Kızkalesi Turizm Festivali başladı

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ilk dört yılında ulusal, son iki yıldır ise uluslararası olarak düzenlenen Kızkalesi Turizm Festivali başladı.

Festival, geleneksel hale gelen Kızkalesi sahili kortej yürüyüşü ile başladı. Yurt dışı ve içinden gösteri grupları, folklar ekiplerinin de yer aldığı kortej, bandonun çaldığı marşlar eşliğinde yürüdü. Korteje Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Çalışkan da eşlik etti.

Bakan Elvan “Kızkalesi Festivali, bir dünya etkinliğidir”

Festivalin açılışında konuşma yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kızkalesi’nin Akdeniz’e kıyısı olan 23 ülkenin değil, bütün insanlığın ortak değeri olduğunu belirterek “Bilinen insanlık tarihi içerisinde Akdeniz’in yeri, başka hiçbir denizin, hiçbir kıtanın, hiçbir şeyin dolduramayacağı değerdedir, zenginliktedir. Kızkalesi Festivali sadece Mersin’in, Akdeniz’in, Türkiye’nin etkinliği değildir. Bir dünya etkinliğidir” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise yaptığı konuşmada Mersin’in zengin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek, Mersin’in marka değerlerinin tanıtılması noktasında kentin tüm dinamiklerinin ortak çalışmalara imza atmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Vali Su, “Mersin’imizin turizm için değerlerini etkin olarak değerlendirmek ve Mersin’in turizmde hak ettiği noktaya gelmesinde amacıyla yürüttüğümüz ortak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Başkan Kocamaz, “Bizim tüm gayemiz Mersin”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz konuşmasında Mersin’i sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı turizm merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ettiklerini ifade ederek,“321 kilometrelik tertemiz sahil şeridi, benzersiz doğal güzellikleri ve tarihî değerleriyle Mersin’imiz, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kültür ve medeniyet kentlerinden birisi olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Deniz-kum-güneş üçlemesi dışında kültür, inanç, kongre, yayla, rafting, yamaç paraşütü, su sporları, kayak ve dağcılık gibi turizm çeşitlerini de sunabilecek potansiyeli bulunan ilimizin her yönüyle tanıtılması önceliklerimiz arasındadır” dedi.

Hayata geçirdikleri tüm hizmetlerde hedeflerinin Mersin’i bir adım daha öne çıkarmak olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, “Tüm bu gayretlerimiz; sahillerimizi uluslararası standartlara ve dünya turizm algısına uygun bir hale getirmek içindir. Mersin’imizi turizm kentleri arasında bir adım öne çıkarmak; turizm sektöründe öncü bir il düzeyine ulaştırmak içindir.” şeklinde konuştu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ise yaptığı konuşmada festivalin Erdemli’nin ve Mersin’in tanıtımında önemli rol oynadığını ifade ederek, her yıl katılımın artmasından ve daha coşkulu bir festivale ev sahipliği yapmaktan duyduğunu memnuniyeti ifade etti.

Gökhan Tepe Kızkalesi’ni Çoşturdu

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Kateboard müsabakalarında dereceye giren sporculara ödülleri verildi. Festivale katılan yabancı ülkelerin halk dansları topluluğu gösterisi ile renklenen festivalde ünlü pop sanatçısı Gökhan Tepe de katılanları, verdiği konser ile coşturdu.

Turizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmak, Mersin’in doğal, tarihi ve kültürel varlıklarını dünyaya tanıtmak, turizm bilinci oluşturmak ve iç turizmi canlandırmak amacıyla düzenlenen festivalde binlerce Mersinli deniz, kum, güneş, spor ve eğlencenin tadını çıkardılar.

Festivalde VR Mersin’e Yoğun İlgi 

Festivalde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin’in tanıtımına yönelik dünya çapında da birçok ödül almış olan projesi “VR Mersin” katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Mersin’in sahip olduğu tarihi, doğal ve kültürel değerleri, 360° sanal tur yöntemi ile Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça olarak dünyanın dört bir yanına ulaştıran VR Mersin projesinin standı, yerli yabancı birçok turistin ilgi odağı oldu. Başkan Kocamaz’ın da katılımcılara projenin tanıtımını yaptığı stant renkli görüntülere sahne oldu. (mersin times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.