DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 717531-7,86%
Mersin
15°

KAPALI

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Mersin Times
  • ORTAYLI: İSTİKLAL MARŞIMIZIN YERİNE KOYABİLECEĞİMİZ BİR METİN YOK

ORTAYLI: İSTİKLAL MARŞIMIZIN YERİNE KOYABİLECEĞİMİZ BİR METİN YOK

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Yazar, Akademisyen Ünlü Tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 97. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında Mersinlilerle buluştu. Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı dinlemek için gelen Mersinliler Kongre ve Sergi Sarayı’ndan Mersin Oteli’ne kadar uzun kuyruklar oluşturdular.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin davetiyle Mersin’e gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı Atatürk ve Cumhuriyet temalı konferans verdi.  Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen konferans yoğun ilgiyle karşılanırken salona girmeye çalışan binlerce Mersinli metrelerce uzunlukta kuyruk oluşturdu.

“İmparatorluktan vatandaş toplumuna geçişin yansıması Mehmet Akif Bey’dir” diyerek sözlerine başlayan Ortaylı, “Mehmet Akif Bey ilginç bir hayatı olan ve imparatorluğun son dönemindeki milli uyanışın, imparatorluktan vatandaş toplumuna geçişin yansımasıdır. Çünkü şurası bir gerçektir ki Mehmet Akif’in nesli bir imparatorlukta doğdular ve Mehmet Akif Bey de Osmanlı Devleti’nin yaşadığı problemlerin içerisinden geçen biridir. Mehmet Akif, İstanbul’da yetişmiş, katiyen Balkan milliyetçiliği gütmeyen ve İslami tarafı ağır basan bir şairdir.  Ancak İslam’ı bir ananeden çok, modern bir idrakle kavranması olarak algılayan biridir. Son derecede kültürlü bir şairimizdir. Okuması itibari ile bizim mülkiye mektebinin idadi kısmı, o zaman yeni açılan yüksek kısmına devam edecek mali takati yok.  Daha iyi burslu olduğu için baytar Mektebi’ne geçiyor. Böylelikle Baytar Mektebi’nin iki tane önemli simasından biri oluyor” şeklinde konuştu.

Mehmet Akif Ersoy’un hayatından ve İstiklal Marşımızı yazdığı dönemlerden bazı anekdotlar ile dinleyicileri bilgilendiren Ortaylı, “Tarih bizim bugünkü bakışımız gibi değil. Bugün olaylara daha soğukkanlı, hiddeti ve şevki geçmiş insanlar olarak bakıyoruz.  Zamanlar değişiyor. Bugünlerde Mehmet Akif’in Abdülhamit karşıtlığını ele alan bazıları bunu ileri sürüyorlar. Bu bir devrin münevverinin yapısıdır. Yani istibdat geldiği zaman, bir devrin bürokratik imtiyazlarını, baskısını, adam kayırıcılığını hazmedemeyen bir aydın bürokrat sınıfı vardır. Bilhassa devletin parasına el sürmekten fevkalade çekinen Mehmet Akif gibi bir insan var karşımızda” ifadelerini kullandı.

“İSTİKLAL MARŞININ DERİN BİR FELSEFESİ VAR”

İstiklal Marşı’nın çok derin felsefesi olduğunu ve insanların çoğunun bu edebi metni anlamadığını ifade eden Ortaylı, “İstiklal Marşı’nı Ankara’daki Türkiye Büyük Millet Meclisi kabul etti. Bu gördüğümüz kıtaları Mehmet Akif Bey milli marş diye yazmadı. Bir yarışma açıldı. Yarışmaya gelen şiirlerin hiç birisi beğenilmedi. Orada o zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver dedi ki: ‘ Bu şiirleri bırakın. Burada layık olan Mehmet Akif Bey’dir’ dedi. Baş hatip Hamdullah Suphi Bey, Mehmet Akif Bey’e sormadan kürsüye çıkarak şiiri okudu. Okuyunca alkışlarla kabul edildi. 500 lira maaş koydular ama Mehmet Akif Bey bu parayı kabul etmedi.  İstiklal Marşı çok büyük edebi bir metindir ve çok derin bir felsefesi vardır. Bırakın bizim milleti hiçbir milletin insanının yüzde doksan böyle bir metni okuyup, keyfine varamaz. Bu ancak yüksek edebiyat zevki olan biraz tarih, biraz felsefe tadı olan milletin hoşlanacağı bir şiirdir. En edip en tarihçi milletler bile her metni anlamazlar” dedi.

İSTİKLAL MARŞIMIZIN YERİNE KOYABİLECEĞİMİZ BİR METİN YOK

Salonun tıklım tıklım dolu olduğu konferansta İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bilinmeyen anıları anlatan Ortaylı, “Bundan birkaç yıl evvel çok utanç verici bir durum oldu. Koca koca herifler İstiklal Marşı’nı söyleyemiyordu. Sizi kutlarım. Bu akşam hiç değilse teypten bile olsa gayet güzel iştirak ettiniz. Bu önemli. İstiklal Marşı birkaç yıl bestesiz kalmış. Gayet enteresan yarışmalar yapılıp, beste teklifleri sunulmuş. En sonunda Osman Zeki Üngör’ün bestesi kabul görmüş. Bugün için İstiklal Marşımızın yerine koyabileceğimiz bir metin yok.  Zaten çok iyi beste yapacak müzisyende henüz duymadım. Ama olacak. Mehmet Akif’in hafızı Kuran-ı Kerim’dir. Arapça biliyor. İlk kıtanın başlangıç kelimesi olan ‘Korkma’ ayeti kerimelerden birindedir. Çekinme, endişelenme anlamına da gelir.  Oradan almıştır. Çünkü Mehmet Akif Bey son dönem Osmanlı asrının olaylarını İslam asrısaadeti ile mukayese etmekten çok büyük haz duyarmış. Mehmet Akif Bey aynı zamanda İran şiirini çok iyi biliyor. Ankara’da 1920 meclisine katılmıştır. 1920 meclisine katılması çok büyük bir fedakârlıktır. Çünkü İstanbul’da oldukça yüksek bir maaşı vardır. Hepsini elinin tersi ile çevirmiş. Ankara’ya geçişi ve meclise katılışı herkes için fevkalade büyük bir moral meselesi olmuştur. ” ifadelerini kullandı.

Konferans sonunda Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya Olba Mozaiği ve çiçek takdim etti. İlber Ortaylı, kendisine verilen çiçeği izleyicilere dağıttı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.