• Mersin Times
  • MESİAD Başkanı Deniz, “Balık Çiftliklerinin Kurulmasına Karşıyız”

MESİAD Başkanı Deniz, “Balık Çiftliklerinin Kurulmasına Karşıyız”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, Muğla ve çevresindeki ilçelerde turizmcilerin karşı çıktığı balık çiftliklerinin Mersin’de kurulmasına karşı olduklarını söyledi. Başkan Deniz, yapılan araştırmalarda, Türkiye’de kurulu balık çiftliklerinin standartlara uymadığını tespit edildiğini ifade ederek, “Mersin sahillerinin kirletilmesine karşıyız” dedi.

MESİAD Yönetim Kurlu Başkanı Mehmet Deniz, balık çiftliklerinin Mersin’de kurulmasına karşı olduklarını söyledi. Muğla ve çevresindeki ilçelerde turizmcilerin karşı çıktığı balık çiftliklerinin Mersin’e taşınmaya çalışıldığını açıklayan Mehmet Deniz, “2007 yılında Muğla ve çevresinde kurulmuş balık çiftliklerinin denizi kirlettiği, mantar ve çeşitli hastalıklara neden olduğu, bu nedenle de turizmi olumsuz etkilediği düşüncesinden hareketle sökülüp Mersin kıyılarına taşınmaları için bazı kararlar alınmıştı. 2007’de Mersin halkı, STK’ları, parlamenterleri ve kamuoyu ile buna karşı çıkarak balık çiftliklerinin kuruluşunu hükümetimizin desteği ile durdurduk. Halkı ve kamuoyu, o gün olduğu gibi bugün de Mersin sahillerine tekrar getirilmek istenen balık çiftliklerini aynı gerekçelerle istememektedir” dedi

Deniz, Balık Çiftliklerine Karşı Lobi Faaliyeti Başlattı

Balık Çiftliklerinin Mersin’e taşınmasını engellemek için lobi faaliyeti yaratmaya çalışan Başkan Deniz, Bakanlıklara, Milletvekillerine, İl Valiliğine, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Kaymakamlıkları, ilçe Belediye Başkanları, Mersin Barosu, Kamu Kurumları, STK’ lar, Odalar ve Basın kuruluşlarına gönderdiği dilekçede balık çiftliklerinin kurulmasına karşı çıkmaları çağrısında bulundu. Mersin’deki STK’lar olarak balık çiftliklerine ilişkin bir araştırma yaptıklarını ifade eden Başkan Deniz, , Türkiye’de kurulu balık çiftliklerinin standartlara uymadığını tespit edildiğini ifade ederek, “Bu nedenle Mersin sahillerinin kirletilmesine karşıyız” dedi. Deniz, “Dünyada balık çiftlikleri, soğuk ve açık denizlerde kıyıdan uzakta kurulmaktadır. 30 derecenin üstüne çıkan Mersin deniz suyunun balık çiftliklerine elverişli olmadığını, üretilecek balıkların da halk sağlığına zarar vereceğinin bilincindeyiz. Balık çiftliklerinin, suyu sıcak Mersin sahillerine, Muğla’dan sökülerek getirilmesinin herhangi bir dayanağı olamaz. Duyarlılığımızın haklı nedenleri vardır” diye konuştu.

Bu Çiftlikler Mersin Halkının Sağlığını Tehdit Ediyor

Turizmi canlandırmaya çalışan kent bileşenleri olarak balık çiftliklerini Mersin’e uygun görmediklerini vurgulayan Deniz, şunları söyledi: “Mersin halkı ilkel yönetilen balık çiftliklerinin kuruluşunu kendi sağlığına tehdit görmektedir.  Bu konuda başta hükümetimiz, ilgili Bakanlıklar ve Mersin Valiliği olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, parlamentomuzu, sivil toplum kuruluşlarını, basınımızı ve kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz. Konunun ehemmiyeti ve aciliyeti bakımından ilgili kuruluşlardan balık çiftlikleri kuruluşunun durdurulmasına yardımcı olunmasını arz ediyoruz.” (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.