MERSİNLİ KADINLAR: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAMIZIN GARANTİSİDİR
  • Mersin Times
  • Gündem
  • MERSİNLİ KADINLAR: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAMIZIN GARANTİSİDİR

MERSİNLİ KADINLAR: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAMIZIN GARANTİSİDİR

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisi, Yenişehir İlçesi Özgecan Parkı Meydanında bir araya gelerek  “İstanbul Sözleşmesi’nin” iptal edilmesini protesto etti.

ABONE OL
2 Temmuz 2021 19:20
MERSİNLİ KADINLAR: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, EŞİT VE ÖZGÜR YAŞAMAMIZIN GARANTİSİDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“İstanbul Sözleşmesi’nin” iptal edilmesine yönelik tepkiler devam ediyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisi öncülüğünde bir araya gelen Mersinli kadınlar, sözleşmenin iptal edilmesine tepki gösterdiler. Yenişehir İlçesi Özgacan Parkı Meydanında Saat 18:00’da toplanan kadınlar, alkış ve sloganlarla tepkilerini dile getirdiler. Ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisi adına hazırlanan yazılı basın metni okundu. Metinde, “Bir gece yarısı Cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesine karar verdi. İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın geri çekilmesi kararıyla ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle danıştaya yapılan başvurulardan birine “red” kararı verildi. Danıştayın 5 üyesinden 3’ü “tek yetkili Cumhurbaşkanıdır” diyerek yürütmenin durdurulması talebini oy çokluğu ile reddetti. Bu karar hukuki bir karar değildir. Bu karar siyasi bir karardır ve oybirliği ile alınamamıştır. Sadece İstanbul Sözleşmesi’ni değil, ülkenin dört bir yanında hakları için anayasanın, yasaların uygulanması için mücadele edenler var ve var olmaya devam edecek” ifadelerine dikkat çekildi.

“İstanbul Sözleşmesi sadece yaşatmaz; eşit ve özgür yaşamamızın garantisidir”

Açıklamada, “Bugün İstanbul Sözleşmesi Türkiye’de yürürlükten kalkacak. Ama sanmasınlar ki kadınlar haklarından, anayasadan, yasadan, sözleşmeden vazgeçecek. Elbette ki vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar o Sözleşme’nin her bir maddesini mücadeleleriyle var ettiler. Uygulanması için her gün canları pahasına mücadele ettiler. Çünkü İstanbul Sözleşmesi kadınları yaşatacak olandır. Bu kuru bir slogan değildir. Her bir maddesi öldürülen kadın ve LGBTİQ+ arkadaşlarımızın ardından var olmuştur. Niceleri hayatta kalabilsin diye. Ama İstanbul Sözleşmesi sadece yaşatmaz; eşit ve özgür yaşamamızın garantisidir. Bu yüzden önüne rejim değişikliğini koyanların ilk hedefi İstanbul Sözleşmesi; kadınların, LGBTİQ+ların eşit ve özgür yaşamasını hedef almak olmuştur” sözleri yer aldı.

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”

Tepki dolu açıkama şöyle devam etti; “İstanbul Sözleşmesi kadınları ve LGBTİQ+’ları şiddetin her türlüsünden “amasız, fakatsız” koruyacak olan kalkandır. Türkiye’deki kadınlar, LGBTİQ+’lar “amasız, fakatsız” sözleşmesine sahip çıkıyor. İstanbul sözleşmesi, bu ülkede yaşayan herkesin eşit yurttaşlık ve korunma haklarının, yaşama haklarının güvencesidir. Anayasada, imzalanan diğer uluslararası sözleşmelerde hiçbir din, dil, ırk, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği fark etmeksizin ayrımcılık yapmadan bu hakların kullanılması gerektiği yazar. Sözleşmeyi feshedip haklarımızı elimizden almak isteyen, “yoktur öyle bir şey” diyerek tüm LGBTİQ+ları ve haklarını yok saymaya çalışanlara karşı İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İstanbul sözleşmesinin Türk aile yapısını bozduğunu iddia ederek sözleşmeden çıkılmayı meşru göstermeye çalıştılar. Elmalı Davası bu ülkenin gerçeğidir. Çocuğunun önünde boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut bu ülkenin gerçeğidir. İstanbul Sözleşmesi bu gerçekler açığa çıksın, kadınlar yaşasın, çocuklar gülsün diye var.

“Direniş her gün devam edecek”

Kadınların kurtuluş mücadelesi bir günde var olmadı. Toplumların hakları için verdikleri mücadeleler, eşitlik ve özgürlük mücadeleleri tarih sahnesinde hep oldu, olmaya da devam edecek. Tüm bu deneyimler, tüm bu birikimler sizin hukuksuz bir kararınızla yok olmayacak. İstanbul Sözleşmesi, kadınların eşit yaşamasının önündeki engelleri ve bunlara karşı çözüm yollarını anlatmaya devam edecek. Kadınların yıllardır yürüttüğü örgütlü, sistemli eşitlik mücadelemizde tüm eşitsizliklere karşı mücadele eden toplumun tüm kesimlerini yanımıza alarak yolumuza devam edeceğiz. İktidarın uygulamamakta direndiği, bizlerin ise uygulatmak için mücadele ettiğimiz sözleşme maddeleri için yürütülen direniş her gün devam edecek. Kadınlar için şiddetsiz bir yaşamı var edene, LGBTİQ+’lar için ayrımcılığa son verene, kadın cinayetlerini ve şüpheli kadın ölümlerini durdurana dek, çocukların yüksek yararını sağlayana dek durmayacağız.

“Uygulatmak için herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz”

İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekilmesi kararına karşı “Anayasadan, Yasadan, Sözleşmeden Vazgeçmiyoruz” demeyi Türkiye’nin dört bir yanında sürdüreceğiz. Yaşama hakkımız için, eşit ve özgür bir hayat için, LGBTİQ+ların tüm haklarıyla yaşayabilmesi için, onurlu bir yaşam için anayasayı, yasayı sözleşmeyi uygulatmak için herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”  (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.