Mersin’in “İlk Bilim Merkezi” Akdeniz’de açılıyor

Mersin’in “İlk Bilim Merkezi” Akdeniz’de açılıyor

Akdeniz Belediyesi’nin, Gündoğdu Mahallesi’nde hazırladığı ve Mersin’in ilk bilim merkezi olacak “Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi” hizmete açılmak için artık gün sayıyor. Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak ile Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Âdem Şimşek arasında, merkezin işletilmesine dair protokol imzalandı. Bilim merkezi olarak hizmet verecek olan eğitim yuvasının amacı, Akdeniz’in yanı sıra diğer merkez ilçelerde öğrenim gören öğrencilerin yaparak, yaşayarak, görerek ve deneyerek öğrenmelerini sağlamak, günlük hayat becerileri kazandırmak, kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirmek, nihayetinde de eğitim hayatlarındaki başarı çıtasını çok daha yükseklere çıkarmak.

ABONE OL
29 Aralık 2023 16:23
Mersin’in “İlk Bilim Merkezi” Akdeniz’de açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin’in ilk bilim merkezi ve imzalanan protokol hakkında bir değerlendirme yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, eğitim alanına ve eğitimde fırsat eşitliğine büyük önem verdiklerinin altını çizerek; “Eğitim alanındaki projelerimize her geçen gün yenisini ekliyoruz. Ana sınıfından üniversiteye dek çocuklarımızın eğitimine destek oluyor, onlara çok daha güzel bir gelecek sunmak için mücadele veriyoruz. Bir yandan Kültür ve Sanat Evlerimizin kreş sınıflarında ana sınıfı çağındaki çocuklarımızı yetiştirirken, liselere geçiş sınavına hazırlanan çocuklarımız için de internet üzerinden yüzlerce kaynak kitap ve tüm konuların olduğu binlerce soru-cevap desteği veriyoruz” dedi.

“Ana sınıfından üniversiteye kadar öğrencilerimizin yanındayız”

Türkiye’nin en havalı Etüt Merkezi sayesinde, gençlere diledikleri üniversiteleri kazanmaları için fırsat sunduklarını söyleyen Başkan Gültak, Proje Eğitim ve Uygulama Merkezinde verilen farklı kurs ve eğitimler sayesinde de gençleri meslek sahibi yaparak istihdama kazandırdıklarını ifade etti. Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Mersin Üniversitesi işbirliğinde yürüttüğümüz ‘Akdeniz’in Parlayan Yıldızları Projesi’ sayesinde, zeki ve üstün yetenekli çocuklarımızı keşfederek onları yine üniversitemize bağlı Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) yönlendirdik. Ailesinin maddi durumu iyi olmayan başarılı onlarca çocuğumuza bilgisayar, kaynak kitap, kırtasiye ve masa/sandalye hediye ettik. Kültür ve Sanat Evlerimizde okuma-yazma kursları vererek aralarında 40, 50, hatta 70 yaşını aşmış kadınların okuma ve yazma öğrenmesini sağlıyor, böylece hayatlarının kolaylaşmasına, geleceğe çok daha özgüven içinde bakmalarına vesile oluyoruz. Akdeniz’de, onlarca okulumuzun fiziki koşullarını iyileştirip, çocuklarımızın çok daha güvenli ve nezih bir ortamda eğitim almalarını sağlıyoruz. Her yaştan insanımızın eğitimini öncelemeye, okumak isteyen insanlarımıza fırsat eşitliği sunmaya ve destek vermeye devam edeceğiz.”

“Öğrenciler; görerek, yaparak ve yaşayarak öğrenecek”

Başkan Gültak, Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti belediyeye ait bir binayı ‘Yaparak ve Yaşayarak Öğrenme Merkezi’ne dönüştürdüklerini de hatırlatarak; “Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze bağlı olacak Mersin’in ilk bilim merkezini çok yakında öğrencilerimizin hizmetine açacağız. Zira dün itibariyle bir tarafta Akdeniz Belediye Başkanı olarak bendeniz, diğer tarafta da Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Âdem Şimşek olmak üzere bu konuda kapsamlı bir protokole imza attık. Amacımız; Akdeniz’in yanı sıra diğer merkez ilçelerimizde öğrenim gören öğrencilerimize günlük hayat becerileri kazandırmak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak, böylelikle kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirecek etkinlikler düzenleyip onları geleceğe hazırlamak, eğitim hayatlarındaki başarı çıtasını daha yükseklere çıkarmaktır” şeklinde konuştu.

Protokolün içeriği hakkında…

Bilim merkezinin tahsisinin 1 yıl süreyle ve ücretsiz gerçekleştiğini vurgulayan Başkan Gültak, eğitim materyallerinin kurulumunun yanı sıra elektrik, su, internet, temizlik ve telefon giderlerinin belediye tarafından karşılanacağını belirterek; “Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz de bilim merkezinin kullanılmasında okullar veya diğer eğitim kurumları ile ilgili her türlü iş ve işlemlerin mevzuata uygun yürütülmesini sağlayacak. Ayrıca eğitime yönelik etkinliklerin, çalışma programı ve zaman çizelgesinin hazırlanmasını sağlayacak. Yanı sıra hizmet binası, derslikler veya açık alanların kullanımı için herhangi bir ücret ya da kira ödemeyecektir” dedi.

“Gerçekleştirecek daha birçok hizmet, hayata katacak pek çok projemiz var”

Sözlerini; “Ülkemizin muasır ve müreffeh medeniyetler seviyesine yükselmesi mücadelesinde eğitimin ne kadar önemli olduğunu biliyor, bunun için elimizi taşın altına koymaktan çekinmiyoruz” şeklinde sürdüren Başkan Gültak; “Terör örgütleri ve uyuşturucu çetelerinin tuzağına çekilmek istenen çocuklarımız için yeni dönemde daha gerçekleştirecek birçok hizmetimiz, hayata katacak pek çok projemiz var. Ana sınıfından üniversiteye dek dileyen her çocuğumuz ve gencimizin ücretsiz faydalanabileceği; kentimizin ilk bilim merkezi olarak hizmet verecek olan, görerek, duyarak, deneyerek ve yaşayarak öğrenmeyi pekiştirecek eğitim ve bilim yuvamız; çocuklarımıza, gençlerimize, ailelerimize, Akdeniz ve Mersin’e hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.