Ramazan da esnafın yüzünü güldürmedi

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ramazan ayı bu yıl yaşanan ekonomik krizden kaynaklı esnafın yüzünü güldürmedi. Birçok esnafın kepenk kapattığını belirten esnaflar, var olan ekonomik krizin artık gizlenemediğini belirtti.

Ramazan ayı bu yıl ekonomik krizden dolayı hem esnafın hem de yurttaşların yüzlerini güldürmedi. Sofraları renklendiren kırmızı et, tavuk, balık gibi birçok ürün pahalılıktan dolayı raflarda kalırken, asgari ücretle geçinen yurttaşlar ise çıktıkları sokaktan ve pazardan neredeyse elleri boş dönüyor.

‘RAMAZAN GELMİŞ GELMEMİŞ BELLİ DEĞİL’

Mersin esnafı Ramazan ayına rağmen satışlarda bir değişlik olmadığından yakındı. Yıllarca kasaplık yaparak geçimini sağlayan Bayram Karabay adlı yurttaş, satışların her yıl ürünlere gelen zamlardan kaynaklı düştüğünü dile getirdi. Ramazan ayını büyük bir umutla beklediklerini dile getiren Karabay, bu yıl yaşanan ekonomik krizden kaynaklı geçmiş yıllara oranla çok fazla satışlarının düştüğünü kaydetti. “İşlerimiz yüzde 70 oranında düştü. Ben eski Ramazan aylarında 6 eleman çalıştırıyordum; fakat bu yıl tek başıma çalışıyorum” diyen Karabay, kimsenin parası olmadığından alış verişlerin de olmadığını ifade etti. Kırmızı etin kilosunun 40 TL olduğunu söyleyen Karabay, “Asgari ücretle çalışan insanlar bu yoklukta nasıl alışveriş yapsınlar. Ekonomik krizden dolayı Ramazan’ın da tadı kalmadı. Eskiden Ramazan aylarından bizim işyerinde oturmamız imkânsızdı. Bugün müşteri yok bir şey yok” diyerek yakındı.

Kendisi gibi esnaflık yapan bir çok kasabın bulunduğu çarşıda çok sayıda dükkanın kapandığını dile getiren Karabay, böyle giderse onlar gibi kendisinin de dükkanını kapatabileceğini belirtti. Karabay, “Koca iş hanında 40 esnaf zarar edip kepenk kapattı. Bu iş hanında 20 sene önce insanlar et alabilmek için sıraya girerdi; ancak bugün kimse buraya uğramıyor bile” dedi.

‘RAMAZAN’IN TADI YOK’

Bu yıl insanların alım gücünün iyice düştüğünü belirten tavukçu Harun Öz ise, kendisini artık gizlemeyen bir krizin olduğunu dile getirdi. “Krizi gizlemeye çalışıyorlar ama artık kriz alenen kendisini gösteriyor” diyerek hükümetin ekonomik kriz olmadığı söylemlerini eleştiren Öz, “Artık o eski Ramazanlarda bulunan İslami sofra yok. Ramazan’ın tadı yok” dedi. Eski Ramazan aylarında insanların pazarlarda kilolarla et aldığını ifade eden Öz, artık insanların 250 gram gibi komik miktarlarda kırmızı et aldığını ifade etti. “Bugün en ucuz et olan tavuğu bile en fazla 1 kilo alabiliyorlar. Gidin dışarıya pazarlara bakın her 100 kişiden ancak 10 kişide bir alışveriş poşeti vardır ya da yoktur bu da piyasayı size gösterir” dedi.

‘BÖYLE BİR RAMAZAN AYI GÖRMEDİM’

Erkan Şimşek adlı balıkçı da, Ramazan aylarında ürünlerin daha da çok pahallandığından yakındı. İşlerinin ciddi anlamda düştüğünü ifade eden Şimşek, “İnsanlar et, balık, tavuk yiyemiyor. Gidin insanların sofralarına bakın eskiden bir sofrada en az üç çeşit yemek vardı; ama şimdi bir çeşit ancak var. Eskiden insanlar en az 3 kilo balık alıyordu; ama şimdi bir kilo balığı zor alabiliyor. İşler yok kepenk kapatacak duruma geldik” dedi. 30 yıldır balıkçılık yaptığını dile getiren Şimşek, geçirdiği en kötü Ramazan ayının bu yıl olduğunu söyledi. (dihaber)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.