Mersin Barosu: Depremlerin afete dönüşmesi bilimsel ve kamucu politikalarla önlenir
  • Mersin Times
  • Çevre
  • Mersin Barosu: Depremlerin afete dönüşmesi bilimsel ve kamucu politikalarla önlenir

Mersin Barosu: Depremlerin afete dönüşmesi bilimsel ve kamucu politikalarla önlenir

Mersin Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Av. Derya Demir ve komisyon üyesi Av. Azize Altıok Özmen, Mersin Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Afet Yönetimi Çalıştayına katıldı. Deprem sonrası ikincil afetler başlıklı çalışma masasında yer alan komisyon açıklamasında, “Depremlerin afete dönüşmesi bilimsel ve kamucu politikalarla önlenebilir” dedi.

ABONE OL
23 Haziran 2023 15:16
Mersin Barosu: Depremlerin afete dönüşmesi bilimsel ve kamucu politikalarla önlenir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurum, kuruluş, meslek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, afetlere karşı yol haritasının belirlendiği çalıştayda yuvarlak masa çalışması yapıldı. “Deprem sonrası ikincil afetler” başlıklı çalışma masasında yer alan Kent ve Çevre Komisyonumuz; “Deprem nedeniyle meydana gelebilecek ikincil afetlerin tespiti ile alınacak önlemlere ilişkin önerilerde bulundu. İkincil afetlerin önüne geçilebilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda görüşlerin sunulduğu çalışma masasında, ilgili birimlerle işbirliği içerisinde bilimsel ve teknik çalışmalar yapılmasının ve kara ya da ranta dayalı değil kamucu politikalarla afetlere hazırlık yapılması, akılcı ve bilimsel yöntemlerden hiçbir zaman uzaklaşılmaması gerektiğini belirtti. İkincil felaketlerin önlenebilir olduğunu belirten Kent ve Çevre Komisyonumuz, “Doğaya ve yaşam alanlarımıza yapılan bilime aykırı müdahale rant ve kar odaklı kirli yatırımlar derin tahribatlar bırakmakta, insanların ve tüm canlıların yaşamlarını tehdit etmektedir. Kentimizdeki ve ülkemizdeki bilime aykırı kirli yatırımlar, olası bir depremde ikincil bir felaket kaynağıdır. Depremler önlenemez ama depremlerin afetlere dönüşmesi önlenebilir. Bilim en doğru yoldur. Kaldı ki Mersin akademisyenleriyle, mimarlarıyla, mühendisleriyle, hekimleriyle, eczacılarıyla, hukukçularıyla ve kent hakkına sahip çıkan yurttaşlarıyla  kamucu, bilimsel, akılcı politikalar üretmek için kolları sıvamaya hazır bir kent” ifadesini kullandı. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.