MGC BAŞKANI TEPE: CUMHURBAŞKANLIĞI TASARRUF TEDBİRLERİ KARARI İPTAL EDİLMELİ - Mersin Times

MGC BAŞKANI TEPE: CUMHURBAŞKANLIĞI TASARRUF TEDBİRLERİ KARARI İPTAL EDİLMELİ
  • Mersin Times
  • Gündem
  • MGC BAŞKANI TEPE: CUMHURBAŞKANLIĞI TASARRUF TEDBİRLERİ KARARI İPTAL EDİLMELİ

MGC BAŞKANI TEPE: CUMHURBAŞKANLIĞI TASARRUF TEDBİRLERİ KARARI İPTAL EDİLMELİ

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri kapsamında Basın ve Yayın giderlerine ilişkin yeni düzenlemeyi değerlendiren Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, “Basının ekonomik anlamda desteklenmesini beklerken böyle bir kararla karşılaşmış olmak son derece üzücü. Anadolu basını bu zorlu süreçte devletten destek beklerken tam aksine bu uygulama Anadolu basınını çok güç duruma düşürecektir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Alınan bu kararın yeniden gözden geçirilmesini ve iptalini istiyoruz.” dedi.

ABONE OL
5 Temmuz 2021 19:06
MGC BAŞKANI TEPE: CUMHURBAŞKANLIĞI TASARRUF TEDBİRLERİ KARARI İPTAL EDİLMELİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığının yayımlamış olduğu, tasarruf tedbirleri genelgesine göre kamu kurum ve kuruluşlarınca mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri hariç olmak üzere basın ve yayın organlarına ilan-reklam verilmeyecek. Bu kararı basının nefesinin kesilmesi olarak yorumlayan MGC Başkanı R. Kaya Tepe, “Basın yayın organları özellikle pandemiyle birlikte oldukça zor günler yaşadı. Bulunduğumuz her ortamda, her mecrada gazetecilerin yaşadıkları sorunları dile getirdik. Basın sektörünün yaşadığı ekonomik buhranlara dikkatleri çektik ve bir çözüm bekledik. Ancak biz şartların iyileştirilmesini beklerken var olan kaynakların kesilmesi ile karşı karşıya kaldık. Bu karar basın yayın organlarının nefesinin kesilmesi demek aynı zamanda. Her türlü olağanüstü durumda bile kamuoyunu bilgilendirmek adına çalışan basın sektörü emeğinin karşılığını almadığı gibi, ayakta durmaya çalıştığı dayanağını da böylelikle yitirmiş olacak. Mersin Gazeteciler Cemiyeti olarak bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Basını zora sokan değil; teşvik edici, ekonomik açıdan rahatlatacak çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.