• Mersin Times
  • Suriyeli mülteciler: Yaşam şartlarımız daha da zorlaştı

Suriyeli mülteciler: Yaşam şartlarımız daha da zorlaştı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adanalıoğlu Mahallesi’nde yaşanan gerginliğin ardından Suriyeli mülteciler beldeyi terk etmeye zorlandı. Geriye kalan Suriyeli mülteciler de yaşama tutunmaya çalışırken, çalışma ve yaşam şartlarının daha da zorlaştığını belirtti. 

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu Mahallesi’nde 18 Nisan’da Suriyeli mültecilerle mahalleliler arasında çıkan tartışmanın ardından bölgeden 2 bin Suriyeli mülteci tahliye edilerek, kentin dışına yerleştirildi. Geriye kalan mülteciler ise bazı tarım arazileri üzerinde kurdukları çadırlarda yaşama tutunmaya çalışıyor. Daha önce yaşadıkları çadırlarda su, elektrik ve hastalık gibi sıkıntılar ile uğraşan mültecilerin yardım çığlıklarını herkes duymazdan gelirken, yaşanılan sürgünle beraber mültecilerin yaşamları daha da zorlaştı.

Alacak verecek yüzünden Adanalıoğlu halkı tarafından saldırıya maruz kalan bir kısım Suriyeli mülteci tarım arazileri üzerinde aylık 150 TL karşılığında açtıkları çadırlarda yaşamaya devam ediyor. Arazi üzerinde yaşayan mülteciler hem çadır yaşamından şikâyetçi, hem de halkın kendilerine yaklaşımı konusunda biraz da tedirgin.

‘SAVAŞTAN KAÇIP GELDİK, EKMEĞİMİZİN PEŞİNDEYİZ’

Suriyeli mültecilerin yaşadıklarını aktaran aslen Suriyeli olan ve bölgede mültecilerin çavuşluğunu yapan Mehmet Kurt adlı yurttaş, seracılık yapan Adanalıoğlu halkının tüm işlerini mültecilerin yaptığını dile getirerek, “Seracılık işlerinin hepsini bizler yapıyoruz. Seralarında yetişen biberlerinin ekiminden tutun sökümüne kadar hepsini biz yapıyoruz. Tüm işleri bize ait” dedi. Normal şartlar altında halk ile hiçbir sorunlarının olmadığını ama yaşanan olaylardan sonra birçok mültecinin sürgün edildiğini ifade eden Kurt, “Bizim halk ile sorunumuz zaten yok. Burada sorun çıkaran biri varsa onu buradan göndermeleri gerekir. Tek bir kişinin yaptığı olayı herkese mal etmemeleri gerekir. Bir olay oluyor sanki tüm mülteciler yapmış gibi davranılıyor. Biz savaştan kaçıp buralara gelmiş mağdur insanlarız zaten. Sorun çıkarma gibi bir derdimiz olamaz. İşimizi yapıyoruz” dedi.

’40 TL YEVMİYE İLE 10 KİŞİLK AİLE NASIL GEÇİNSİN’

Mültecilerin günde 40 TL karşılığında seralarda çalıştıklarını ve bu ücretin de çok az olduğunu burada yaşayan insanların ekonomik sıkıntılarına çare olmadığını aktaran Kurt, “Günde 40 TL alıyoruz. Burada 10 nüfuslu bir ailede bir kişi çalışan var şimdi bu insanlar nasıl kendilerine baksın. Gıdadan tutun su, elektrik, hastalık gibi birçok sıkıntı ile uğraşılıyor. Buradaki insanlara yardım etsinler en azından bir konteyner ev ya da gıda yardımı yapmaları lazım. Kışın ve yazın birçok sıkıntı çekiyoruz” dedi.

‘YETKİLİLER SÖZÜNÜ UNUTTU’

Belediyenin konteyner sözünün olduğunu hatırlatan Kurt, halk ile yaşanan gerginlikten sonra kimselerin oralı olmadığını hatta unutulduğunu ifade etti. Bulundukları tarım arazisi üzerinde 10 ila 15 ailenin olduğunu ve bu ailelerin ciddi sıkıntılar yaşadığını aktaran Kurt, “Bu alanda çocuklar pislik içerisinde yaşıyor. Yıkanacak temiz su yok. Elektrik yok her anlamıyla sıkıntılı. Kış mevsiminde çocukları pis suların içinden çıkaramıyoruz. Buraya konteyner şart yetkililere sesleniyoruz sesimizi suyun” dedi. (dihaber)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.