• Mersin Times
  • Mersin Barosu suça itilen çocuk sayısını azaltmayı hedefliyor

Mersin Barosu suça itilen çocuk sayısını azaltmayı hedefliyor

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Barosu ile Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında; çocukların suç sayılan olumsuz davranışlardan kaçınmaları ve karşılaşacakları cezai neticelerden zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla düzenlenen eğitim programları devam ediyor.

Mersin Barosu tarafından lise öğrencilerine yönelik düzenlenen eğitim çalışmaları TED Mersin Koleji’nde yapıldı.

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Bşk. Yrd. Av. Kamil Ekinci ile Av. Elif Çiçek’in katılımıyla gerçekleşen, Av. Tülay Sevgi Can tarafından hazırlanan ve sunulan, “Yargıtay Kararları Işığında, Çocukların Okulda ve Günlük Yaşamlarında Birbirlerine Göstermiş Oldukları ve Türk Ceza Kanunu Anlamında da Suç Teşkil Eden Davranışlar “ ve “Suç Sayılan Olumsuz Davranışların Hukuki Sonuçları” konulu eğitim çalışması kapsamında öğrenciler, suç sayılan davranışlar ve hukuki sonuçları konusunda bilgilendirildi.

Yapılan eğitim çalışmalarıyla, çocukları suç sayılan söz ve davranışlar konusunda bilinçlendirmeyi ve böylelikle suça itilen çocuk sayısında azalma olmasını amaçladıklarını belirten Av. Tülay Sevgi Can, “Türk Ceza Yasası’na göre cezai ehliyet yaş sınırı 12’dir. 15-18 yaş arasındaki çocukların suç işleme oranı her geçen gün artmaktadır. Bu çocuklarımız, gün içerisinde kullandıkları birtakım sözlerin, yaptıkları bazı davranışların suç olduğunu bilmemeleri, olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. İşte bizler de Mersin Barosu olarak, Mersin’deki okullarda seminerler düzenleyerek çocuklarımızı suç sayılan davranışlar konusunda bilinçlendiriyoruz. Amacımız, suça itilen çocuk sayısını en aza indirmektir” diye konuştu.

TED Mersin Koleji yönetimi ve öğrencileri, toplumumuzda önemli bir konu olan “Suç Sayılan Davranışlar “ konulu eğitim çalışmalarını Mersin genelinde gerçekleştirmek için emek veren ve duyarlılık gösteren Mersin Barosu’na teşekkür ettiler. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.