Mersin Milletvekili Ekmen, Çeşmeli-Silifke-Taşucu Yolu Projesi için TBMM’de gündem oluşturdu - Mersin Times

Mersin Milletvekili Ekmen, Çeşmeli-Silifke-Taşucu Yolu Projesi için TBMM’de gündem oluşturdu
  • Mersin Times
  • Gündem
  • Mersin Milletvekili Ekmen, Çeşmeli-Silifke-Taşucu Yolu Projesi için TBMM’de gündem oluşturdu

Mersin Milletvekili Ekmen, Çeşmeli-Silifke-Taşucu Yolu Projesi için TBMM’de gündem oluşturdu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında çalışmaları devam eden, ancak bir türlü bitirilemeyen Çeşmeli-Taşucu Yolu sorununu TBMM’de düzenlediği bir basın toplantısı ile gündeme getirdi. Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan’a seslenen Ekmen, “Mersin’den aldığınız oyun hakkını verin. Mersin’den topladığınız verginin hiç olmazsa altıda birini bu proje için Mersin’e geri gönderin” ifadeleri ile çağrıda bulundu.

ABONE OL
15 Eylül 2023 02:07
Mersin Milletvekili Ekmen, Çeşmeli-Silifke-Taşucu Yolu Projesi için TBMM’de gündem oluşturdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yıllarıdır bitirilemeyen ve her seçim döneminde propaganda malzemesi olarak, yılan hikayesine dönüşen “Çeşmeli-Silifke-Taşucu Yolu Projesi” sorunu devam ediyor. Soruna duyarsız kalmayan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyerek, Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında çalışmaları devam eden Çeşmeli-Taşucu Yolu’nun finansman probleminin çözülmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen, 28. Dönem Mersin Milletvekili Nureddin Nebati, 26. ve 27. Dönem Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, 24. Dönem Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan ve 23. Dönem Mersin Milletvekili Kürşat Tüzmen’e çağrıda bulundu.

Ekmen: “İktidar Çeşmeli-Taşucu Yolu için finansman mı bulamıyor?”

Mehmet Emin Ekmen, 1997 yılından beri yapımı devam eden Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nin hala tamamlanmadığını ve her seçim öncesinde millete verilen sözlerin tutulmadığını vurguladı. Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında yapımı devam eden Çeşmeli-Taşucu Yolu Projesi’ne değinen Ekmen, ihale süreçleri 2018’de başlayıp ancak 2022’de tamamlanabilen projede kayda değer bir ilerleme kaydedilememesini eleştirerek şu ifadeleri kullandı: “İlginçtir, 2016’da bitecek denilen bu yolun ilk ihalesi 2018’de yapılıyor. Ancak Yap-İşlet-Devret modeliyle yapıldığı için istekli ve talipli çıkmıyor, bunun üzerine milli sermayeyle, yani bütçeden para aktarmak suretiyle 2021’de bir ihalesi yapılıyor ve 2 milyar 135 milyon liraya mâl ediliyor. İhale Danıştay tarafından, pazarlık usulüyle yapıldığı için iptal ediliyor. 2022’de aynı ihale yine pazarlık usulüyle bu kez 5 milyara ihale ediliyor. Bugüne geldiğimizde, Mersin-Silifke-Taşucu Otoyol kısmının ihalesi yapılmış durumda, bugünkü güncel finansmanı en az 10 milyar lira, ancak henüz orada şantiyeler dahi kurulmuş değil. Çünkü yüklenici firmaya aktarılacak bir kaynak söz konusu değil.”

“Mersinlilerin suçu partinize yeteri kadar oy vermemek midir?”

Projenin bitirilmesi için yaklaşık 10 milyar TL finansman ihtiyacı olduğunu dile getiren Ekmen, Mersin’in potansiyelinin gerçekleştirilmediğini ve ilgisizliğe uğradığını ifade ederek, eleştirilerine şöyle devam etti; “Her zaman söylüyoruz, bütçelendirme bir öncelik meselesidir. Mersin’in son 10 yılını tek tek kaleme aldığımızda, Mersin’in örneğin 2022 yılında devlete 59 milyar TL, yani 3,3 milyar dolar vergi ödediğini görüyoruz. 2023 yılında bugün itibariyle Mersin’in ödediği vergi Temmuz sonunda 47 milyar TL yani 1,7 milyar dolar. Peki son 3 yıldır her yıl devlete en az 60 milyar TL vergi ödeyen Mersin, ödediği verginin altıda birini olan 10 milyarlık yatırımı olarak niçin geri alamıyor? Çünkü Mersin, iktidarın yeteri kadar oy alamadığı bir şehir olarak cezalandırılıyor arkadaşlar”

“Hükumet niçin Akdeniz Sahil Yolu için para bulamıyor?”

“Aynı dönemde Mersin’e Akdeniz Sahil Yolu’nun ilgili kısımları ama özellikle de Mersin-Silifke-Taşucu Yolu’yla ilgili olarak para aktarılmadığı dönemde Karadeniz Sahil Yolu tamamen bitiriliyor. Dünyanın en uzun tünellerinden olan 14,4 kilometrelik Ovit ve Zigana Tünelleri ayrı ayrı bitiriliyor. Sadece bir ilçe yolu olan Kahramanmaraş-Göksun Yolu’nda, 32 kilometrelik çift tüp tünel yapılıyor. Dolayısıyla iktidara soruyoruz. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için, Çanakkale Köprüsü için, Osmangazi Köprüsü için, Kuzey Marmara Otoyolu için, İstanbul-İzmir Otoyolu için finansman modeli ve şirket bulan iktidar, Akdeniz Sahil Yolu için niçin ya finansman bulamıyor ya model üretemiyor ya da ihalede talipli şirket bulamıyor, en sonunda ihale yapıldığında da buraya aktaracak para bulamıyor?”

“Mersin’de siyaset yapmış bakanlara ve vekillere sesleniyoruz”

Mehmet Emin Ekmen, Akdeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmayan kısımları için gerekli finansmanın çağrısı konusunda hükumet yetkililerini duyarlı olamaya davet etti. Aynı zamanda “Mersin’de siyaset yapmış bakanlara ve vekillere de sesleniyoruz” diye sözlerine devam eden Ekmen Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir Uraloğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve göreve yeni atanmış olan Karayolları Genel Müdürü Sayın Ahmet Gülşen ile Mersin’e hizmet etmiş ve Mersin Milletvekili sıfatını taşımış olan, halen AK Parti’de aktif siyaset yapan Sayın Lütfi Elvan, Sayın Zafer Çağlayan, Milletvekili Sayın Kürşat Tüzmen ve Sayın Nureddin Nebati’yle, diğer AK Partili diğer bütün iktidar milletvekillerine ve siyasetçilerine sesleniyoruz. Mersin’den aldığınız oyun hakkını verin. Mersin’den topladığınız verginin hiç olmazsa altıda birini bu proje için Mersin’e geri gönderin.” (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.