. Bugün sanayi sitesine bizler alt yapı için 10 milyon lira harcadık ki bu para buranın alınması için ödenen ücretin iki katı bir rakam. Bunun da bilinmesi lazım. Bu sanayi sitesi tam manasıyla hayata geçtiği zaman ilçenin en önemli ticaret merkezi olacağına inanıyorum. Ben bu vesileyle sanayi sitemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyor, tüm katılımcılara sevgi ve saygılarını sunuyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından Tarsus Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş tarafından Kemalpaşa Sanayi Sitesi projesinin hayata geçirilmesine olan katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer’e birer plaket verildi. Daha sonar protokol üyelerince sanayi sitesinin temeli atıldı. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.