Mersin ve aday profili

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren son derece önemli iki seçimin arifesindeyiz. İktidar, muhalefet, geleceğini düşünen halk/halklar, onların temsilcileri dinamik bir sürece doğru yol alırken herkes/herkesim kendi açısından durum değerlendirmesi yapıyor. Yerel ve genel seçim sonuçlarının nasıl olacağı yönünde gerçekleştirilen anketler var. Ortaya çıkan sonuçlar şimdilik çok gerçekçi bir duruma hitap etmese de gerçeğe yakın yüzdelik rakamlar üzerinden iki seçiminde hazırlıkları yapılıyor.

Yerel seçim sonuçlarının genel seçim sonuçlarına etkili olacağı yönünde düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle Büyükşehirlerin mutlaka alınması gerektiği konusunda hem partiler hem de partilerin tabanında ciddi bir algı var. Yerel seçimlerde yarışın Türkiye genelinde ağırlıklı olarak AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi arasında yaşanacağı yönündeki öngörü genel bir kanaate dönüşmüş vaziyette. MHP ve İYİ Partinin ise bu yarıştaki başarısı kendi tabanlarının ağırlıklı olduğu bölgelerle sınırlı kalabilir.

&

Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Antalya, Mersin gibi büyük illerdeki başarı iktidar olacak partinin geleceğini tayin etmesi açısından son derece önemli. O nedenle bu illerde yarışın ağırlıklı olarak Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti arasında geçeceği görüşü ağırlıkta.

Bu genel durumun ışığında ilimiz Mersin’in durumunu özel olarak konuşmak, tartışmak gerekiyor. Ağırlıklı olarak CHP ve MHP’nin paylaştığı Mersin’de önümüzdeki seçimde ne olur diye bir çalışma, bir analiz yaptık.

&

‘AK Parti -MHP ittifakının ortaya çıkaracağı sonuç Mersin’de ne kadar gerçekçi bir sonuca hitap eder’ sorusunun cevabını şimdiden almak çok gerçekçi görünmüyor. İYİ partinin çıkışı, Atatürkçü-Cumhuriyetçi MHP tabanının Genel Merkez ve Devlet Bahçeli’nin kayıtsız şartsız iktidar desteği MHP tabanında ciddi rahatsızlıklara neden olmuş ve tartışılıyor. Bu rahatsızlığın yerel ve genel seçimlere nasıl yansıyacağı konusunda şimdiden çok net ifadeler kullanma şansımız olmasa da, yüzde yüz artı yönde olmadığını söylemek mümkün.

&

Yaptığımız genel çalışmada, özellikle Mersin Büyükşehir Belediyesinin Cumhuriyet Halk Partisi ile AK Parti arasında bir yarışa sahne olacağı yönünde. Cumhuriyet Halk Partisinin uzun yıllardan sonra Mersin Büyükşehir’i kaybetmesinin nedenleri herkesin bildiği gibi iç çatışmalardan kaynaklı bir durum.

 

Aday benimsenmeyince destekler geri çekilmiş, sonuçta Cumhuriyet Halk Partisi kaybetmiş. CHP tabanında ve halk arasındaki genel kanaat böyle. Bu nedenle, Mersin Büyükşehir’in tekrar kazanılması için kavganın içinde olmayan, denenmemiş, Mersin’deki bütün kesimleri kucaklayan, herkesimin ‘Evet’ diyeceği bir adayın olması halinde Büyükşehir’in yeniden kazanılacağı yönünde ciddi bir eğilim var.

&

Aday adayı sayısı şu anda çok net bilinmese de çalışma yürütenlerin isimleri konuşuluyor. Daha önce Mersin’de aday ya da aday adaylığı öne çıkmış isimlerin yanı sıra, genç, dinamik bir aday adayının da ismi ön plana çıkmış durumda. Eski Milli hakemlerden, Çankaya İlçe Başkanı, Çankaya ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, 2011 seçimlerinde Mersin Milletvekili adayı olan Selçuk Dereli son zamanlarda Mersin’de adı en çok konuşulanlardan biri. Dereli’nin Türkiye’nin tanıdığı bir isim olması adaylığını da ciddi bir şekilde tartışma konusu yapıyor. ‘Olmaz’ diyenler olsa da ‘Çok uygundur, genç, dinamik, birleştirici olabilir, bütün kesimlerin desteğini alır’ diyenlerin sayısı bir hayli fazla.

&

Gördüğümüz, anladığımız kadarıyla yurttaş, kavga etmeyen, siyasi çekişmelerden uzak bir aday istiyor. Mersin’de yaşayan bütün kesimlerle diyalog içinde olan, ayrıştırmayan, birleştiren, gerçekçi projelerle yurttaşı ikna eden bir aday profilinin Mersin Büyükşehir’in yeniden Cumhuriyet Halk Partisi hanesine, daha ötesinde halkın/halkların hanesine yazılmaması için hiçbir nedenin olmadığı yönünde ağırlı bir görüşün olduğunu söylemek mümkün. 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.