Mezitli’de Romanlar gecesi…

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mezitli Belediyesi Amfitiyatro’da ‘Roman Gecesi’ düzenlendi. Geceye, Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Uluslararası Roman Birliği Meclis Başkanı Orhan Gajus, AKROFED Başkanı Ali Daylam, MTSO Başkanı Hamit İzol, MESİAD Başkanı Hasan Engin, Diyarbakırlılar Vakfı Mersin Şube Başkanı Feridun Gündüz, MERBADER Başkanı Nizamettin Kılıç, MGC Başkanı 5Turgay Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum ve STK temsilcileri katıldı. Açılış konuşması yapan Romanlar Dernek Başkanı Ali Daylam, bu yılın romanların milenyumu olarak kabul edildiğini söyledi. Daylam, “Biz romanlar, bin yıl önce anavatanımız olan Hindistan’dan göç ederek, dünyaya yayıldık. Hindistan’dan Avrupa’ya, balkanlara, dünyanın her tarafına yayılan büyük bir kültürün parçasıyız. Romanların bir kültürü dili, kendilerine göre bir ananeleri vardır. Ancak medya sadece romanları dans eden bir figür olarak lanse ediyor. ancak bir dilimiz ve zengin bir kültürel yapımız var, ki bu konuda tarihi, diline ilişkin bir araştırma merkezi açtık. Roman kültürüne ilişkin ciddi emekler veren ve Holanda’dan gelerek biz şereflendiren Uluslararası Roman Birliği Meclis Başkanı Orhan Gajus’da aramızdadır. Bu gecede kültürümüzün bir parçası olan yemeğimizi sizlere tanıtmaya çalışacağız. Gecemize katılan siz değerli misafirlere çok teşekkür ederim” dedi.

.

 

MEZİTLİ RENKLERİN BULUŞTUĞU DEMOKRATİK BİR İLÇE

Romanların kültürel dokusunu anlatabilmek adına böylesi bir etkinlik düzenlediklerini belirten Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da “Mezitli çeşitli renklerin buluştuğu, çok farklı kesimlerden vatandaşımızın kendini ifade edebildiği demokrasi anlayışı yerleşmiş bir ilçemiz olmaya devam ediyor. Tüm vatandaşlarımızla olduğu gibi Roman kardeşlerimize her fırsatta destek sağlıyor, birlikte çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bugünde burada çok eğlenceli bir program düzenledik. Kamuoyuna roman geleneklerini tanıtmak ve aktarmak için elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

Uluslararası Roman Birliği Meclis Başkanı Orhan Gajus’de söz alarak bir konuşma yaptı. Orhan Gajus, yaptığı konuşmada, günümüzde Romanların seslerinin daha fazla duyulur olmasından, duyduğu mutluluğu dile getirdi. Orhan Gajus “Mersinlilerin sıcak ve samimi ilişkileri kendimi evimde gibi htiriyor. Bu gecede, Kültürümüzün bir parçası olan birkaç yemek çeşidimizi size tattırarak tanıtmak istiyoruz. Sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluklar duyuyorum. Katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

 

 

Verilen mesajların ardından ikramların yapıldığı gecede, Roman müzisyenler şarkılar söyleyip, dans ederek yeteneklerini sergiledi. Roman vatandaşların kültürel bileşenleri, müzik, dans, folklor gibi çeşitli özelliklerin de tanıtıldığı gecede keman virtüozü İbrahim Çamlı, solist Nejla Kamaz ve Roman Saz Grubu ile birlikte Roman Dans Grubu konuklara unutulmaz anlar yaşattı (Mersin Times)

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.