• Mersin Times
  • Şair Erdal Dalgıç’ın ‘Susmalar’ eseri raflardaki yerini aldı

Şair Erdal Dalgıç’ın ‘Susmalar’ eseri raflardaki yerini aldı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Güleryüz’ü ve entelektüel yapısı ile edebiyatseverlerin sempatisini toplayan Şair Erdal Dalgıç, ilk eseri olan “susmalar” adlı eseri piyasa çıktı. SİS Yayınevi’nden çıkan ‘Susmalar’ adlı kitabında 120 şiir yer alıyor. Kitabın kapak fotoğrafında tek ayaklı bir karga resmi yer alıyor. Dalgıç, Kitaptaki tek ayaklı Karga resmini kullanmasında ki maksadı, “Susmalarımı taşıyan kitabın kapağındaki resim Serpil Odabaşı’nın. Karganın bir ayağının olmaması, varoluşsal eksikliklerimizi simgeliyor. O nedenle bu resim, asıl şiirimizi söyledi. Kitabımızın kapağında bu ülkenin ötekilerinin temsili şiiri olarak yer aldı. Biliyorsunuz Karga, ötekileştirmiş bir hayvan; halkım ve düşüncem gibi. Çocukluğumdan itibaren bana hep kara dendiği için. Pagan – Şaman dünyasında her insanın bir donu vardır. Yukarıdaki sebeplerden ben kendimi hep karga hisettim.” sözleri ile ifade etti

 

 

“NE ÇOK SUSMALARI VAR BİZLERİN”

Mersinlilerin beğenisini toplayan Şair Dalgıç, şiirlerini son 4 yılda yazdığını, içerisinde aşk ve direnişi barındırdığını söyledi. Şiirlerini ilk kaleme aldığı dönemler fark edemediği ama sonrasında o şiirleri okurken gözlerine sevdayı, yaşadıklarını kelimelerle, imgelerle somutlaştırmaya çalışırken hep eksik kalmışlık fukaralığı dolduğunu kaydeden Dalgıç “Çok eksik kalmış, çok susmuşum. İşte bu gözlemimde alenen ortaya çıkan fukara yanım adını kitaba verdi. Kitabımın adı ‘Susmalar’ oldu. Hepimiz susturuluyoruz bir şekilde. Kitabımın bu başlığı aslında bu dönemin birçok insanına hitap ediyor. Ne çok ‘susmalar’ı var bizlerin” dedi.

 

 

YENİ BİR ESER DAHA YOLDA

Çok yakında yeni bir eserinin daha piyasaya çıkacağının müjdesini okuyucuların veren Erdal Dalgıç, “ilk göz ağrım olan ‘Susmalar’ beklediğimin üstünde bir ilgi gördü. Doğrusu buda beni mutlu etti. Aynı zamanda yeni bir eserin açığa çıkmasında da beni cesaretlendirirdi. Bilindiği gibi okuma oranının düşük olduğu ülkemizde kitap satışları da istenilen düzeyde gerçekleşmiyor. Ancak buna rağmeh gelecek nesiller için bir eser bırakma adına katkı sunmaya devam edeceğim” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.