• Mersin Times
  • Memiş: Büyük ve Güçlü Türkiye’yi, bilgi sayesinde geliştirebiliriz

Memiş: Büyük ve Güçlü Türkiye’yi, bilgi sayesinde geliştirebiliriz

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tat Bakliyat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veysel Memiş, Türkiye’nin ekonomik gelişiminin sağlanması için, bilim ve teknolojiye yönelmesi gerektiğini savundu. Buna üniversitelerin öncülük etmesi gerektiğini vurgulayan Memiş, “Şu an Tat Bakliyat olarak biz de Mersin Üniversitesi ile ortak bir proje yürütüyoruz” dedi.

“Bilgiyi Tüketen Değil Üreten Toplum Olmalıyız”

Üniversitelerin bilgi ve teknoloji üretmesinin ekonomiye katkı sağlayacağını belirten Memiş, “Türkiye, tüm sektörlere gerekli iş gücünü sağlayabilecek kadar fazla nüfusa sahip bir ülke. Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeleri arasında yer alabilmemiz için bu iş gücünü nitelikli hâle getirmeliyiz. Bunu da ancak bilim ve teknoloji sayesinde yapabiliriz. Bilgiyi sadece tüketen değil, üreten ve geliştiren hâle gelmeliyiz. Büyük ve güçlü Türkiye’yi ancak bilgi sayesinde geliştirebiliriz. Bunu sağlayabilmek için gençlerimize büyük iş düşüyor. Birçok alanda olduğu gibi bilim alanında da dünya ile yarışabilmeliyiz. Bu yolda üniversitelerimiz ülkemize liderlik etmeli. Üniversitelerimizin bilgi ve teknoloji üretmesi ülke ekonomisine direkt olarak katkı sağlar. Bununla birlikte inovasyonu ve Ar-Ge’yi vazgeçilmezimiz hâline getirdiğimiz takdirde önümüzde hiç kimse duramaz”dedi.

“Türkiye, 4. Sanayi Devrimi’ne Öncülük Etmeli”

Bilginin ve ülke ekonomisini aynı klasmanda değerlendiren ve birbirleriyle olan etkileşiminin vazgeçilmezliğine vurgu yapan Memiş, 4. Sanayi Devrimi ile ilgili düşüncelerini de dile getirdi. Veysel Memiş, “Teknolojinin alt yapısını sanayi oluşturuyor. Şu an tüm dünya Sanayi 4.0’ı konuşuyor. Sanayi 4.0’ı biz de gündemimizin ilk sırasına almalıyız. Bulunduğumuz coğrafya, Türkiye’nin 4. Sanayi Devrimi’ne öncülük yapmasına müsaittir. Türkiye,  4. Sanayi Devrimi’nde söz sahibi ülkelerden biri olmalıdır. Üniversitelerimizle, mühendislerimizle, bilim insanlarımız ve genç girişimcilerimizle birlikte hareket ederek büyük işler başarabiliriz”şeklinde konuştu.

Mersin Üniversitesi ile ortak proje

Tat Bakliyat olarak Mersin Üniversitesi ile ortak bir proje yürüttüklerini de sözlerine ekleyen Memiş, “Biz Tat Bakliyat olarak üniversite-sanayi işbirliğini başarabilen firmalardanız. Mersin Üniversitesi bizim için Ar-Ge yapıyor. Teknolojiyi esas alan, bilimsel buluşlarla önemli bir makine için prototip çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde çalışmaları geldiği nokta hakkında bir açıklama yapacağız” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.