DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 720175-7,40%
Mersin
15°

KAPALI

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

“MERSİN ÜÇLÜ UYUM SAĞLAYAMIYOR”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MTSO Başkanı Aşut: “RİS-Mersin bir temeldir ve başlangıçtır, bir sonuç değil.  Biz RİS-Mersin Projesi ile enerjimizi boşa harcamamayı ve doğru sektörlere odaklanmayı öğrendik. Tarım, lojistik, turizm bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan sektörler oldu.”

Mersin ve bölge ticaretine yönelik yapılan hamleler ve atılan adımları Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut’la enine-boyuna konuştuk. Ticari atılımlar için birlikte hareket etme vurgusu yapan Aşut, “Mersin, yerel yönetimleri, kentin tüm vekilleri ve merkezi hükümet üçgeninde uyumu bir türlü sağlayamadı. Ulusal sıkıntı ve anlaşmazlıklar yerele yansıtıldı ve iş birliği ruhu yakalanamadı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman birleştirici ve katalizör olmaya ve bu ilişkiyi kurmaya çalıştık ama çoğu zaman olmadı” ifadelerini kullandı.

 1)- RIS (Bölgesel Yenilikçilik Projesi)  Projesi MTSO öncülüğünde oluşturulmasına rağmen istenilen sonuçlar elde edilemedi. RIS şu anda işliyor mu?

RIS-Mersin Projesi, AB çerçeve fonlarından yararlanılarak hazırlanan Türkiye’nin ilk Bölgesel İnovasyon, yani yenilikçilik projesi olmuş ve ilkleri gerçekleştirmiştir. Sonuçları anlamında birkaç somut yatırım hariç büyük bir başarıdır. Mersin tarihinin dönüm noktalarından birisidir. Öncelikle RİS-Mersin projesi ile kent dinamikleri bir masa etrafında oturabilmeyi ve konuşabilmeyi öğrendi. Hedef koymayı, SWOT analizi yaparak kentin avantajlarını, fırsatlarını, zayıf ve güçlü yanlarını belirlemeyi ve buna yönelik proje yapmayı öğrendi. RİS ile hayatımıza proje kavramı girdi, uzmanlarımızı yetiştirdik şimdi neredeyse her firmanın kendi proje uzmanı var.

RİS-Mersin bir temeldir ve başlangıçtır, bir sonuç değil.  Biz RİS-Mersin Projesi ile enerjimizi boşa harcamamayı ve doğru sektörlere odaklanmayı öğrendik. Tarım, lojistik, turizm bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan sektörler oldu. Bir strateji oluşturuldu. Yapılan çalışmalar çalakalem yapılan şeyler değildir. Üniversiteler, Valilik, yerel yönetimler, odalar ve STK’lar işe dahil edildi. RİS artık Mersin’in oldu.

İlk hedef, sektörleri bir masa etrafına oturtacak platformları kurmak oldu. Tarım, Turizm ve Lojistik platformları kuruldu. Bu platformlar sayesinde mastır planları hazırlandı, sektörel eğitimler verildi ve projeler hazırlandı. Bu platformlar sayesinde Mersin’de sektörel fuarlar yapıldı. Bu platformlar sayesinde turizm, lojistik ve tarım sektörleri eğitim anlamında bir ilki gerçekleştirdi ve tüm alanlarda lise-yüksekokul ve fakülte eğitim zinciri tamamlandı. Bu platformların yılları bulan çalışmalarının sonunda ortaya çıkması için mücadele verdiğimiz hedef ise, artık somut alt yapı projeleri ile bunun taçlanmasıydı. Yani, lojistikte Mersin Lojistik Merkezi; tarımda Tarım-Gıda Teknoparkı; turizmde ise Havalimanı ve Turizm Alanlarına yapılacak tesislerdi. Tüm bunlar Bakanlıkların onayına sunuldu, olurları alındı. Ulusal bürokrasiyi geçen Mersin, bazı yerel bürokrasinin dar seviyesine takıldı. Bakanlıklarda ise görev ve yetki karmaşasının kurbanı oldu. Yerel bazlı Mersin düşmanı, rantçı bazı çevrelere değinmek istemiyorum. Çünkü bu kişiler artık enerjimizi tüketiyorlar. Yani, kısaca RİS Mersin bir başarı hikayesidir.

Şunun da bilinmesini isterim Mersin olarak RİS-Mersin’in sonuç hedeflerinin ve nihai alt yapı projelerinin peşindeyiz ve bunların da hayata geçeceğine eminiz. Sayın Bakanımız ve Mersin vekilimiz Lütfi Elvan’ın çok samimi katkıları ve çabası var. Birçok konuda tünelin ucunu gördük diyebiliriz. Yeni başladığımız RİS-PLUS ise devam niteliğindedir ve sektörlerin yüksek teknolojiye entegrasyonu olacaktır.

2)- Lojistik, tarım, turizm, mastır planları hazırlanmasına rağmen neden istenilen sonuçlar elde edilemiyor?

Mersin, yerel yönetimleri, kentin tüm vekilleri ve merkezi hükümet üçgeninde uyumu bir türlü sağlayamadı. Ulusal sıkıntı ve anlaşmazlıklar yerele yansıtıldı ve iş birliği ruhu yakalanamadı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman birleştirici ve katalizör olmaya ve bu ilişkiyi kurmaya çalıştık ama çoğu zaman olmadı. Bu anlamda mastır plan teknik bir konudur. Bu birlik ruhu olmadan mastır planı sadece bir kağıt parçası olur. Ancak dediğim gibi biz umudumuzu kaybetmeyen bir camiayız ve sorunlar karşısında pes etmeyiz. MTSO olarak bu üçlünün kente yararlı olmasının yolarlını buluyoruz. Türkiye son birkaç yıldır farklı bir siyasi yaklaşıma gidiyor. Fırkaların, ayrımcılığın bu ülkeye bir şey kazandırmadığı görüldü. Mersin kazanırsa ülke kazanır, Mersin kaybederse ülke kaybeder sanırım bunu anlatmayı başardık.

3)- Çukurova Hava Alanı 2018’in sonunda hizmete girecek. Kargo hava alanı olarak da kullanılacağına göre tarımsal alanda ise ihracata dönük,  tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için ne gibi hazırlıklar yapılıyor veya yapılacak mı?

Havalimanı inşaatı devam ediyor Bu çok olumlu bir şey. Öncelikle bunun birçok şeyi tetikleyeceği kesin. Çünkü ekosistem kurulmuş oluyor. En basiti dış mekan süs bitkileri ve kesme çiçek sektörü bu potansiyele yönelik hareke geçti. Bu anlamda MTSO çok emek verdi. Havalimanı bu sektörde Mersin’i bölgenin Hollanda’sı yapabilir. Havalimanı ortaya çıktıkça tarım anlamında yatırımcılar gelmeye başladı. Biz şu anda yatırımcılara yer bulma aşamasındayız. İmar sıkıntısı hala devam ediyor. Yatırım yeri olmadıktan sonra diğerini konuşmak anlamsız. Bu konuda sürekli Ankara’dayız. Kalkınma Bakanımız bu konuda büyük destek veriyor. Şu anda tarıma dayalı bir üretimin stratejilerini hazırlıyoruz. Ajandamızda olan bir konu…

4)- Genelde olduğu gibi MTSO’nun seçimleri ertelendi. Burada siyasi bir müdahale veya beklenti var mı?

Oda seçimleri bir rutindir ve eni sonu yapılır. Bir iptal değil ertelemeden bahsediyoruz. Geçmişte defalarca yaşanan bir olaydır, bir ilk değildir. Özellikle Bakanlar kurulunun kararı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gerekçeli kararı çok açık. Biz burada siyasi bir manipülasyon görmedik. Konu milli ekonomimizin geleceği ve bağımsızlığı ise, konu devletimizin bağımsızlığı ve dış güçlerin ülkemiz üzerindeki oyunları ise biz devletimizin her kararına uyarız ve yanında oluruz. Çünkü ertelemenin hangi tehlike karşısında yapıldığı gayet açıktır. Bizler Cumhuriyete inanan demokrasiye inanan, ülkemizin bağımsızlığı konusunda görevleri olan insanlar olarak dış destekli bir yerel örgütün taşeron olarak kullanılarak mili ekonomiye zarar vermesine göz yumamayız. Bu ihanet odakları iş dünyasından da temizlenmelidir. Bu aynı zamanda işini dürüst yapan, vatansever iş camiasına da borcumuzdur.

5)- 100 binlik çevre planından sanayi alanları çıkarıldı. Kentin sanayisine olumsuz etkisi olur mu?

İmar konusunda hala yapılabilecek çok şey var. Bakanlığın ve yerel yönetimlerin inisiyatifleri var. Sanayinin konumlanacağı biz çok tarım dışı alan var. Bu konuda yerel yönetim ve Bakanlıklarla çalışıyoruz. Önemli olan çevremizi koruyarak, ekonomiyi kente homojen yayacak çözümlere odaklanmaktır. Hiç biz zaman bitmiş ve son nokta konmuş bir şey yoktur. Doğru anlatıldığında ben her yetkili ve etkili kişi ve kurumun ekonominin omurgası olan sanayiye gereken önemi vereceğine inanıyorum. Bunlar süreç gerektiren, sabır gerektiren konular. Biz suçlayan makamlar olamayız. İşimiz çözüm getirmektir, ikna etmektir.

6)- MTSO Mersin’in gelişmesi ile ilgili çalışmalarını özet olarak nasıl anlatabilirsiniz?

MTSO her ne kadar ekonomik bir odak olsa da, biz Oda olarak kentin her alanındayız. Yaptırdığımız ve destek verdiğimizi okullarla kentim eğitiminin parçasıyız. Eğitim faaliyetlerimizi odak faaliyetlerimizdir. Bu eğitimler sektörlere kadar uzanır. Kentin kültür yaşamında biz varız. Mersin Kenti Edebiyat Ödülü MTSO ile başlamış ve Mersin’in olmuş ver hatta ulusal bir prestij kazanmıştır. Kente göçle gelenlerin Mersin’e uyumu için toplum merkezlerini başlatan odamızdır. Buralarda insanımız okuma öğrendi, meslek öğrendi. Ekonomi ile ilgili sektörel sorunlara getirdiğimiz çözümler hem firmalarımızın hem de vatandaşımızın yararına olmuştur. Tarımda yapılan projeler, sağlıklı tarım uygulama projelerimiz tarım ihracatımızı arttırmış, toprağımızı kimyasallardan korumuş ve vatandaşın sağlıklı ürünler tüketmesini sağlamıştır. TİBİM –Ticari Bilgi ve İstihbarat Projesi ihracat yapan firmaların yurt dışı risklerini minimize etmektedir. Uzmanlarımızı firmaların ayağına gidip eğitim vermekteler. Mesleki Yeterlik Kurumunun sayılı merkezlerinden olduk ve artık Mersin’de belgesiz usta veya meslek erbabı kalmayacak. Vasıflı insanı sürekli eğitimle donatacağız. Meslek liselerine desteğimiz devam ediyor. Yüksek teknolojiye geçişin payandası olan Sanayi 4.0 Eğitim Ve Uygulama Atölyesi projemizi Bakanlığa gönderdik.  Dijital bir ekonomi temel hedefimizdir.  22 ülkenin üye olduğu ASCAME’deki görevlerimiz devam ediyor ve Mersin’i küresel anlamda tanıtmaya devam ediyoruz.

7)- Son olarak kamuoyu tarafından bilinmeyen birçok etkinlik ve katkılarınız olmuştur. Bu konuda ne söylersiniz?

MTSO projeleri tepeden inme değil, tabandan gelen sesin sonucudur. Göstermelik, medyada çıkmak için proje hazırlamadık. İşe yarayan, somut projelere yöneldik. Ekonominin ve toplumun her kademesinin ihtiyacı olan işlere yasanın elverdiği, bütçemizin elverdiği kadar katkı yapmaya devam edeceğiz. Üyelerimize ve Mersin’e hizmet etmek kutsaldır. MTSO Meclisi, Yönetimi, komiteleri bunun bilincindedir. MTSO olarak siyaset üstü duruşumuzla, ayrıştırmadan, bölmeden, ötekileştirmeden hizmet vermeye, kenti kucaklamaya, nefreti, değil sevgiyi yüceltmeye, toplumsal huzurun, demokrasinin, evrensel insanlık değerlerinin, Cumhuriyet değerlerinin ve azizi Atatürk’ün bilim mirasının koruyucusu olmaya devam edeceğiz.(Mersin Times)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.