• Mersin Times
  • KURTSUYU’NDA İNŞAATIN YÜZDE 78’İ TAMAMLANDI

KURTSUYU’NDA İNŞAATIN YÜZDE 78’İ TAMAMLANDI

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Mersin Mut’ta inşasını sürdürdüğü Kurtsuyu Sulaması projesinde yüzde 78’e ulaştı. Projenin tamamlanarak hizmete alınması ile 20 bin 640 dekar zirai arazi suyla buluşacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin’e yaptığı yatırımlarla Mersin ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya devam ediyor. Bu çerçevede yerüstü sulamaları kapsamındaki Mersin Mut Kurtsuyu Sulaması projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Tamamlandığında 20.640 dekar zirai araziye sulama suyu sağlayacak projede yüzde 78 fiziki geçekleşme seviyesine ulaşıldı.

PROJEDE 11 BİN 500 DEKAR ZİRAİ ARAZİ SULAMAYA AÇILDI

Mut ilçesi sınırları içerisinde, Kurtsuyu deresinin sağ ve sol sahilinde ve Göksu nehrinin sol sahilinde yer alan arazileri sulayacak olan projeden Göcekler, Tuğrul, Hisar, Kurtsuyu, Kışla, Çortak, Kemenli, Karadiken, Köselerli ve Çağlayangedik mahalleleri olmak üzere 10 mahalle faydalanacak. Projede daha önce yapılan çalışmalar ile 11.500 dekar zirai alan sulamaya açılmıştı.

YATIRIM BEDELİ YAKLAŞIK 38 MİLYON LİRA

Yaklaşık 38 milyon lira yatırım bedeli ile inşa edilmekte olan bu proje ile bölge çiftçisi dekar başına bi 277 lira gelir artışı elde edecek. Ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 26 milyon lira katkı sağlaması beklenen sulama projesinin yine yaklaşık 2.000 kişiye iş imkanı sağlaması öngörülüyor.

MERSİN TARİHİNDE GÖRMEDİĞİ YATIRIMLARI  ALIYOR

Mersin’in son 15 yılda tarihinde görmediği yatırımları  aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “1954 yılından 2003 yılına kadar geçen 49 yıllık sürede Mersin’de 2 baraj, 2 gölet, 6 sulama tesisi, 14 taşkın kontrol olmak üzere toplam 34 tesis inşa edilmişti. 2003 yılından sonra ise Mersin’e 6 baraj, 6 gölet, 68 dere ıslahı ve 25 adet sulama tesisi inşa edilerek, 91.220 dekar arazi sulamaya açıldı ve çiftçilerimize yıllık 69 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı. Kurtsuyu projesini de en kısa sürede tamamlayarak Mersinlilerin hizmetine sunacağız. Mersin her şeyin en iyisine layık” değerlendirmesinde bulundu. (Mersin Times)

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.