• Mersin Times
  • Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfü Elvan’dan talebimizdir

Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfü Elvan’dan talebimizdir

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

30 Kasım 2017 günü Bakü- Tiflis- Kars Demir Yolu (İpek Demir yolu) hizmete açıldı.

Bu Proje hayalimiz ve rüyamızdı. Bu proje Dünya Ticaretinin yönünü ve kapasitesini  değiştirdi. Başta Hükümetimiz olmak üzere, emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.

Gazete manşetlerinde “ASRIN PROJESİNDE O AN YÜK KONTEYNERİ MERSİN YOLUNA ÇIKTI” diyor. Bir diğerinde  “ Kazakistan dan getirilen tahılın bulunduğu yük konteyneri, Alat İstasyonundan Mersin Limanına taşıyor”  diye haber veriyor.

Açılan Hızlı Trenin hattının ilk Vagonları, Akan su gibi gerçek mecrasını bulup Mersin e akıyor. Ancak, Pekin den Londra ya kadar uzanan bu önemli projenin en önemli ayağını oluşturan Mersin ve Mersin Limanı uzanan Çetinkaya- Mersin Demir Yolu, Hızlı Tren Programında yok. Mersinliler olarak, bu büyük projeye coşku ile sevinemiyoruz. İçimiz buruk.

Bu Demir Yolu, bütün Kafkas ülkelerini geçerek, bir ucu orta Sibirya, diğer ucu orta Çin den Pekine kadar uzanarak, bu bölgelerin sanayi hammaddesini Batılı Sanayi Ülkelerine taşıyacaktır. Aynı zamanda başta Kafkas ülkeleri olmak üzere orta Sibirya’da yetiştirilen tahıl ve baklagillerin Mersin üzerinden yoksul Afrika halklarına taşıyan fakirlerin umut yoludur.

Mersin Dünya’nın en önemli Bakliyat merkezidir. Bütün yollar Mersin’e çıkar.

Mersin Limanı, İpek Demir Yolunun Güney Avrupa ve Afrika ya erişmenin ana bitim noktasıdır.  Çetinkaya-Mersin Demir yolu Hızlı Tren projesine entegre edilmezse eksik kalır. Bu Demir Yolundan yılda 1 milyon yolcu, 17 milyon ton yük taşınacağı tahmin edilmektedir.

Bu yol Pekin-Londra İpek Demir Yolu olarak adlandırılırken, aynı zamanda İran üzerinden gelen Demir Yolunun da birleşme noktasıdır.

Gelecekte, İran üzerinden Hindistan a kadar uzanacak bu demir Yolunun güney hattı ile birlikte, ön görülen taşıma kapasitesini en az üç katına çıkaracaktır.

Ayrıca, Malatya- Elazığ-Kurtalan- Van üzerinden güneyden İran a uzanan Hızlı Tren hattının en önemli bitim noktalarından biri de Mersin Limanı dır.

Bütün bu öngörülerin toplamı olarak, bu günkü Mersin Limanının kapasitesini 6 kat arttırarak 12 milyon TUİ ye çıkaran Mersin Ana Konteyner Limanının yapım tarihi halen belirsizdir.

3 denizimiz de 3 Önemli Liman öngörülürken, Ege’de Çandarlı, Karadeniz’de Porsuk Liman yapımına başlandı. Bu limanlar arasında 1. Sırada yer alan Mersin Ana Konteyner Limanının yapım tarihi bilmiyoruz.

Halbuki 10. Kalkınma Planımızda Mersin Ana Konteyner Limanı yapımı, dönem içi bir  yatırım olarak ön görülürken, bizim Liman belirsizlikler içinde.

Elimizi vicdanımız koyup düşünelim. İnşaatına başlanan Limanların hangisi Mersin Ana Konteyner Limanının hinterlandı ve yük kapasitesine erişe bilir.

Biz biliyoruz ki Mersin sahipsiz değildir. Milletvekilimiz ve Bakanımız Sayın Lütfü Elvan var.

Sayın Bakanım, Mersin-Çetinkaya Demiryolunun Hızlı Tren ağına dahil edilerek, inşaatına başlanmasını diliyoruz. Ayrıca sürünceme de kalan Mersin Ana Konteyner Limanı ihale dosyasına el alınmasını da bekliyoruz. Saygılarımla.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.