DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
ALTIN 786,210,93
BITCOIN 717519-7,27%
Mersin
15°

KAPALI

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İnşaatçının sorunları dizboyu

ABONE OL
1 Ocak 2021 00:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) meclis üyesi 14 No’lu İnşaat ve Emlak Komitesi Başkanı Hasan Engin, sektör olarak imarlı arsa bulma noktasında ciddi sorunlar yaşadıklarını söyledi. Arsa stoku bulunmaması nedeniyle arsa maliyetlerinin de yükseldiğini dile getiren Engin, “Kentimizde 1/100.000’lik Çevre Düzeni Planları onaylandı ancak 1/5.000’lik imar planları eksik. Bu planların da Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden onaylanıp bir an önce kentimize sunulmasını bekliyoruz” dedi.

MTSO 14 No’lu Komite Başkanı Hasan Engin, sektöre ilişkin değerlendirmeler yaptı. İlk olarak kentteki imarlı arsa sorununa dikkat çeken Engin şunları söyledi:
“1/5.000’lik planların onaylanmaması nedeniyle Mersin’de herhangi bir yere çivi dahi çakamıyoruz. Bu da sektörün hareketlenmesinin olduğu kadar yatırımların da önünde ciddi bir engel oluşturuyor. 5 binlik planların olmaması nedeniyle OSB yatırımları, lojistik yatırımlar, turizm yatırımları hayata geçemiyor.
Plansızlık nedeniyle yalnızca yatırımlarda değil ulaşımda da sıkıntılar yaşadığını dile getiren Engin, “Mersin, coğrafyasıyla kozmopolit yapısıyla bir kardeşlik kenti, bu nedenle yoğun göç alıyor. Hem dışarıdan gelen yatırımlara hem de göçlere açık olmalıyız. Bir il eğer göç almıyorsa cazibesini yitirmiş demektir. Biz de limanımız, denizimiz, doğamız, tarihimizle göç almaya devam etmeliyiz. Bu, kentin gelişimi açısından da önem taşıyor” dedi.
Ancak imarlı arsa stoku olmaması nedeniyle yeni yatırımların yapılmasında çeşitli problemlerle karşılaşıldığını, aynı zamanda mevcut arsa sahiplerinin de sözleşmeleri yüzde 50’nin üzerine çıkarmasıyla sorunların arttığını dile getiren Engin, “Artık yapılan inşaatlarda dairelerin yüzde 50’sinden fazlasını arsa sahibi istiyor. Bu da maliyetleri artıran bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Buna bir de belediye harçları, yol harçları, hafriyat harçları gibi giderler eklenince maliyet artıyor. Bilindiği gibi sektörümüz emek yoğun bir sektör. Sorun yaşanınca inşaat yapımı azalıyor paralelinde istihdam da azalıyor” diye konuştu.

“Çimento ve demirde KDV yüzde 10’a inmeli”
Girdi maliyetlerinde de özellikle son 3 – 4 ayda ciddi fiyat artışları yaşandığını kaydeden Hasan Engin, maliyetlerin biraz olsun aşağı çekilebilmesi adına özellikle demir ve çimentoda KDV’lerin yüzde 18’den yüzde 10’a düşürülmesini beklediklerini söyledi.
Tüm bu gelişmeler ışığında gerek Türkiye genelinde gerekse Mersin’de inşaat sektörünün çok parlak olmasa da iyi bir yılı geride bıraktığını kaydeden Engin, “İnşaat sektörü ülke ekonomisini ayakta tutan sektörlerin başında geliyor. 200’e yakın yan sektörü hareketlendirmesi nedeniyle sahip çıkılması gerektiğine inanıyorum. Geçen yıl devlet inşaat yatırımlarının yanında  özel sektörde konut yatırımlarını ön planda tutarak ayakta durmayı sürdürdü. Yeni yılda da kentimiz özelinde imar planları başta olmak üzere sektörün önünü açacak çalışmalara öncelik verilmeli” ifadelerini kullandı.

“Vergisini düzenli ödeyene yüzde 10 indirim yapılsın”
Piyasada yaşanan her türlü ekonomik istikrarsızlığın konut piyasalarında tedirginlik yarattığına dikkat çeken Hasan Engin, sektörün rahatlaması adına yeni yılda devletten bazı talepleri bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Devletten istediğimiz vergisini her ay düzenli ödeyene yüzde 5 tutarında yapılan indirimin yüzde 10’a çıkarılmasıdır. Bu durum sektörü rahatlatacağı gibi vergi verilmesini de daha çok teşvik edecektir. Ayrıca ihracatta nasıl çeşitli sübvanseler yapılıyorsa bu tür destekler Türkiye’de inşaat sektöründe de uygulanmalı ve sektör canlı tutulmalıdır.”
Türkiye’deki müteahhit sayısındaki hızlı artışın önüne geçilmesi gerektiğini de vurgulayan Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de Avrupa’nın 10 katı kadar müteahhit bulunmakta. Avrupa’da 30-40 bin civarında müteahhit varsa Türkiye’de bu rakam 400 bine yakın. Sadece İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı 80 bin müteahhidimiz var. Terziden berbere çeşitli mesleklerde faaliyet gösterip belli bir birikimi olan herkes müteahhit olmak istiyor. Bu kişiler, kat karşılığı, sadece ruhsat harçlarını ödeyerek binaları yapmadan satmaya başlıyorlar. Son dönemlerde maketten satışın yasaklanmasıyla birlikte biraz olsun bu problemin önüne geçildiğini söyleyebilirim. Böylece yapı kullanma izni alanlara daha çok talep oluyor

“Demir karaborsa”
Türkiye Hazır Beton Birliği’nin aylık verilerine göre sektörün halen canlı olduğunu gördüklerini, hem güven hem de satış endekslerinde düşüş yaşanmadığını anlatan Hasan Engin, bunu fiyatları çok yüksek olmasına rağmen demirin halen karaborsa olmasından da anladıklarını söyledi. Demirin daha çok ihraç edilmesi nedeniyle iç piyasada bulunamadığını ve fiyatların da ciddi ölçüde yükseldiğini belirten Engin, devletten demir çelik üretimini artırmasını beklediklerini söyledi.
Çimento fiyatlarının da son 3 ayda dövize endeksli olarak yükseldiğini ifade eden Engin, bu artan maliyetleri satışlara yansıtamadıklarını, fiyatların çok düşük tutulması nedeniyle satış oranlarında ciddi bir azalma yaşanmamasına rağmen kazancın düştüğünü dile getirdi.
Bu dönemde bankaların konut kredisi vermeye çok sıcak bakmadığına da değinen Hasan Engin, “Faizler yüksek olmasına rağmen bankalar kredi vermeyi çok istemiyor. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen Mersin’de inşaat sektöründe herhangi bir olumsuzluk yaşandığını söyleyemeyiz. Geride bıraktığımız yılda çeklerimiz yazılmadı, sıkıntıya giren bir firmamız olmadı” dedi.

“TOKİ’ler inşaat sektörüne rakip olmasın”
Son 20 yıldır Türk müteahhitlerin yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da aktif çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Hasan Engin, Afrika, Orta Asya ve Rusya’da güzel projeler üretildiğini hatırlattı. Genellikle oto yollar ve büyük inşaat projelerinin Türk müteahhitler tarafından yapıldığını kaydeden Engin, bu müteahhitlerin de gelişimi için desteklenmesini beklediklerini bildirdi. İç piyasada ise 2008 yılında devletin TOKİ’ler aracılığıyla inşaat sektörüne rakip olmamasını istediklerini vurgulayan Engin, özel sektörün önünü açacak çalışmalara öncelik verilmesini beklediklerini söyledi.(Mersin Times)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.