• Mersin Times
  • Romanlar ‘Büyük Roman Yolculuğunda’ ilk kez bir araya geldiler

Romanlar ‘Büyük Roman Yolculuğunda’ ilk kez bir araya geldiler

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu (AKROMFED) yöneticileri Mersin’de ikamet eden Roman vatandaşların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap olmaya devam ediyor. AKROMFED idari binası sinema salonunda bir araya gelen Roman vatandaşları, Romanların Tarihsel serüvenini konu alan ‘Latcho Drom’ adlı filmini izlediler. İzleyicilerin duygusal anlar yaşadığı gösterimde, AKROMFED Başkanı Ali Daylam’ın da gözyaşlarına hakim olamadığı dikkat çekti.

 

 

“Romanların anavatanı Hindistan’dır”

“En iyi deneysel film ödülüne” sahip, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği, Tony Gatlif'in yönettiği film Romanlar tarafından büyük ilgi gördü. Filmin ardından bir konuşma yapan AKROMFED Başkanı Ali Daylam, Romanların Dünya’ya yayılış tarihinin Hindistan’dan başladığını söyledi. Daylam, “Biz romanların anavatanı aslında Hindistan’dır. Yani bizler oradan dünyanın dört bir tarafına yayılmışız. İlkin İran’a, oradan da Türkiye’ye, 1071’de Malazgirt zaferi ile birlikte Alparslan’ın yanında yer alarak gelmişiz. Buradan da Avrupa’ya yayılmışız. Ülkemizde yaşayan roman yurttaşlarımız, bizlerin Yunanistan’dan buralara göç ettiğimizi düşünüyorlar gerçekler bu değildir” dedi.

 

 

Daylam şöyle devam etti; “Biz romanlar ‘Büyük Yolculuk’ dediğimiz ve 6 yüzlü yıllarda başlayan göçle beraber, dünyadaki serüvenimiz başladı. İzlediğiniz belgesel niteliği taşıyan filmde gördüğünüz gibi, bu büyük göç yolculuğunda, dram var. Zülüm, soykırım ve ayrımcılığın nasıl yaşandığını gözler önüne seren filmi sizlerle buluşturduk. Biz romanlar için tarihi önem taşıyan bu gösterim, aslında tarihimizi de anlatan bir belge niteliğindedir” ifadelerini kullandı.

 

 

Roman vatandaşlar, gösterimin ardından, bir sonraki film gösterimi için yapılan duyurunun ardından etkinlik sona erdi. (Mersin Times)

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.