MİLLET BAHÇESİ KİMİN? KİM BAKIP İŞLETECEK? - Mersin Times

MİLLET BAHÇESİ KİMİN? KİM BAKIP İŞLETECEK?

MİLLET BAHÇESİ KİMİN? KİM BAKIP İŞLETECEK?

ABONE OL
12 Temmuz 2021 09:31
MİLLET BAHÇESİ KİMİN? KİM BAKIP İŞLETECEK?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’ in artık klasik ve kronik hale gelmiş sorunlarından biri kent merkezi olarak ta tanımlanan can çekişen eski Mersin’ in canlandırılması…

Eski Mersin demişken de genel de Katolik Kilisesinden başlayıp Müftü Deresine uzanan bölge…

Son dönemde bu alanda iki önemli adım atıldı…

Tevfik Sırrı Gür stadının yıkılması ve balıkça barınağı yanındaki sahil düzenlemesi iktidarın yereli bir kenara bırakıp Millet Bahçesi adı altında TOKİ eliyle gerçekleştirilen proje..

Bu proje Kışla arazisini kapsamadan beklenen etkiyi gösteremezdi, öyle de oldu.

Bir Millet Bahçesi düşünün ki, yapıyorsunuz ama bakımını kimin üstleneceği belli değil…

Normal bir ülkede zaten Millet Bahçesi de dahil tüm yeşil alan düzenlemelerini hükümetler değil, yerel yönetimler yapar, bakım ve işletmesini de doğal olarak üstlenirler.

Ama bizde öyle işlemiyor süreç…

Her konuda tartışılmaz son ve kesin kararı veren Cumhurbaşkanı ve çalışma ekibi iş Mersin’ e geldiğinde kentin en güzel yerinde ve çok ta işlevsel özelliklere sahip stadını kuş uçmaz kervan geçmez yere taşınması kararını alıyor.

Mevcut stadı da yıkıp Millet Bahçesi yapılmasına yönelik projeyi hayata geçiriyor. (Yine de şükredelim, son bir iki yıla kadar TOKİ kent dışında yapılan stadyuma harcanan parayı çıkarmak için kentin en değerli alanlarından biri olan TSG stadyumuyla ilgili bir rant projesini onaylatmış, başlatmak için gün sayıyordu. En azından o tehlike savuşturuldu diye sevinebiliriz de)

Millet Bahçesi sonunda yapıldı yapılmasına da, Kışla arazisini kapsamayınca hem bir ayağı eksik kaldı hem de bakımını üstlenecek sahipten yoksun…

Kısaca öksüz bir park ve o parktan hayli uzaklarda hiçbir organik bağı olmayan, fiziki anlamda da ilgisiz bir yerde sosyal tesisiyle bir plaj çıktı ortaya..

TOKİ tüm işleri bitirdi de, Millet Bahçesi mi işletecek, tam 41 milyon lira harcanan parka kim bakacak sorularını aylardır çeşitli mecralardan sorup duruyordum, sonunda karmaşık ta olsa, bir biçimde yanıtlandı ‘meşum’ soru…

AK Parti’ li Akdeniz Belediye Başkanının son meclis toplantısında anlattıklarına bakacak olursak;

“Millet Bahçesinin sahibi Milli Emlak’ tir, Hazine’ dir. Hazine de malını, ister Akdeniz’e, isterse de Büyükşehir’e kiraya verir, onlar beni tercih etmiş. Ben orada kiracıyım. Bunun önünde yasal olarak hiçbir sorun veya engel yok.”

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ a göre mülkün sahibi Hazine ve Hazine de malını dilediğine verir.

Hazine normal bir ülke bir yana hukukun işlediği Türkiye’ de bile malını dilediğine veremez. İhaleye çıkarır, en iyi koşulları teklif edenle de el sıkışır..

Gelin görün ki, Mersin Millet Bahçesi’ nde Gültak’ ın ya bilmediği ya da görmezden geldiği farklı bir durum var.

Onu da ben anlatayım:

Millet Bahçesi denilen proje iki alandan oluşuyor. Bunlardan biri Balıkçı barınağı ve orduevi arasındaki sahil bölgesi..

Evet doğrudur burası hazineye ait.

Ama projenin ana omurgası TSG stadının yıkılıp ağaçlandırılan asıl bahçe yapılan bölge..

Ve burası Hazine/Milli Emlak’ e ait değil..

TSG stadının bulunduğu alan 2008 yılına kadar Beden Terbiyesi’ nin tapulu malıydı…

2008 yılında kamuoyundan habersiz burası protokolle yeni stadyum karşılığında TOKİ idaresine devredildi. * (o tarihte Mersin’ i bilgilendirmek ve uyarmak amacıyla çeşitli makaleler kaleme aldım. Nisan 2008′ de o makalelerden birinin başlığı ‘Tevfik Sırrı Gür stadyumu kaç para eder? başlığını taşıyor ve yapılan devir işlemini sorguluyordu. Merak eden makale altında yer alan linkten makaleye ulaşabilir)*

TOKİ, Akdeniz oyunları gündeme gelince yeni stadı tamamladı.

Ve en azından yeni stadyum için harcanan o günkü kurlarla yaklaşık 60 milyon doların en azından bir kısmını çıkarmak için TSG stadyum arazisi üzerine inşaat yapmak için de Şehircilik Bakanlığına başvurdu.

Şehircilik Bakanlığı 2012′ de BŞ ve yenişehir belediyelerinden görüş almadan yerel kurumlardan habersiz Stadyum sahası üzerinde Ticari Alan+Konut yapılmasının önünü açan imar değişikliği yaptı.

Dolayısıyla Stadın bulunduğu bölgenin yasal sahibi an itibariyle TOKİ’ dir.

Hazine sahil bölgesinde kalan alanı Akdeniz Belediyesine işletme amacıyla devrediyorsa, TOKİ’ de yıkılan stadyum üzerine dikilen ağaçlarla oluşturulan parkı bir talimatla yine Akdeniz Belediyesine tahsis edemez mi?

Elbette eder…

Ben 15 yıl öncesinden bugüne yaşananları, yalın gerçekleri bilin istedim… (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.