• Mersin Times
  • “Nerde gözyaşı varsa orası ‘Kerbela’dır”

“Nerde gözyaşı varsa orası ‘Kerbela’dır”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alevi Kültür Derneği’nin düzenlediği Aşure etkinliği, İlçe Belediye Başkanları Siyasi Parti İl Başkanları, Bırokrat, Sivil Toplum Örgüt Temsilci ve Yöneticileri, İş dünyasının önde gelen İş adamları ve yüzlerce vatandaşın yoğun katılımı ile gerçekleşti. 

Dün öğle saatlerinde Mersin Alevi Kültür Derneği merkez binası avlusunda gerçekleşen geleneksel ‘Aşure’ etkinliğine halk yoğun katılım gösterdi. Etkinlikte hazır bulunanlar arasında AK Parti İl Başkanı Cesim Ercik, CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, HDP İl Eş Başkanı Hatice Şahin, MHP İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin Cem Evi Başkanı Hasan Kılavuz, Eski Kültür Bakanı ve Milletvekili Fikri Sağlar, Milletvekilli Serdal Kuyucuoğlu, Milletvekili Hüseyin Çamak, Baro Başkanı Ali Er, Gençlik Spor İl Müdürü Şaban Güneş, Mezitli Kaymakamı Emin Sait Karahaliloğlu, İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevim, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Umut Topal, HDP Yenişehir İlçe Başkanı Ali Çiçek, CHP Yenişehir ilçe Başkanı Hüseyin Özveren, AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Bekir Topçu ve iş dünyasından birçok isim de yer aldı.

Alevi Kültür Derneği barış ve huzur adı altında dostluk tazeledi

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere İnanç Kurulu Başkanı Erdoğan Sevim kürsüye davet edildi. Konuşmasına başlamadan önce tüm halkı ve diğer önde gelen katılımcıları selamlayan Sevim, konuşmasında “Yapmakta olduğumuz bu ‘Aşure’ programına, lokma getiren, gönüllü hizmet eden, davetli davetsiz katılan cümle canların bu hizmetleri dildeki dilekleri, gönüldeki muratları, Hak katında kabul, Şah-ı Merdan Ali Bozatlı Hızır yar ve yardımcıları ola” ifadelerini kulandı. Konuşmasına teşekkür ve minnettar cümleleri ile başlayan Sevim, konuşmasını şu sözler ile noktaladı: “Allah’ım birliğimizi, dirliğimizi bozanlara fırsat verme. Ülkemizde yaşayan halklar, inançlar ve siyasi anlayışlar arasında barış, huzur ve kardeşliği bozanlara geçit verme. Mazlumlara zulüm yapanlara, aramıza kin ve nefret sokmak isteyenlere, ülkemizin barış iklimini bozanlara, savaşa ve her türlü teröre fırsat verme. Çocuklarımızın ve gençlerimizin gelecekleri sağlık, huzur ve başarılarla dolu ola.”

“Her gün Kerbela’yı yaşıyorlar”

Daha sonra diğer bir konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Mersin Cem Evi Başkanı Hasan Kılavuz “Ülkemizde yaşayan halkların ve etnik kimliklerin gelenek ve törelerinde aşure vardır. Kimi yerde son yemektir diye Nuh peygamberin tufandan kurtuluşuna gönderme yaparlar. Bazen tatlıdır, bazen çorbadır aşure. Bin yılların uygarlıklarından, süzülerek Anadolu ve Mezopotamya topraklarında mayalanan Alevi Bektaşi inancımızın değişmeyen geleneğidir. Birlikte ve yan yana yaşayan halkların arasında aşure hep birleştirici ve hep birlikte paylaşmanın simgesi olmuştur” dedi.

Kerbela olayını evrensel bir perspektif ile ele alan Kılavuz “Yaşadığımız bu dünyada, her gün 6 bin çocuk susuzluktan ölüyor 66 ülkede, 686 farklı yapıdaki insanlar birbirleri savaş halinde, her gün Kerbela’yı yaşıyorlar. Nerde zulüm ve yıkım varsa, nerde acı ve gözyaşı varsa ister meydanlarda ister zindanlarda, orası Kerbela’dır” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Son konuşmacı olarak kürsüde yerini alan Mersin Valisi Ali İhsan Su konuşmasına başlamadan önce coşkulu ve heyecan dolu katılımı selamlayarak böyle bir günde burada bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Vali Su, “Hasan dedemizin de ifade ettiği gibi muharrem ayı çok mübarek bir aydır. Ne yazık ki yine bu ayda ‘Kerbela’ hadisesi yaşandı. Hz. Hüseyin efendimiz müritleri ile Kerbela’da şehit edildi. Muharrem ayı birçok etkinlik ve güzelliklerin düzenlendiği bir aydır. Bu dünyada her şeye anlam katan sevgidir. Ve olmazsa dünya anlamsız bir mekân haline dönüşür. Her şeyin özü olan sevgi ve saygıdan Allah bizleri ayırmasın. İnşallah bu ayın vesilesi ile saflarımızı sıkılaştırıp, memleketimizi daha güzel bir hale hep birlikte getireceğiz. Dokunur gayretine, karışma hikmetine, sahibi hürmetine, kulu incitme gönül” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından, Alevi Kültür Derneği Gençlik Kolları sema gösterisi yapmasının ardından  ‘Aşure’ dağıtımı ile etkinlik son buldu.(Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.