Mobilya sektörü uzaklara açıldı, Güney Kore ile iş birlikleri yapıldı - Mersin Times

Mobilya sektörü uzaklara açıldı, Güney Kore ile iş birlikleri yapıldı
  • Mersin Times
  • Ekonomi
  • Mobilya sektörü uzaklara açıldı, Güney Kore ile iş birlikleri yapıldı

Mobilya sektörü uzaklara açıldı, Güney Kore ile iş birlikleri yapıldı

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Ticaret Bakanlığı’nın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ kapsamında yer alan ülkelerden Güney Kore’ye sektörel ticaret heyeti düzenledi. 10-15 Temmuz tarihlerinde Güney Kore’nin Seul kentine düzenlenen heyete 9 Türk firması katıldı.

ABONE OL
20 Temmuz 2023 14:00
Mobilya sektörü uzaklara açıldı, Güney Kore ile iş birlikleri yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aralarında Samsung gibi dev şirketlerin de bulunduğu 25 ithalatçı firma ile ikili görüşmelerin yanı sıra program kapsamında AKAMİB ile Kore Mobilya Endüstrisi Kooperatifleri Federasyonu (Korea Federation of Furniture Industry Cooperatives) arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi için görüşmeler de yapıldı.

İki ülke karşılıklı ticareti geliştirmek istiyor

Türkiye ile Güney Kore karşılıklı ticareti geliştirmek için 2012’den bu yana yoğun çabalar gösterirken, iki ülke arasında “Serbest Ticaret Alanı Tesis Eden Çerçeve Anlaşma”, “Mal Ticareti Anlaşması”, “Yatırım Anlaşması” ve “Hizmet Ticareti Anlaşması” gibi adımlarla ticaret hacminin gelişmesi hedeflendi. Ayrıca iki ülkenin merkez bankaları arasındaki SWAP anlaşması ile de bankacılık sistemleri kolaylaştırıldı.

Bunların neticesinde 2020 yılında Türkiye ve Güney Kore’nin ticaret hacmi 6,8 milyar dolar, 2021’de 8,6 milyar dolar, 2022 yılında 10 milyar dolar olurken bu yılın ilk yarısında ise 5 milyar doları buldu.

AKAMİB heyetinin, henüz Güney Kore’ye gerçek potansiyelini yansıtamamış olan mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatını geliştirme amacıyla Korea Federation of Furniture Industry Cooperatives ile yaptığı görüşmelerin olumlu geçmesi ile bu ülkeye sektör ihracatının artması bekleniyor.

Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü geçen yıl Güney Kore’ye yaptığı ihracatını yüzde 8,4 artırarak 8 milyon doların üzerine çıkarmayı başardı. İhracatının 6 milyon dolarlık kısmını orman tali ürünleri oluşturdu. Bu yıl gerek lojistik maliyetlerin artması gerek küresel talebin düşük olması nedeniyle ihracatta yılın ilk yarısında yüzde 54,6 kayıp olsa da yılın ikinci yarısıyla birlikte siparişlerin hızla artması ve ihracat rakamlarına yansıması bekleniyor. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.