“Sulama kanallarında ki ihmaller sonucunda çocuklar ölüyor” - Mersin Times

“Sulama kanallarında ki ihmaller sonucunda çocuklar ölüyor”

“Sulama kanallarında ki ihmaller sonucunda çocuklar ölüyor”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Tarsus ilçesinde bulunan sulama kanallarında son bir haftada 3 çocuğun yaşamını yitirmesi üzerine mahalle muhtarlarıyla görüştü, ilgili kurumlara çağrı yaptı.

ABONE OL
16 Temmuz 2023 16:45
“Sulama kanallarında ki ihmaller sonucunda çocuklar ölüyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan sulama kanallarında son bir haftada 3 çocuk ihmalden dolayı yaşamını yitirdi. Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, konuya dair Gazipaşa, Mithatpaşa ve Bağlar mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek, sorunun çözümü üzerine  konuştu.

“Kurumlar Sorumluluğu Birbirlerinin Üzerine Atmışlar”

Konuya dair konuşan Ali Bozan, “3 çocuğumuzun ihmaller nedeniyle yaşamını yitirdiği sulama kanalın olduğu yerdeyiz. Mahalle muhtarlarımızla görüştük. Muhtarlarımız bize şunları aktardı; Sulama kanallarında gerekli güvenlik önlemleri alınması için tüm resmi kurumlarla görüşmüşler. Kurumlar sorumluk almayarak sorumluluğu bir birinin üzerine atmış. Nasıl mı yapıyorlar? Şunu yapıyorlar; belediye diyor ‘sorumluluk bana ait değil. DSİ’ye aitdir.’ Devlet Su İşleri de diyor ki; ‘Sorumluluk bana ait değil, belediyeye aitdir. Ancak burada bir gerçek var, kanalın bir tarafından 1 metrelik bariyer var, diğer tarafında yok. Kanalın hiçbir yerinde uyarı levhası yok. Bu konuşmayı yaptığım sırada ileride çocuklar serinlemek için kanala giriyor. Tarsus il olmaya aday bir ilçemizdir. Tarsus ilçemizde 3-4 sulama kanalı geçiyor. Sulama kanalların birçok kısmında bariyer ve korkuluk yok. Zarar görmüş bariyer ve korkuluklar hiçbir şekilde tamir edilmiyor. Bu durumu kendi gözlerimizle gördük” diye ifade etti.

Bozan, ilgili kurumları göreve çağırdı

Yaşanan ölümlerden dolayı artık ölümlerin olmamasını isteyen Millervekili Bozan, “Burada yasal sorumluluk her kimde olursa olsun, DSİ’de de olsa, belediyede de olsa insan yaşamında önemli hiçbir şey yok. Tarsus ilçemizde bulunan sulama kanalları için tüm resmî kurumları göreve çağırıyoruz” dedi.

Çocukların serinlemek için sulama kanallarına girmesinin önlenmesi için de Milletvekili Bozan, çocuklar için güvenli ve ucuz havuzların yapılması konusunda belediyelere görev düştüğü vurgusunu yaptı.

Muhtar Borlukan: “Kanallarda hiçbir önlem yok”

Tarsus’ta kanalların içinin içler acısı olduğunu söyleyen Mithatpaşa Mahalle Muhtarı Muhittin Borlukan da, “Tarsus’ta DSİ hiç çalışmıyor  5 yaşındaki çocuğun okuma yazması yok. Lehvayı nasıl görsün, okusun. Kanallarda hiçbir önlem yok,  korkuluk yok. Kanalların temizliğini, bakımını yapmıyorlar. Sorunlara Adana’ya gidip başvuru yapıyorlar, burada birim yok” dedi.

“Yerel yönetimler çocuklar için havuz yapar, imkanlar yaratılırsa çocuklar kanallara gitmez” diyen muhtar Borlukan, “Tarsus il olacak düzeyde. Bugüne kadar çok Bakanlar geldi ama kimse hiçbir hizmet yapmadı” diye belirtti. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.