MERSİN ESOB BAŞKANI DİNÇER: SIFIR FAİZLİ KOSGEB KREDİLERİ ESNAFA UYARLANMALI - Mersin Times

MERSİN ESOB BAŞKANI DİNÇER: SIFIR FAİZLİ KOSGEB KREDİLERİ ESNAFA UYARLANMALI
  • Mersin Times
  • Ekonomi
  • MERSİN ESOB BAŞKANI DİNÇER: SIFIR FAİZLİ KOSGEB KREDİLERİ ESNAFA UYARLANMALI

MERSİN ESOB BAŞKANI DİNÇER: SIFIR FAİZLİ KOSGEB KREDİLERİ ESNAFA UYARLANMALI

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, kendisini ziyaret eden AK Parti Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Yılmaz ile İl ve ilçe Başkanlarını ağırladı. Ziyaret sırasında bir dizi talep sıralayan Dinçer “Salgının yaralarının sarılması için KOSGEB’ın sıfır faizli kredileri esnafa göre uyarlanmalı” çağrısında bulundu.

ABONE OL
24 Mayıs 2021 19:57
MERSİN ESOB BAŞKANI DİNÇER: SIFIR FAİZLİ KOSGEB KREDİLERİ ESNAFA UYARLANMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Yılmaz ile İl ve ilçe Başkanları, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini (Mersin ESOB) ziyaret ettiler. Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, birliği ziyaret eden heyeti makam odasında ağırladı. Mersin Esnafının yaşadığı ekonomik sıkıntıları dile getiren Başkan Dinçer, “Geçtiğimiz Mart ayından bu yana hala işyerini açamayan 5600 işyeri mevcuttur. Hükümetçe açıklanan hibe desteklerinden ise 5600 esnafın 5 bin liralık destekten, 29 bin esnafın ise 3 bin liralık destekten yararlanıyor. Ancak nace kodlarından kaynaklı yaşanan sorunlardan dolayı birçok esnafta mağduriyet söz konusudur. Esnafın mağdur edilmemesi adına hibe desteğine yeni eklemeler ve düzenlemeler yapılmasını bekliyoruz” dedi.

“Küçük esnafın satışlarını yapan AVM’lerde kısıtlama yok”

Mecliste taslağı hazırlanan AVM yasa tasarısını da eleştiren Başkan Dinçer, “ Tasarıda zincir marketlerin açılmamasına yönelik hiçbir çalışma yok. Yine tasarıda giyimden konfeksiyona, hırdavattan, kırtasiyeye, oyuncaktan arabadan, lastiğine kadar her şeyi satan AVM’lere bu satışlara kısıtlama getirilmesi yönünde de atılmış hiçbir adım yok. Tasarı esnafın mağduriyetini giderip, Türkiye’nin beklentilerine cevap verecek şekilde yeniden düzenlenmeli” diye konuştu.

“Bir yıllık SGK primlerini devlet ödesin”

Salgın nedeniyle yaklaşık 16 aydır iş yapamayan esnafın 2020 yılına ait SGK primlerinin alınmamasına gerektiğinin altını çizen Başkan Dinçer, “ Biri kendi primi, diğeri ise yanında çalışanın SGK’sı olmak üzere iki yönlü prim ödeyen esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi adına, bir yıllık SGK primlerin devletçe karşılanmasını talep etmekteyiz.  Geriye dönük alınmayacak prim borcu esnafımızın büyük ölçüde rahatlamasının önüne açacaktır” dedi.

Dinçer AK Partili heyete, esnafın beklentilerini içeren bir rapor taktim etti

Dinçer, ziyaret sonrası AK Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Yılmaz ve Hacı Özkan ile İl Başkanı Cesim Ercik’e esnaf sanatkarların sorun ve beklentilerine yönelik dosya taktim etti.  Ziyarette,  Mersin Milletvekillerine İl Başkanı Ercik’in yanı sıra Akdeniz İlçe Başkanı Emin Genç, Toroslar İlçe Başkanı Bekir Topçu, İl Başkan Yardımcıları Adem Aldemir, Mehmet Özgenç, Vildan Ateş, Hatice Kübra Turgut eşlik etti. Ziyarette Birlik Başkanvekilleri Veysel Sarı, Ömer Şahbudak ile Birlik Yönetim Kurulu üyeleri Uçal Mavili, İsmet Erdoğan, Erdoğan Yalçın ve Mustafa Güçyetmez’de hazır bulundu. (Mersin Times)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.