MESİAD KENTE YÖN VERECEK

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in hak ettiği kimliğe sahip olabilmesi için sanayiden turizme, tarımdan ulaşıma kadar birçok konuda çözüm yolları ortaya koyan Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Mersin’in projelerini, STK’larını sahipleneceğiz. Kurumların sinir uçlarına dokunacağız, fikir üreteceğiz” dedi.Mersin’e yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği projelerle kentin lokomotif STK’ları arasında yer alan MESİAD, sorunları ‘ortaklaşarak’ çözüme kavuşturacak. Sürekli kentin ve bölgenin birlik olmasından söz eden Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, bütün kurumlarla dirsek teması içinde olacaklarını söyledi.

“MERSİN’İN PROJELERİNİ, STK’LARINI SAHİPLENECEĞİZ”

Gazetemiz Mersin Times’e özel açıklamalarda bulunan Engin, “Birlik ve dayanışma ruhu içerisinde hiçbir kırgınlığın ve kaybedenin olmadığı bir Genel Kurul gerçekleştirdik. Mersin olarak bundan çok mutluluk duyduk. Bütün Mersin’i kucaklayan bir yönetim kurulu oluşturduk, her bölgeden, her sektörü temsilen arkadaşlardan görevlendirmeyi de yaptık. Bütün Mersin kamuoyu da memnun kaldı ve olumlu tepkiler de alıyoruz. Ben 4 yıldır yönetim kurulu üyesiyim.

MESİAD’ın ruhu ve hafızasını iyi bilenlerdenim. Çünkü her zaman zamanımı verdim, katkılarımı sundum, her geziye, her etkinliğe yönetim kuruluyla beraber katıldık. Böyle bir ortamda Mersin de bizi bizi kucakladı. Biz de Mersin’i bundan sonra kucaklayacağız. Mersin’in projelerini, STK’larını sahipleneceğiz. Kurumların sinir uçlarına dokunacağız, fikir üreteceğiz, bu fikirlerimizle Mersin’in memnuniyeti olduğunu sanıyorum. Bölgesel olarak da Adana, Osmaniye, Hatay havzasıyla sıkı iş birliğimiz olacak” dedi.

“OSB’LERLE SIKI BİR İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE OLACAĞIZ”

Bölgesel işbirlikleri sayesinden Mersin’in sahip olduğu imkanları daha iyi kullanacağını belirten Engin, “SİFED ve Çukurova SİFED olarak zaten federasyona üyeyiz. Bunların da sorunları bizim sorunlarımızdır. Sorunları ortaklaşarak, projeleri ortaklaşarak dile getireceğiz. Bir dayanışma içerisinde bilindiği gibi Türkiye’de Marmara havzasından sonra en büyük havza Çukurova havzasıdır. Bu havzayı önemsiyoruz, özellikle sanayinin buraya gelmesi için OSB’lerle sıkı bir iş birliği içinde olacağız. Bu bizim büyük adımımız olacak. Çünkü Mersin limanıyla önde olan bir kent. Limanın olmasıyla beraber sanayinin de burada gelişmesi lazım. Yani bu kentin liman, lojistik ve sanayiyle bir sıçrama yapması gereklidir” ifadelerini kullandı.

“TARIMSAL SORUNLARA EĞİLECEĞİZ”

“Tarımsal olarak da öndeyiz ama çok fazla uzman değiliz” diyen Engin şunları kaydetti: “Bu durumda yani ihracatta bazı sıkıntılar yaşıyoruz. Ürünlerimiz birçok yerden geri dönüyor, bunu biliyoruz. STK’larla ortaklaşarak, ortak projeler yaparak bunu yetkili mercilere sunacağız. Başarılı da olacağımızı umuyorum. Birçok projemiz var fakat bu kısa, orta ve uzun vadeli olarak planlandı. Şuan kısa olanları ilk adımda hayata geçirmeye çalışacağız. Hayallerimiz de var, uzun vadeli… Bu dönem olması gereken projeler değil. Bizden sonra gelenler ve daha sonra gelenlere kalacak, Mersin’e kalacak projeler. Mersini seviyoruz, ülkemizi seviyoruz. Coğrafyamız güzel, bütün yaşayan canlıları ve herkesi seviyoruz, herkese bir nazardan bakıyoruz. Her üyeye gideceğiz, adım atacağız ziyaret edeceğiz. Üye ilişkilerini geliştireceğiz. Birlik beraberlik içerisinde MESİAD’ı ve Mersin’i güzel yerlere taşıyacağız.”

Başkan Engin öne çıkan projelerini şu şekilde sıraladı:

1– Şehrimizin, özellikle Akdeniz ilçemizin, kentsel dönüşüme ihtiyacı vardır, bu kentsel dönüşüm semt ve ada bazında planlı bir şekilde yapılmalıdır, bunu da yakından takip edeceğiz,
2-Mersin’in gelişmesinin önündeki en büyük engel olan, birlikte hareket edememe durumu, bizim için çok önemlidir. Bu bağlamda Mersin dayanışması için bütün oda, birlik ve dernekler (MTSO, OSB, MEP vb.) ile iyi ilişkiler kurarak güçlü Mersin lobisini yaratmaya çalışacağız.
3-Başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, bütün belediyelerle iyi ilişkiler içerisinde çalışarak 4. Çevre yolunun açılması, 2. Çevre yolunun (Okan Merzeci Bulvarı) Batı aksının Davultepe- Tece’ye kadar uzatılması, Doğu aksının da OSB’ye kadar açılmasını sağlamak için görüşmeler yapacağız.
4-Organize Sanayi Bölgelerinin genişleme alanlarının hayata geçirilmesi için OSB ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışmalar yürüteceğiz. İhalesi yapılan, Otoyol-OSB bağlantı yolunun bir an önce başlaması ve alın gişelerinin bu kavşağa alınması için girişimlerde bulunacağız.
5-Mersin Serbest Bölgesi genişleme alanı ve bölgedeki mülkiyet sorunlarının çözümü için kurumlarla ortak çalışmalar yürüteceğiz.
6-MESİAD’ın kuruluşu kadar eski ve MESİAD’ın en önemli projeleri arasında yer alan Tarsus kıyı kesiminin yatırıma dönüşmesi için çalışmalarımızı etkin bir şekilde sürdüreceğiz.
7-Mersin ana Konteynır Limanının ve Liman bağlantı yollarının açılması için bütün kurumlarla ortak çalışacağız.
8-Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadı ve Askerlik Şubesi güneyinde yer alan OYAK arazisinin takasla mülkiyet sorununun çözümü ve kent meydanına dönüşümü için çalışmalar yürüteceğiz.
9-MESİAD’ ın projelerinden olan bölgemizde de tek olma özelliğini taşıyan Gülek Kar Boğazı Kış Turizm projesini bölge bazlı öne çıkartacağız.
10-MESİAD ve Mersin için Üreten ve istihdam sağlayan herkesin yanında ve tam destek olacağız. Ayrıca; Çukurova SİFED içerisinde birlikte olduğumuz, Adana STK’ları ile yürüteceğimiz iyi ilişkiler, bölge için önemli birliktelikler getirecektir.
11-MESİAD ve Bölgemiz için istihdam ve beceriye yönelik, ulusal ve uluslararası projeler yazıp, hibe programlarından faydalanacağız. Bu bağlamda Avrupa birliği hibeleri için ön görüşmelerimiz tamamlanmıştır.
12-Havza Ekonomisi ve yatırımları için Osmaniye-Hatay ve Kahramanmaraş İllerini içine alan DASİFED ile ortak çalışmalar yapılacaktır.
13-Konya-Kahraman-Taşucu Seka Liman bağlantısı, demiryolu projesi için, Meram Kalkınma Ajansı ve bölge STK’ları ile ortak lobi faaliyetleri yürütülecektir.
14-İpek demir projesi için çalışmalar yapılacaktır. (Sivas Çetinkaya-Mersin demiryolunun iyileştirilmesi ve çift hat olması)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.