MERCİ’de, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu için program uygulanıyor - Mersin Times

MERCİ’de, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu için program uygulanıyor
  • Mersin Times
  • Eğitim
  • MERCİ’de, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu için program uygulanıyor

MERCİ’de, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu için program uygulanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik, ücretsiz ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uygulanıyor. Öğrenme psikolojisi ve nöropsikolojik temele dayanan ve 7-18 yaş grubundaki bireylerin dikkatlerini daha iyi toplamalarını sağlamak için geliştirilen program, haftada bir kez yapılıyor. Her oturumu 40-60 dakika olan ve 15 oturumdan oluşan program; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerde yüksek oranda iyileşme sağlıyor.

ABONE OL
9 Kasım 2023 12:46
MERCİ’de, dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu için program uygulanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde hizmet veren MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik önemli bir program olan ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uygulanıyor. 7-18 yaş grubundaki bireylerin dikkatlerini daha iyi toplamalarını sağlamak için geliştirilen program, MERCİ’ye başvuranlara ücretsiz olarak uygulanıyor. Öğrenme psikolojisi ve nöropsikolojik temele dayanan program, çocuk ve ergenlerde yüksek oranda iyileşme sağlıyor.

Özgür: “Bu bozukluk kendisini çocukluk çağında, dikkatsizlik ve unutkanlık olarak gösterir”

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görev yapan Psikolog Burcu Yalta Özgür, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nörolojik tabanlı mental bir bozukluk olduğunu söyleyerek, “Bu bozukluk kendini çocukluk çağında; dikkatsizlik, aşırı hareketlilik, unutkanlık ve dürtüsel tepkiler olarak gösterir. Bir bireye dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulabilmesi için; 12 yaşından önce görülmesi, en az 6 ay boyunca var olması ve en az 2 ortamda (okul ve ev gibi) sorunlara yol açması gerekir” dedi.

“Çocuğunuza günlük rutinler oluşturmalısınız”

Bu sorunu yaşayan çocuklara karşı ne gibi uygulamalar yapılacağı hakkında tavsiyelerde bulunan Özgür, “Çocuğunuzu bulmaca çözmek, yapboz oynamak, boyama yapmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler veya fiziksel aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefon, tablet gibi cihazların kullanımını sınırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun hafıza oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmek ile uyku düzeni de, çocuğunuzun zihin dinlenmesini ve dikkatini artırmasını sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

“Merkezimizde ‘Attentioner ile dikkatimi topluyorum programı’ uyguluyoruz”

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik MERCİ’de verilen hizmetlere değinen Özgür, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile merkezimize başvuran çocuk ve ergenlere, ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uyguluyoruz. Bu program, 7-18 yaş bireylerin, dikkatlerini daha iyi toplayabilmeleri için planlanmış bir grup programıdır. Programı; çocuğun duygu, motivasyon ve denetleme zorluklarında, davranış planlama ve kontrol etmede, işi başlatabilme ve sürdürebilmede işlev kazanması için uyguluyoruz. Bu yürütücü işlevler ilkokul çağında başlar ve erişkinlik dönemine kadar devam eder” diye konuştu.

“Programın, çocuklarda yüksek oranda iyileşme sağladığını görebiliyoruz”

Programın 15 oturumdan oluştuğunu ve her oturumun 40-60 dakika olarak planlandığını ifade eden Özgür, “Uygulama sonunda çocukta seçici dikkat iyileştirilir. Bireysel denetleme mekanizmaları ve sosyal açıdan arzu edilen davranış biçimi geliştirilir. Çocuk yaşta bireylere uygulanan programda ebeveyn oturumları da dahil edilerek, çocuğun günlük hayata geçişi sağlanır. Bu programın, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuklarda, yüksek oranda iyileşme sağladığını görebiliyoruz” dedi.

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’ne tanı konulmadan başvuranlara yönelik de ücretsiz test uygulandığını sözlerine ekleyen Özgür, “Çocuğumuz buraya geldiği zaman, öncelikle psikologlarımız tarafından değerlendirme görüşmeleri ile birlikte ‘Moxo Dikkat Testi’ uyguluyoruz. Bu testte çıkan değerlere göre de çocuğun dikkatinde bir bozulma tespit ediliyorsa, hemen programa başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başvuru ve iletişim

Çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtisi gözlemleyen aileler, 185 Teksin uygulamasından ya da 0 324 616 04 01 iletişim numarasından randevu alıp MERCİ’ye başvurabilir.  (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.