“TARIMDA KADINLARIN EMEĞİ BÜYÜK”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Barosu Başkanı Av. Ali Er, Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen, “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü” nedeniyle yazılı mesaj yayımlayarak, tüm kadın çiftçilerin gününü kutladı.

Tarımsal faaliyetlerde kadın çiftçilerin çok büyük rol üstlenen kahramanlar olduğunu belirten Baro Başkanı Er, “Ülkemizde çalışan kadınlarımızın yaklaşık yüzde 50’si tarım sektöründe çalışıyor. Tarım sektöründeki işgücü büyük oranda kadınlarımızın sırtındadır. Kadınlarımız yeri geldiğinde tarlada çift sürmekte, tohum ekmekte, yeri geldiğinde ürününü hasat etmekte, aynı zamanda annelik gibi kutsal görevi de yürütmektedir. Tarladan soframıza gelen alın terinin, yeterince karşılığını alamayan ve sosyal güvenceleri olmadan çalışan fedakâr çiftçi kadınlarımız var. Tarım ülkemiz için ne kadar önemli ise, kadın çiftçilerimiz de bu sektör için o kadar önemlidir” ifadesini kullandı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkânlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarmalıyız” sözünü hatırlatan Baro Başkanı Er, “Ülkemizde 27 Haziran 2012 tarihli genelgeyle 6270 Sayılı Kanun’la getirilen düzenleme ile kadın çiftçilerimize bir nebze sosyal güvence oluşturulmuştur. Tarımsal üretimde kadınların eğitiminin sağlanması, tarımsal üretim teşviklerinden kadınlara karşı pozitif ayrımcılık yapılması konusunda yapılacak uygulamaları desteklemeliyiz” dedi.

Açıklamasında ayrıca, mevsimlik tarım işçiliğinin ülkemizde önemli bir sorun olduğuna da değinen Er, “Mevsimlik işçi olarak çalışan kadınlarımızın zor koşullarda çalışması, aynı zamanda aileleriyle birlikte yaşamalarını sürdürmek zorunda kalması ülkemiz için üzücü bir tablodur” dedi.

Milli ekonominin temelinin tarım olduğunu kaydeden Baro Başkanı Er, “Ülkemizin bel kemiği olan fedakâr kadın çiftçilerimizin, sosyal ve ekonomik sorunlarının en kısa zaman çözülmesini diliyor, ülkemizde tarımın gelişmesinde büyük emeği olan tüm kadın çiftçilerimizin, “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü”nü kutluyorum” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.