DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 721033-6,89%
Mersin
15°

KAPALI

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

  • Mersin Times
  • “Isı yalıtımıyla yüze 50 tasarruf sağlayın”

“Isı yalıtımıyla yüze 50 tasarruf sağlayın”

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isı yalıtımı denilince akla ilk gelen firmalardan olan Yeni Yapı’nın genç ve başarılı yöneticisi Mehmet Can Yeni ile sektörün can damarlarına temas ettik. Yeni, ısı yalıtımı konusunda çeşitli uyarılarda bulunarak, “Isı yalıtımınızı yaparak en az yüzde 50 tasarruf sağlayın” vurgusunda bulundu.

–              Isı yalıtımı nedir, yalıtım sistemleri nedir?

Dekoratif ısı yalıtım mantoluma olarak yükseltiyoruz.  Bir de bizim ısı yalıtımımız dekoratifi de sağlıyor, ısı yalıtımı yaparken yanında da binanın daha güzel estetik bir hala gelmesi için ısı yalıtımını dekoratif hale getirdik. Villalarda konaklarda iş yerlerinde bu çark daha çok önemlidir. Aylık 150 lira fatura ödeyen bir hane ısı yalıtımından sonra yüzde 100 bir kar elde ederek 75 liraya kadar düşebiliyor.  Mersin’de ve Mersin ilçelerinde faaliyet gösteren bir firmayız. 2009 yılında kurulup yalıtım olmadan dekoratif şeklinde faaliyet gösteriyorduk.  Anamur’da bir şubemiz, yaklaşık elli ila yüz arası da cephede personelimiz var.

–              Her piyasada iyi malzeme kötü malzeme gibi bir ayrım var. Sizin sektörde de bu var mı, varsa ne boyutta?

Bizim sektörde iyi kötü malzemeden ziyade, bizim kullandığımız malzeme yüzde 100 kaliteli darbeye dayanıklı bir malzeme, malzememizi külçe altın değerinde görebiliriz külçe altın, altın ama işlenmediği sürece çok bir değere sahip değil, onun için uygulama ve işçilik çok önemlidir. Tasarım ve uygulamada ciddi bir şekilde bu işin iyilerindeniz.

–              Sizin dışınızda piyasada öyle bir malzeme ayrımı var mı, yaygın mı ?

Kapalı bir alanda testimiz var, 100-150 kişi fabrikada istihdam sağlayan bir firmayız, malzememiz hiçbir şekilde darbede hasar görmeyecek bir malzeme. Elli metrelik iki yüz metrelik yerde üretim yapıp bir ustayla bir işçiyle çalışıp ucuza mal edenler var.  Kalitesi çok düşük darbeye dayanırlığı yok, doluda hasar görebilecek malzemeler bunlar,  üzerine harcı çok ince atıyorlar maliyeti düşürmek için, kuşlar da zarar verebiliyor böyle durumlarda.

–              Mersin iklim şartlarını düşündüğümüzde, ısı yalıtımı mersin için ne kadar elzem?

Mersin’de biz ısı yalıtımı dediğimizde de akıllara sadece soğuk bölgeler geliyor. Aslında ısı yalıtımı Akdeniz bölgesi için olması gereken bir şey… Hava daha çok sıcak, enerji kaybına neden oluyor, sıcak havada daha çok kaybımız olur .

–              Mersin’de kışın elektriklerde bir sorun olmuyor ama yazın sıklıkla elektrikler kesiliyor çünkü klimalara fazla yükleniliyor.

Isı yalıtımı binaya çok güzel bir kimlik kazandırıyor. Rutubetten korumuş oluyor. Küf kokularını gidermiş oluyor. Orda bir artısı da var, koruyucu bir malzeme .

–              Mersin’de binalara baktığımızda rutubetli yapılar görüyoruz, balkon altları sürekli dökülüyor, çürüyor, ısı yalıtımı bu ne derecede engelliyor?

Yüzde yüz engelliyor. Kesinlikle binada hiçbir şekilde rutubete dayalı dökülme , boyanın renginin değişmesi gibi durumlar ortadan kalkıyor. Binaya değer de kazandırıyor. Bugün elli milyarlık yüz milyarlık bir binanın mantoluması yapıldıktan sonra rahatlıkla yüz elli bin liraya satabiliyorsun.

–              Maliyeti ortalama ne kadar?

Ortalama daire başı konutlarda beş bin ve altı bin lira arası bir maliyet biniyor. Bu da kendini bir yıl  gibi bir sürede amorti ediyor.  Kalan yıllar tüketiciye yani daire sahiplerine kar kalıyor.

–              Yeni yapılarda muhakkak zorunlu olduğu için yapılıyor, yapılmasa zaten ruhsat  alınamıyor. Yapı sahiplerine bu konuda bir tavsiyeniz var mı?

Site yöneticileriyle sık sık görüşüyoruz, 2020’ye kadar onlar da yapmak zorunda.  Bugün nasıl çöp vergisi varsa yarın öbür gün enerji belgesi olmayan binalardan da enerji vergisi alınacak.  Zaten halk oldukça duyarlı.

–              Yöneticilerin olmadığı binalar, müstakil daireler için de zorunlu mu?

Sadece il ve il merkezlerinde zorunlu taşrada zorunlu değil. Duyarlı bir vatandaş olarak baktığında yapılması gereken bir iş. Hem binanı koruyorsun hem binanın dekoratifini sağlıyorsun. Bir kuaförün estetik kanadı gibiyiz, görsel olarak da çok güzel bir görsel sağlıyoruz. Yaptığımız işlerin yüzde doksanı dekoratif bazlı insanların zevkine uygun işler, kendimize her konuda güveniyoruz ve sektöre bu konuda en fazla iş yapan firmayız. Her yıl üstüne katarak büyüyen bir firmayız.

Geçen bir aile şirketi, dayılarım üretim aşamasında biz uygulama aşamasında. Malzememiz alternatif ürün yalıtım çok alternatif ürünü vardır. Bizim kullandığımız yüzde elli yüzde altmış yalıtımı sağlayan bir ürün.

–              Uygulamada ne gibi sıkıntılar doğuyor?

Bugün adam uygulama yapıyor, bir sene sonra malzeme çatlıyor dökülüyor.  Bugün alçıcısı, sıvacısı, kalıpçısı herkes ben mantolamacıyım diye piyasada bu işi yapıyor. Bu sebeple çok çatlak doğuyor. İşe başlayıp yarısında bırakanlar oluyor. Biz yaptığımız işin arkasındayız  firma olarak. Firma olarak bu işi  yapan tek firmayız Mersin’de… (Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.