• Mersin Times
  • “Kentte Denizcilik bilincini geliştirmek istiyoruz”

“Kentte Denizcilik bilincini geliştirmek istiyoruz”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi M. Cihat Lokmanoğlu Oda’nın çalışmaları ve hedefleri ile ilgili görüşlerini Gazetemize açıkladı.Türkiye’nin en önemli sorunun eğitim olduğunu vurgulayan Lokmanoğlu, “Eğitime  yapılan yatırım insana yapılan yatırımdır. Ve de geleceğe yapılmaktadır. Biz de bunun bilincinde olarak öncelikle sektörümüze eğitimli işgücü kazandırmak için Mersin’e Denizcilik Eğitimi ile ilgili  yatırımlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz” dedi.

 

“52 ÜYE İLE BAŞLADI, 483 ÜYESİNE HİZMET VERİYOR”

Odanın kuruluşundan günümüze değin, kent adına yapılan faaliyetleri sıralayan Lokmanoğlu, “Kuruluşundan itibaren Mersin denizcilik sektörünün haklarını koruma ve denizciliğin gelişimine katkı sağlama hedefi ile faaliyetlerini sürdüren Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO) içinden çıktığı kentin ekonomik ve sosyal gelişimine odaklanmayı da temel görevlerinden biri saymaktadır. 52 üye ile başladığı yolculuğuna bugün 483 üyesine hizmet vererek devam eden MDTO, kente sektörel anlamda en büyük katkıyı Mersin Limanı’nın özelleştirilmesi sürecinde verdi.  Mersin Limanı’nın, özelleşme öncesi ve limanın devri sonrası yaşanan sıkıntılarının giderilmesinde önemli rol üstlendi. Benzer şekilde Mersin için öne çıkan sektörlerden biri olan lojistik sektörünün gelişebilmesi için yapılan planlamaları ve 2007 yılında kurulan Lojistik Platformu’nu destekledi, Mersin Lojistik Master Planı’nın hazırlanmasında önemli rol oynadı” dedi.

 

“SOSYAL PROJELERİN ÖNCÜSÜ”

Lokmanoğlu açıklamasında, “STCW Eğitimleri, Gemi Acenteliği, Lojistik ve Yabancı Dil Eğitimleri ile denizcilik sektörü çalışanlarına mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri ve uygulama yeterliliklerinin kazandırılmasına çalışan MDTO, öğrencilere MDTO ve üyesi firmalar bünyesinde staj yapma olanağı tanıdı, yüzlerce öğrenciye burs imkânı sağladı. Özellikle, Mersin Devlet Hastanesi, Mersin Diyabet Hastanesi, MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve Türkiye’de bir ilk olan Mersin Yaşlı Yaşam Merkezi gibi sağlık kurumlarına verdiği desteklerin yanı sıra Mersin Kültür Merkezi’nin yeniden faaliyete başlamasının ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali gibi kültür-sanat organizasyonlarının en büyük destekçilerinden biri olduk” ifadelerine yer verdi.

 

“KENTTE DENİZCİLİK BİLİNCİNİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Lokmanoğlu’nun açıklamaları şöyle; “Odamız, kentte denizcilik bilinci oluşturmak için hemen her kitleye yönelik etkinlikler organize etti. Ama en çok da geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız ve gençlerimizin denizden uzak nesiller olmamaları için denizciliğin ekonomik, kültürel, turizm, ulaşım gibi tüm boyutlarına dikkat çekmeyi hedefleyen organizasyonlar yaptı. Çocuklara yönelik deniz temalı yarışmalarımız, su sporlarını desteklemeye yönelik çalışmalarımız bu anlamda verilebilecek örneklerden sadece birkaçı. Bunun yanı sıra Odamızca başarılı sporcuların çalışmaları da teşvik edildi. Odamızca 2 yıldır desteklenen 13 yaşındaki Mersinli yüzücü Yiğit Aslan 2 yıla 13 Türkiye rekoru sığdırmıştır. Genç yelkenci Oytun Çalışlar ise ARC (Atlantic Rally For Cruises) yarışı çerçevesinde Atlantik geçişine katılarak Mersin adına bir ilke imza atmıştır.

 

“DENİZCİLİK TARİHİNİN GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ”

“Denizcilik ve denizcilik tarihi ile ilgili her tür projeye ilgiyle yaklaşan Odamız, Ertuğrul Firkateyni kazasının 125. yılında, Ertuğrul projesi kapsamında yeniden başlatılan sualtı kazılarına sponsor oldu. Kazılardan elde edilen 340 buluntunun kalıcı olarak Mersin Deniz Müzesi’nde sergilenmesini sağladı.  Kuruluşundan itibaren kadın ve genç istihdamına yönelik ulusal ve uluslararası projeler üreten MDTO, amatör denizcilerin aralarındaki dostluğu pekiştirmek ve Doğu Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin kültürlerini tanımak amacıyla düzenlenen Uluslararası Doğu Akdeniz Yat Rallisi’nin Mersin ayağına uzun yıllar ev sahipliği yaptı. Sualtı arkeolojisi alanında Silifke kıyılarını inceleyen Selçuk Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Bölümüne verilen destek sayesinde Mersin’de dünyanın en eski tersanesinin gün yüzüne çıkarılmasına önderlik etti.”

 

“ EN BÜYÜK YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”

Başkan Lokmanoğlu son olarak; “En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır” anlayışından hareketle denizcilik eğitimini desteklemek MDTO’nun en çok önemsediği konulardan biri oldu. Bu amaçla Mersin Üniversitesi bünyesindeki Denizcilik Meslek Yüksekokulu’na simülatör desteği sağlandı.  MDTO Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi eğitim sistemimize kazandırıldı.  Odamız son olarak sektöre hizmet edecek nitelikli denizcileri yetiştirebilme, Mersin’i denizcilik eğitimi alanında üst basamaklara taşıma amacımız doğrultusunda Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi binasının inşasını üstlendi. Odamızın belki de en büyük gurur kaynağı ve en önemli yatırımlarından olan bu projenin 2 yıl içinde tamamlanmasını hedefliyoruz. Odamız kuruluşundan bugüne çıkardığı 29 adet yayınla gerek denizcilik gerekse kent tarihimizi konu alan eserlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağladı. Değerlerine bağlı, dinamik ve yenilikçi bir kurum olan Odamız, 30 yıla yaklaşan tecrübesiyle bundan sonra da denizcilik mesleğine ve Mersin’in sosyal ve kültürel yaşamına önemli katkılar sunmaya devam edecektir” dedi. (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.