MESİAD Başkanı Engin: Mersin ana konteyner limanı kentimiz için acı kayıp - Mersin Times

MESİAD Başkanı Engin: Mersin ana konteyner limanı kentimiz için acı kayıp
  • Mersin Times
  • Ekonomi
  • MESİAD Başkanı Engin: Mersin ana konteyner limanı kentimiz için acı kayıp

MESİAD Başkanı Engin: Mersin ana konteyner limanı kentimiz için acı kayıp

Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Adana Yumurtalık’a yapılması için düzenlenen ÇED toplantılarına tepki gösteren MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Uzun zamandır kentimize yapılması için uğraş verdiğimiz Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı ismi ile Yumurtalık’a için düzenlenen ÇED toplantıları ile kent lobisi sınıfta kalmıştır. Uzun zamandır çabalayan MESİAD ve Mersin yalnız bırakılmıştır. Kentimiz adına üzgünüz” dedi.

ABONE OL
18 Eylül 2022 13:39
MESİAD Başkanı Engin: Mersin ana konteyner limanı kentimiz için acı kayıp
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MESİAD’ın uzun zamandır Mersin’e yapılması için uğraş verdiği Mersin Ana Konteyner Limanı’nın 11’inci Kalkınma Planında yazıldığı şekliyle ‘Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’ ismiyle Adana’nın Yumurtalık İlçesi Gölovası Köyü’ne yapılması için ÇED Bilgilendirme toplantısının yapılmasına tepki gösteren MESİAD Başkanı Hasan Engin, Mersinlilere proje için ısrarcı ve birlik olma çağrısında bulundu.

Başkan Engin, Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Mersin’e yapılması için 15 Haziran 2022 tarihinde Mersin Serbest Bölgesi arkasında Mersin Ana Konteyner Limanı’nın yapılacağı yerde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ve MTSO Meclis Üyeleri, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Başkanı Seyfettin Atar, MEPİAD Başkanı Özcan Demir, MESİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıdvan Arıç ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Ali Akdemir, Umut Çelik, Murat Çani ve Filiz Burakgazi ile çok sayıda gazetecinin katılımı ile ‘Mersin Ana Konteyner Limanı’mızı istiyor’ sloganı ile basın açıklaması yaptıklarını, 15 Eylül 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasında Mersin Ana Konteyner Limanı’nın kentimize yapılması çağrısında bulunduklarını belirtti.

“Mersin dışında bir yere yapılması bu yatırımı tehlikeye sokacaktır”

Engin, “10’uncu Kalkınma Planında Ana Konteyner Limanının yeri Mersin’dir. Ancak 11’inci Kalkınma Planında, Ana Konteyner Limanın Doğu Akdeniz’e yapılacağı yazıldı. 10’uncu Kalkınma Planı’nda olduğu gibi Ana Konteyner Limanı’nın yeri Mersin’dir. MESİAD ve Mersin olarak başka alanlara yapılmasını istemiyoruz. Mersin Körfezi rüzgar yönü ve derinlik yönünden en uygun alandır. HUB limanı olarak hizmet vermek üzere yıllık 12 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesiyle 355 milyon Euro bedelle inşa edilecek yeni konteyner limanının Mersin dışında bir yere yapılması bu yatırımı tehlikeye sokacaktır. Mersin ve ülkemize bu yanlışı yapanların bir an önce bu hatalarını düzeltmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mersin sınıfta kalmıştır”

Başkan Engin, “Daha önce yaptığımız açıklamalarda belirttiğimiz gibi; ‘Mersin; Akdeniz bölgesinin kalbi, ekonomisin, ticaretinin, lojistiğinin merkezidir. MESİAD başta olmak üzere STK’lar olarak Mersin’de yapılması için planlarda işaretlenen Ana Konteyner Limanımıza sahip çıkmalıyız, sürekli kentimizin gündeminde tutmalıyız.’ Ancak bu konuda Mersin sınıfta kalmıştır. Siyasi çıkarlar uğruna kentimizin sorunlarına kulak tıkayan ve kentimize katkı sunmaktan kaçınan herkes bu kaybın sorumlusudur. Defalarca basın açıklaması, haber ve yazışmalarla Mersin’e yapılmasını istediğimiz, hatta 11’in kalkınma planında ‘Doğu Akdeniz’ ibaresinin yer almasından sonra uğruna Ankara’ya gidip Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmeler yaptığımız Mersin Ana Konteyner Limanı’nın başka bir alana yapılması ile kentimiz önemli bir finansal kaynağını, istihdam kapısını kaybedecektir. Uzun zamandır kentimize yapılması için uğraş verdiğimiz Mersin Ana Konteyner Limanı’nın kentimize yapılmaması ile kent lobisi sınıfta kalmıştır. Çabalayan MESİAD ve Mersin yalnız bırakılmıştır. Kentimiz adına üzgünüz. Bu yanlışın düzeltilmesi için Mersinlilerin ısrarcı ve birliktelik içerisinde olmasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.