OKUL ÇAĞINDA BESLENME

OKUL ÇAĞINDA BESLENME

ABONE OL
11 Eylül 2021 14:30
OKUL ÇAĞINDA BESLENME
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HELİN EKDİ

Zil çaldı ve yeni eğitim-öğretim yılı başlamış oldu. Günün çoğu vaktini okulda geçiren çocuklarımızın da yeterli ve dengeli beslenmesi bizim için önem kazandı.

Başarı ve beslenme arasındaki ilişki yadsınamaz bir gerçek. Doğru ve yeterli beslenme, beden sağlığı dışında bilişsel sağlımıza da katkı sağlar. Özellikle araştırmalar günün en çok atlanan öğünü olan kahvaltının çocuklarda anımsamayı ve öğrenme performansını iyileştirdiğini göstermektedir. Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı arasındaki süreç uykuyla birlikte ortalama 10-12 saati kapsamaktadır. Bu kadar uzun süren açlık sonrası kahvaltı günün en önemli öğünü halini almaktadır. Başlangıç olarak çocuklarınızın sevdiği sağlıklı besinleri hafif atıştırmalıklar şeklinde tüketmesini sağlayabilir daha sonra besin çeşidini ve miktarını artırarak kahvaltı alışkanlığını elde etmesini sağlayabilirsiniz. Pratik olması açısından sıkça tercih edilen simit ve poğaçanın düzenli tüketimi çocuklarda yeterli besin ögesinin alınamamasına ve ileri dönemde çocukluk çağı obezitesinin oluşmasına neden olmaktadır.

Çocuklar her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da anne ve babalarını örnek alırlar. O yüzden çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmak istiyorsak ebeveyn olarak sağlıklı beslenmeyi kendi hayatımıza da uygulamamız gerekmektedir. Beslenmenin çoğunluğunu okulda yapan çocuklar için önerim öğretmenleriyle iletişime geçerek beslenmelerinin incelenmesini sağlamanız. Okul menülerini inceleyerek çocuklarınıza besinleri, porsiyonları ve ona iyi gelecek yemekleri seçmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz çok fazla besin seçimi yapıyorsa sevmediği besinleri doğrudan kesmek yerine besinlerin şeklini ve pişirme tekniğini değiştirerek sevmelerine katkı sağlayabilirsiniz.

Okul çağında beslenme hem zihinsel hem de bedensel gelişim için en kritik dönemlerden biridir. Çocuklarınızın dengeli ve yeterli beslenmesini sağlarken yaşadığınız zorluklarda beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.