• Mersin Times
  • Mağdur olan tarafların hakkını araması zorlaşacak

Mağdur olan tarafların hakkını araması zorlaşacak

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmeliği’nin hukuki işlemlerde karışıklığa sebebiyet vereceği ve yeni kullanılacak unvanlar nedeniyle mağdur olan tarafların hakkını aramasını zorlaştıracağı konusunda endişelerini dile getirdi.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmeliği” taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu yönetmelik ile ulaştırma acenteleri ve navlun komisyonculuğu yapan firmaların, ticaret kanununda yer almayan bir isimle yeni bir klasmana taşınmış olduklarının ve “Taşıma İşleri Organizatörleri” unvanı ile adlarına özel bir yönetmelik hazırlanmış olduğunun altını çizen Ulubaş, “Bu durum hukuki işlemlerde karışıklığa sebebiyet verecek, yeni kullanılacak unvanlar nedeniyle mağdur olan tarafların hakkını aramasını zorlaştıracak” dedi.

Ticaret kanununa aykırı ücretlere maruz kalacağız

Ticaret kanununun bu firmalara, navlun harici haksız ücret tahsil etmelerini yasakladığına vurgu yapan Ulubaş, “Bu nedenle bu taslak yönetmelikte yer alan “tavan ücret tarifesi uygulaması” ile “Bakanlık, ücret tarifesi uygulaması getirebilir“ şartı getirilmiş. Bu ücretlerin ticaret kanunumuza aykırı olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ulubaş ayrıca ticaret kanununa aykırı olduğunu düşündükleri diğer bir uygulamanın da bu taslak yönetmelikte yer alan “Gönderen, taşıttırdığı yükün varış gümrüğüne varmasından sonra cirolamış olduğu konşimentoyu ve kararlaştırılmış olan taşıma bedeli ile taşımadan doğan diğer bedelleri, düzenlenen taşıma senedi gereğince taşıma işleri organizatörüne vermek ve ödemekle yükümlüdür“ hükmü olduğunu dile getirdi ve bu hüküm ile acentelerin taşıyıcıdan tahsil etmeleri gereken ücret için gönderenin sorumlu tutulduğunu kaydetti.

Konu ile ilgili görüş ve taleplerini ilgili tüm Bakanlıklara ve kurumlara ilettiklerini ifade eden Ulubaş, “Taslağın, sektörün görüşü alındıktan sonra taleplerimiz dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi inancındayız” diye konuştu. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.