ON YILIN ARDINDAN… - Mersin Times

ON YILIN ARDINDAN…

ON YILIN ARDINDAN…

ABONE OL
8 Mayıs 2021 21:53
ON YILIN ARDINDAN…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABDULLAH AYAN

Bu ülkede gazeteciliği hakkıyla yapmak, zorlukları, riskleri göze almaktır biraz da..

Yerelde o riskler yetmezmiş gibi ekonomik sorunlarla baş etmek boğuşmak zorundasınız..

Resmi ilan almaya hak kazanmış şanslılar dışında kalanların hayata tutunmaları, ayakta kalmaları ise neredeyse olanaksızdır..

Büyük heyecanlarla yola çıkılan nice iddialı projenin, bir iki sayıdan sonra nefes alamaz hale geldiği, sonu hüzünlü o kadar çok maceraya tanık oldum ki, o hafızalara kazınan deyimle oturup yazsam roman olur..

‘Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu’ misali, son 20-25 yıla sığan bilişim teknolojisindeki gelişmelerle hayat bulan internet yayıncılığının olanaklarıyla işler başka mecralara taşısa da, geleneksel gazetecilik özellikle yerelde üzerine gelen değişim dalgalarına karşı direnen az sayıda da olsa başarılı örneklerle daha bir anlam kazanıyor..

Türkiye’ de ne yazık ki, toplumsal bilinç bazı alanlarda yeterince oluşmadığı için, kentine duyarlı, sorunları yansıtan, olumsuzlukları ele alıp haberleştiren, kısaca kamuoyunun gözü kulağı dili olan yerel gazetecilik yapanlar o işin külfetine ortak olması gereken geniş kesimlerin ekonomik anlamda desteklerinden yoksunlar..

Yapılan gazeteciliği, sorumlu haberciliği, bilgi dağarcıklarından süzülen makaleleri sözle takdir edenler, o bin bir emekle basılan gazeteye karınca kararınca destek olma noktasına geldiğinde nedense başlarını başka yere çevirmeyi tercih ediyorlar çoğu zaman..

Buna rağmen inatla ve özveriyle Anadolu’ da gazetecilik denilen o çileli, hayli zor onurlu işi sürdürenler de yok değil..

Sırtını bir yerlere dayamadan, gazeteciliği gerçek anlamda gazetecilik yaparak ayakta durmanın güçlüklerini bilmek, bin bir meşakkate katlanan bu ‘kahramanları’ çok daha farklı bir yere konuşlandırmamı gerektiriyor..

Nesli tükenmekte olan bu ‘kelaynakları’ , zamana meydan okuyan dirençleri, yüklendikleri misyonu yerine getirme yolundaki inatları nedeniyle en azından takdir etmek hepimizin boyun borcu diye düşünüyorum..

Sevgili Kerem Türk, yıllardır Mersin Times gazetesiyle işte tam da anlatmaya çalıştığım bu yerel gazeteciliğe örnek olacak bir çizgiyi sürdürüyor..

On yıl kesintisiz gazete çıkarmak, çizgisini değiştirmeden kentinde olan biteni on binlerce insana iletmek, sorunları ele almak, sesini duyuramayan nice mağdurun dertlerini haber yapmak, yönetenle yönetilene köprü, iletişim kanalı olmak…

Ve bunu on yıldır onca kıt kaynağa inat sürdürmek..

Gerçekten kolay değil yapılan ve o her satırına emeğin, alın terinin yansıdığı gazeteciliği kutlamak gerekiyor..

Bu duygularla nice nice yıllara… (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.