• Mersin Times
  • “Sanayideki üretim artışı, istikrarlı büyümenin göstergesidir”

“Sanayideki üretim artışı, istikrarlı büyümenin göstergesidir”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Girişimci İşadamları Derneği (GİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Serkan İzol, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Sanayi Üretim Endeksi verilerine yönelik açıklamalarda bulundu.

Mehmet Serkan İzol, yaptığı açıklamada ekim ayına ilişkin Sanayi Üretim Endeksi verilerini değerlendirdi. Ekimde sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 0,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,3 artış kaydettiğini anımsatan İzol, “Veriler, kalkınmamızın anahtarı olan sanayimizin, ülkemiz ekonomisine sunduğu katkının her geçen gün biraz daha arttığını gösteriyor. Sanayileşme, kalkınma ile özdeşleşmiş bir kavramdır. Sanayileşmiş bir ülke, kalkınmış bir ülke demektir. Ülkemizdeki refah seviyesinin artışının önemli nedenlerinden biri sanayidir” dedi.

Sanayi üretimindeki artışın istihdam talebini doğurduğunu ve işsizlik rakamlarının azalmasına katkı sağladığını da sözlerine ekleyen İzol, “Sanayideki üretim artışı, istikrarlı büyümenin göstergesidir. Piyasalara olan güvenin artması ve iç tüketime yönelik alınan tedbirler, sanayide üretimin artmasını sağlayarak çarkların daha hızlı dönmesini sağlamıştır. Önümüzdeki dönemlerde de güçlenen ekonomik dinamikler ve istikrar ile birlikte ülkemiz sanayisinde üretim artışı devam edecektir. Son yıllarda artan sanayi üretimi ve güçlenen ekonomimizle birlikte Türkiye dosta güven, düşmana korku veren bir ülke konumuna gelmiştir” şeklinde konuştu. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.