Mersin Barosu İstanbul Sözleşmesi duruşmasına katıldı - Mersin Times

Mersin Barosu İstanbul Sözleşmesi duruşmasına katıldı

Mersin Barosu İstanbul Sözleşmesi duruşmasına katıldı

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi kararının iptali istemiyle açılan davanın duruşması Danıştay 10. Daire’de yapıldı.

ABONE OL
29 Nisan 2022 13:40
Mersin Barosu İstanbul Sözleşmesi duruşmasına katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Mersin Barosu ile birlikte birçok baro, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluş, yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle Danıştay’da dava açmıştı. 10 baro ile sivil toplum örgütleri, 29.04.2022 tarihinde saat 09.45’ten itibaren görülmeye başlanan duruşmada iddialarını ve savunmalarını yaptı.

Danıştay tarihinin en kalabalık duruşmasına Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Av. Kazım Yüksel, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri, TBB yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda avukat ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Savcı, davanın kabulü ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin iptali yönünde mütalaa vererek, İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre kararın daha sonra yazılı açıklanacağını bildirip duruşmayı bitirdi. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi yaptığı açıklamasında, İstanbul Sözleşmesi’nin TBMM devre dışı bırakılarak Anayasa’ya aykırı olarak feshedildiğini, fesih kararının hukuksuz olduğunu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.